Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 25.05.2020 SAAT 10:10:44
Advert
Advert Advert
 

Büyükşehir'den yanıt: Haklı olarak feshedildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Karamürsel Kent Meydanı Köprülü Kavşağı projesi ile ilgili müteahhit tarafından bazı basın organlarına gönderilen basın açıklamasına karşı yazılı bir açıklama yaptı
Büyükşehir'den yanıt: Haklı olarak feshedildi
Advert

Karamürsel Kent Meydanı Köprülü Kavşağı projesi ile ilgili müteahhit tarafından bazı basın organlarına gönderilen basın açıklamasına karşı yazılı bir açıklama yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 'İhale haklı olarak fesh edilmiştir. Müteahhidin projeye ilişkin kaygıları ticaridir" ifadelerini kullandı.

 

İHALE HAKLI OLARAK FESHEDİLMİŞTİR
Yapılan yazılı açıklamada; İhalenin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri ile 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu hükümlerine uygun olarak yapıldığı, işin fesih tarihi olan  16/09/2019 tarihi itibariyle işin tamamının bitmesi gerekirken işin  % 30 seviyesinde olması nedeniyle ihalenin feshedildiği belirtildi.

 

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ONAYLI PROJEDİR
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada "Proje D-130 Karayolları sorumluluk alanında kaldığından Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylı projedir. Ülkemizin en köklü ve yetkin kurumlarından olan Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ulusal ve uluslararası teknik şartnamelere göre hazırlanan   bir projedir.

 

PROJE FİİLEN UYGULANAN PROJELERDENDİR
Bu projede kullanılan poroz beton sistemi Karayolları Genel Müdürlüğünce onaylı olarak yapılan Köseköy Köprülü kavşağı, Körfez Döküm Kavşağı ile Derince Askeri Hastane kavşaklarında kullanılmış olan benzer sistemlerdir. Poroz betonlu drenaj sistemi yeraltı suyunu indirmek için değil, mevsimsel olarak gelebilecek yüzeysel suları altgeçitten uzaklaştırmak için kullanılmıştır. Müteahhit, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ve belediyemizin bilgisi dışında yeterli teknik bilgi ve doküman olmaksızın hiçbir geçerliliği olmayan ve yüklenici tarafından tek taraflı olarak hazırlattırılan bir raporu gerekçe göstermektedir" denildi.

 

MÜTEAHİDİN   PROJEYE İLİŞKİN KAYGILARI TİCARİDİR
"Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşın can ve mal güvenliğini riske atacak hiçbir projeye onay vermemiz mümkün değildir" denilen açıklamada; "Böyle bir tehlike görüldüğü takdirde maliyeti ne olursa olsun gereği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilir.  Müteahhit tarafından Kocaeli 2. İdare Mahkemesinde projeye ilişkin açılan dava neticelenmiş ve dava görev yeri yönünden reddedilmiştir. Müteahhit görevli mahkemede dava açmaktan kaçınmıştır. Müteahhit tarafından Karayolları Genel Müdürlüğü’ne karşı Ankara 4. İdare Mahkemesi ve Kocaeli 1. İdare mahkemelerine açılmış olan projenin iptali davalarında yürütmeyi durdurma talep edilmiştir. Ancak bu taleplere ilişkin olarak bugüne kadar yürütmeyi durdurma kararı alınamamıştır" ifadelerine yer verildi.

 

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI TASFİYE TALEBİNİ REDDETMİŞTİR
Mahkemeler üzerinden istediği sonuca ulaşamayan müteahhidin, 18.01.2019 tarihli ve 30659 sayılı resmi gazetede yayınlanan ihalelerin tasfiye edilebilmesine ait düzenlemeden yararlanmak için müracaat ettiği belirtilen açıklamada "Müteahhit tarafından yapılan tasfiye başvurusu Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilmemiştir. Tasfiye başvurusunun kabul edilmemesi akabinde ihale konusu işe derhal başlaması için 26/07/2019- 06/08/2019 ve 09/08/2019 tarihlerinde müteahhide yazılar gönderilmiştir.  

 

İDDİANIN KURUMUMUZLA HİÇBİR ALAKASI YOKTUR
Yukarıda belirtilen üç uyarı yazısından sonra ihale kanunu ve sözleşmelerden kaynaklanan yetki çerçevesinde 16/09/2019 tarihinde sözleşme feshedilmiştir. Müteahhit tarafından trafik polisleri eşliğinde zorla iş yerinin boşaltıldığı ilişkin iddianın kurumumuzla hiçbir alakası yoktur. Trafik polislerinin olay mahallinde oluşan trafik güvenliği, kendi görev ve sorumlulukları alanında kaldığından denetim görevi yapmış olabileceği tarafımızca değerlendirilmektedir" denildi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA