Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 09.07.2020 SAAT 01:16:39
Advert
Advert Advert
 

Hedef; dünya şampiyonu olmak

Meryem Yıldırım Sevci; bedensel engelliler bilek güreşinde dünya üçüncüsü, Avrupa ikinci ve Türkiye birincisi. Bileğinin gücüyle asla pes etmeyen Sevci'nin şimdiki hedefi bir ay sonra yapılacak olan yarışta dünya birinci olmak
Hedef; dünya şampiyonu olmak
Advert

 

Burçin SAĞLAM AYSU 

Talihsiz bir kaza geçirdi.

Daha 20'li yaşlarının en heyecanlı zamanlarında tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı.

Belden aşağısı kendisine yabancıydı.

Ama o küsmedi.

Umudunu da gözlerini de farklı olmanın güzel yanlarına dikti.

Küsmedi, kırılmadı, pes etmedi…

Kendi gücünün farkına vardı ve bu inançla başarılar onun oldu.

O kim mi?

O bedensel engelli Meryem Yıldırım Sevci.

O Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor çatısı altında bilek güreşinde dünya üçüncüsü oldu.

Avrupa ikincisi oldu.

Türkiye'nin ise birincisi.

Türkiye'nin şampiyonu; Meryem Yıldırım Sevci.
Türkiye Halter Şampiyonası kadınlar kategorisinde 2016, 2017 ve 2018 yıllarında üç kez birinci olarak altın madalya aldı.

Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonları’nda 2016 yılında ikinci olarak gümüş madalya ve 2018 yılında ise birinci olarak altın madalya kazandı.

Hadi gelin başarıya koşmanın sadece bacaklarla olmadığını birlikte okuyalım…

 

Bize Meryem Yıldırım Sevci'yi anlatır mısınız?

33 yaşında ve evliyim. Başiskele'de oturuyorum. 2008 yılında bir trafik kazası geçirdim. Kaza sonrası belden aşağı kısmım felç oldu. Ben kazadan, tekerlekli sandalyeye mahkum olduktan sonra kendimi hiç eve kapatmadım. Benim gibi engelli olan eşim Seyfettin Sevci ile hayatımızı sürdürüyoruz. Mutluyuz. Bizim sadece bacaklarımız engelli beynimiz değil. O kadar çok kursa gittim ki. Bilgisayardan kese kağıdı kursuna kadar her kursa gittim. Hayata tutundum, tutundukça da yaşamayı daha çok sevdim.

 

Kağıtspor'la nasıl tanıştınız?

Kocaeli Spina Bfida Derneği Başkanı Özcan Nabi Ulusoy, bana Kağıtspor Kulübü'nü tavsiye etti. Ben buraya geldikten sonra ağabeyim bana "sen bilek güreşi yapamazsın, sen bayansın(!)" dedi. Ben buraya geldikten sonra antrenman nedir yeni yeni öğrenmeye başladım.Yeni yeni çalışmaya başlamıştım. Mutlu olmuştum, kendimin bir şeyleri başarması bana enerji veriyordu.

 

Peki ilk başarınız…

Daha başlar başlamaz bir hafta sonra Karabük'te yarışma vardı. Karabük'e gittim, oraya gittikten sonra ikinci oldum. Türkiye ikinci oldum, ondan sonraki sene ise Kocaeli'de yapılan yarışmada artan azmimle birlikte bilek güreşinde Türkiye birincisi oldum. Bilek güreşi branşında dünyada üçüncü oldum, Avrupa'da ikinci oldum. Bilek güreşinde Türkiye birincisi olduğum için aynı zamanda da Milli Takım'dayım.

 

Hedefiniz?

Şimdi bir ay sonra Dünya şampiyonası var, Romanya'ya gideceğim. Hedefim dünya birinciliği. Bu kez daha sıkı çalışıyoruz. Kağıtspor Kulübü'ndeki hocalarımız bizle çok yakından ilgileniyorlar. Hedefime ulaşmak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Bu süreçte eşim de benden desteğini hiç esirgemiyor.

 

Engelli olmak/ engelli sporcu zor mu?

Zor kelimesine nereden baktığınıza bağlı. Elbette zaman zaman zorluklar yaşıyoruz, her zaman hayatımız güllük gülistanlık olmuyor. Yaşam koşullarımız biz kendimize göre tasarladık. Sporda zaten kendi kategorimizdeki sporcu arkadaşlarımız ve hocalarımızla engelleri aşarak sporun tadını çıkarıyoruz. Evde ise inanın sizlerden farkımız yok. Mutfaktan oturma odasına her ev eşyamız işimiz bizlere uygun halde. Bu yüzden hayat bize zor değil. Biz yaşamayı seviyoruz..

 

 

Hiç umutsuzluğa kapıldığınız anlar oldu mu?

Asla… Olmadı ve asla da olmayacak. Çünkü umudum ya da hayallerim bittiğimde yaşama heyecanımı kaybederim. Ve ben daha çok güzel yaşayacağımı daha çok güzel başarılar elde edeceğim.

 

Dünya üçüncüsü, Avrupa ikincisi ve Türkiye birincisi olmak nasıl bir duygu?

Anlatılamaz. Hiç kimsenin size inanmadığı bir anda başarılar elde etmek her şeyden önce kendime bir armağandı. Sadece engelli olduğum için değil kadın olduğum için de bu başarıları elde edeceğime inanmadılar. Ama ben pes etmedim ve kazandım, başardım. Bana yapamazsın diyenlere şimdi madalyalarımla cevap veriyorum.

 

 

Kendisinize rol model aldığınız kadın sporcu var mı?

Burada tek tek isim veremem ama kendi branşlarında dünyada dereceler alan çok kadın sporcumuz var. Atletizmden yüzmeye bizler her alanda başarılıyız. Bu yüzden kendine inan ve sporla hayata tutunan büyün kadınlar benim idolümdür.

 

Hiç unutamadığınız ağladığınız bir an var mı?
İlk yarışmamda Türkiye ikincisi olmuştum. Daha bir haftalık bir çalışmadan sonra bu dereceyi elde etmek, başarmak, herkes tarafından takdir görmek… Bu saniyeler benim için o kadar içten o kadar hissedilebilirdi ki. O anlarda gözlerimden akan yaşlar mutluluk ve başarmanın gücündendi. O anlar hala aklımda…

 

 

Spor dünyasına girmek isteyen kadınlara tavsiyeniz var mı?
Ben Kocaeli Üniversitesi'nde fizik tedavisi görürken oradaki insanlarla tanıştım, sohbet ettim. Hastanede iki kadınla tanıştım, birisi 50 yaşındaydı. Kendisi uzun yıllar hiç evden çıkmamış, kendisini eve kapatmış. Ona Kağıtspor'dan söz ettim, kendisine sporun çok iyi geleceğini anlattım. Ve o bana inandı, bize katıldı. Kendi kategorisinde katıldığı yarışmalardan dereceler aldı. Yani şunu demek istiyorum, yaşınız kaç olursa olsun, nerede ne durumda olursanız olun yeter ki kendinize inanın. İnanın ki başarmanın tadı tüm engellerin üzerinde. Biz engelli değiliz. Biz başardıysak sizler de başarabilirsiniz…

 

 

ERKEKLERE BOYUN
EĞMEYECEĞİZ

Kadın cinayetleri…

Hayat çok tuhaftır. Sabah uyanırsınız sapasağlam bedeninizle ama her an bir kaza sonrası engelli kalabilirsiniz. İnsan her an engelli adayıdır. Bu yüzden önemli olan beden değil beyin engelidir. Ben de son zamanlarda görüyorum ki çevremizde bedenselden ziyade beyinsel engelli çok fazla insan var. Kadınlar üzerinde söz sahibi olduklarını düşünen, onların canını alabilecek kadar sapıtan erkekler var. Biz kadınlar erkeklerin önünde boyun eğmeyeceğiz.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8750 TL 6.8475 TL
Euro
EURO
7.7563 TL 7.7254 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA