Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 09.07.2020 SAAT 02:18:15
Advert
Advert Advert
 

Cumhuriyet kadınının sanayideki adı; Sevinç

Otomotiv yan sanayi sektöründe üretim yapan en büyük firmalardan biri Farplas'ta çalışan ve Kocaeli Valiliği’nden örnek çalışma ile davranış plaketi alan Sevinç Erden Bulut, Cumhuriyet kadınının her alanda yer alması gerektiğini ifade etti ve ekledi: "Ancak güçlü annelerden, güçlü çocuklar yetişebilir."
Cumhuriyet kadınının sanayideki adı; Sevinç
Advert

Burçin SAĞLAM AYSU

Sevinç Erden Bulut…

Otomotiv yan sanayi alanında üretim yapan Farplas Otomotiv'de çalışan bir kadın.

Başarılı bir kadın.

İki çocuğu olan güzel bir anne.

Gerçek bir Cumhuriyet kadını.

Kadınların iş hayatında olmasının ne kadar önemli olduğunun farkına varan Bulut, sorularıma verdiği her bir cevapla yüzümü güldürdü.
Kadının erkeklerden bir adım bile geride durmaması gerektiğinin altını çizen Bulut, güçlü nesiller yetiştirmek için çok güçlü bir anne olmanın önemini vurguladı.

Kadının her alanda, her zaman var olduğunu ve var olacağını dile getirdi.

Ve daha neler neler…

 

Bir kadın olarak hayatın hangi koşullarına meydan okuyorsunuz? “Yeter artık, çok yoruldum" dediğiniz oluyor mu?

Öncelikle eş, anne ve toplamda ayakları yere sağlam basan bir birey olarak, “kimseye muhtaç değilim” diyebilmek güzel. Herkesin zaman zaman "Yeter artık, ben de varım" dediği anlar vardır. Önemli olan, karanlığın içindeki aydınlığa gözlerinizi dikip, derin bir nefes alarak yerinizden daha güçlü doğrulabilmek.

 

Set - up (kalıp bağlama ustası) operatörü olarak çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Ben toplumda bir birey olduktan sonra, kendi isteğimle "tüketen" olmaktansa, “üreten" olmayı tercih ettim. Kadının gücüne bu denli inanan ve bu konuda istihdam olanakları sağlayan Farplas’ta, bu görevde hala sadece erkekleri görmem, kendime sorduğum "Bu kez görev sırası sende, ne bekliyorsun?" sorusu ile başladı. Her alanda bütün kadınlardan farklı bir gücüm olduğuna inandığım için değil, bu işe başlamadan önce sadece kendime inandığım için, hayal ettim ve bana inanmayanlarla arama mesafe koydum.

 

VATAN SEVGİSİ
VE MİLLİ DEĞERLER

“Farplas’ın ilk kadın set up operatörü” unvanına sahip olmak nasıl bir duygu, neler hissediyorsunuz?

Tabii ki çok güzel bir duygu. Ben buradayken bana parlayan gözlerle bakan kadınlar görmek, erkeklerimizden "helal olsun" sözlerini duymak çok güzel.

 

 

Erkek egemen bir ortamda çalışmaktan zorluk çekiyor musunuz?

Tabii, zaman zaman zorluklar yaşıyorum; ama çıkan zorlukları onlara cevap verip susturmak yerine işime daha çok sarılarak “başarı” ile susturmayı tercih ediyorum. Bununla birlikte şirketimizdeki kadın çalışan oranı, sektör ortalamasının çok çok üstüne. Erkek egemen diyemem pek bu sebeple.

 

Hem anne olmak, hem de burada çalışmak hiç ortak paydada buluşuyor mu?

Tabii, hem iyi bir anne olmak için nasıl çabalıyor, üretiyor, merak edip öğrenip eksiklerimi gideriyorsam, bu iş için de aynılarını yapıyorum. Hayat da böyle aslında, bisiklette dengenizi kaybetmemek için nasıl çabalıyorsanız, öyle...

 

Kendinize rol model aldığınız bir kadın var mıydı?

Ben soykırım ile vatanına dönmüş, Samsun'u kendine memleket bilmiş; ailesinden kadın ve erkeğin sırt sırta vererek Anka Kuşu gibi yeniden doğup güçlenmesi hikayelerini dinleyerek, vatan sevgisi, milli değer ve servetinin kıymetini özümseyerek büyütülmüş bir muhacir kızıyım. Ailemde; eşi ile inşaatta çalışan, tarlada çift süren, arıcılık yapan kadınlar; en büyük rol modelim benim.

 

ÖNEMLİ OLAN
DİMDİK DURMAK

Hiç beklemediğiniz tepkilerle karşılaştığınız oldu mu?

Tabii… Daha önce söylediğim gibi önümüze taş koyanlar, şevkimizi kıranlar; her zaman olacaktır. Önemli olan bu tepkilere karşı dimdik durup, duramadığınız aslında. Bir de beklemediğiniz insanlardan gördüğünüz destekler var tabii, onlara teşekkür etmeyi unutmamalıyız.

 

Ailenizle nasıl vakit geçiriyorsunuz? İşleriniz yoğun mu?

Hayatım, ailem ve işim arasında. En büyük çabam; çocuklarımı karakterli, ayakları yere sağlam basan bireyler olarak yetiştirmek. İmkanlarım doğrultusunda onlara en iyiyi sunmak ve yarın torunlarıma anlatacakları anılar biriktirmek istiyorum.

 

Peki çocuklarınız…

34 yaşındayım, evliyim, 10 yaşında bir oğlum ve 3 yaşında bir kızım var. Vardiyalı sistem üzerinden, 8 saat boyunca çalışıyoruz. Çalışma saatlerim çok uzun olmadığı için çocuklarımla vakit geçirebiliyorum. Tabii ki yorulduğum anlar oluyor ama çalışmayıp, evde oturduğunuzda gelir noktasında bir düzenleme yapamadığınız zaman, çocuklara karşı eksik noktalarınız olacak diye düşünüyorum.
 

 

TEK ŞART
ÇALIŞMAK


Çalışmak mı, evde çocuklarınızla vakit geçirmek mi?

Eğer bir kadın çalışmayıp sadece evde vakit geçiriyorsa bence bir erkeğin kölesi olmuştur. Kadınlar, kesinlikle bir erkeğin kölesi olmamalı. Ancak güçlü anneler, güçlü çocuklar yetiştirebilir.

 

 

 

Çalışan kadın olmak?

Bir kadın yeter ki çalışmak istesin, bunun çok farklı yöntemleri vardır, evde bir şeyler üretir, vakıf/derneklerde aktif olabilir. Bir kadın başarılı olmak istedikten sonra her şartta adım atabilir. Ayaklarımızın üzerinde durabilmenin tek şartı, çalışmak.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Son olarak Cumhuriyet çocuğu olmanın hakkını sonuna kadar veren, kadının toplumun her alanında olması gerektiğine inanan yöneticilere sahip Farplas’ta çalıştığım için çok şanslıyım. Kendilerine, bu yolculukta beni yalnız bırakmadıkları ve destek oldukları için yürekten teşekkür ederim.

 

 

ERKEĞİN KÖLESİ OLMAYACAĞIZ

Kadın cinayetleri…

Bence toplumun en büyük yanlışı, namus kavramını sadece kadına yüklemesidir. Biz kadınlar olarak ayaklarımızı yere sağlam basarsak, zarar görmeyeceğimize inanıyorum. Ancak bu da yine kendi çabalarımızla olabilecek bir şey. Ve ancak bizim yetiştirdiğimiz nesillerle bu düşünceler değişebilir. Benim de bir erkek evladım var ve onun kız kardeşinden en ufak bir farkı yok. Her ikisi de ayrı birer birey. Siz, eğer kendinizi bir erkeğin kölesi olarak görürseniz ve erkek bunu hissederse, her zaman onun karşısında ezilirsiniz. Ancak erkekle yan yana yürümeyi, bir adım bile arkasında kalmamayı tercih ederseniz, işte o zaman kazanırsınız.

 

Bir kadının kıyafetine karışılması…

Bir kadının kıyafetiyle değerlendirilmesi çok korkunç bir durum benim için. Biz duruşumuzla varız. Bir kadın açık giyinmiş, kapalı giyinmiş ne fark eder? Toplumda şiddet gören kadınları ayırmıyoruz. Açığı da kapalısı da biziz, bizleriz. Yeniden söylüyorum; güçlü kadınlar, güçlü çocuklar demektir. Ben oğluma bir kadını kıyafetiyle yargılamaması gerektiğini öğretirsem ondan gelen nesillerin de kadına bakışı değişecektir. Bir kadının nasıl giyindiğinin hiçbir önemi yok, benim için onun dik duruşu önemli. Ben güçlü olduğum kadar çocuklarım güçlü olacak, ben öğrettiğim kadar çocuklarım ahlaklı olacak. Kadınlar, ayaklarının üzerinde sağlam durabilmeli ki sağlam nesiller yetiştirebilsin.

 

Otomotiv yan sanayi sektöründe üretim yapan en büyük firmalardan biri Farplas'ta çalışan Sevinç Erden Bulut, Kocaeli Valiliği’nden örnek çalışma ve davranış plaketi almıştı.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8750 TL 6.8475 TL
Euro
EURO
7.7563 TL 7.7254 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA