Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 26.05.2020 SAAT 21:22:23
Advert
Advert
 

Akar'ın sorusuna bakanlıktan bir garip cevap

CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yaşanan ekonomik krizle birlikte kamu işleri yürüten firmaların tasfiye taleplerine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığınca cevaplanması istediği sorulara ilginç bir yanıt aldı
Akar'ın sorusuna bakanlıktan bir garip cevap
Advert

ANİ KUR DEĞİŞİMİ FİRMALARI ZORLADI
Yaşanan ekonomik kriz ve ani değişen kur nedeni ile kamu işleri alan firmaların ilerleyen zamanda işin başlangıcında uygun gördükleri maliyetleri karşılayamadığını belirten Akar, Yaşanan bu sıkıntılar sonrası kamu işleri için firmalara tasfiye hakkı tanındığını konuya ilişkin   Hazine ve Maliye Bakanlığından görüş istendiğini söyledi.

 

BAKANLIK BİLMİYORSA KİM BİLECEK  
18 Mart 2019 tarihine kadar yapılan başvuruların akıbetine ilişkin Akar’ın cevaplarını istediği sorular şöyle; 
Yaklaşık 1 yıldır ani yükselen kur nedeni ile kamu da görevli birçok müteahhit sıkıntılı duruma düşmüş işe başlama sürecinde uygun gördükleri maliyetler daha sonrasında firmaları zorlamıştır. Yaşanan bu sıkıntılar sonrası kamu işleri için firmalara tasfiye hakkı verilmiş konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığından görüş istenmiştir. 18 Mart 2019 tarihine kadar yapılabilen başvurular sonrasında;

Hazine ve Maliye Bakanlığına kamu işlerini yürüten kaç firma başvuru yapmıştır? Bu başvuruların kaçına olumlu kaçına olumsuz görüş bildirilmiştir? Seçim bölgem Kocaeli ilinde tasfiye başvuru yapan firmalar hangileridir? Bu firmaların hangilerine tasfiye hakkı tanınmıştır? Tasfiye hakkı verilmeyen bu firmalardan konkordato ilan eden firmalar var mıdır? Bu firmalar hangileridir? Tasfiye için başvuran şirketlerin firmaların kümülatif toplam proje tutarları ne kadardır?

 

BAŞARILAR VE ESENLİKLER DİLEDİ
Sorulara ilişkin cevap veren Hazine ve Maliye Bakanlığı başvuruların kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan ve görevleri gereği bulunması gereken bilgi  ve belgelere ilişkin olmadır. Kurum ve kuruluşlar, ayrı ve özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler." gerekçesi ile soruları cevaplamayarak, şeffaf hizmet anlayışı çerçevesinde belirttiğiniz konu ve sorunlar hakkında talepleriniz olduğunda kurumla rahatlıkla iletişime geçebileceğinizi belirtir, hayatınızda başarılar ve esenlikler dileriz. dedi.

 

NEYİ SAKLIYORSUNUZ
Cevaba ilişkin açıklama yapan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Milletvekili olarak denetleme görevimiz bulunuyor. Ancak Meclis öyle bir işlevsiz hale getiriliyor ki 80 Milyon adına sormuş olduğumuz sorular cevaplanmıyor. Erdoğan’a sorarsanız devrim yaptık şeffaf olduk, vatandaş her sorusuna cevap alacak diyor ancak kurumdan gelen cevap ortadadır. Neyi saklıyorsunuz, cevaplarsanız millet neleri öğrenecek. Krizin boyutu mu ortaya çıkacak? diyerek tepki gösterdi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA