Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.05.2020 SAAT 17:51:51
Advert
Advert
 

Cengiz Topel’de mesafe alamadık

Turizm Çalıştayı’nda Cengiz Topel Havalimanı’nın hareketlenmesi için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Vali Aksoy, “Ancak bu konuda fazla mesafe alamadık. Bu hafta Bağdat’tan Cengiz Topel Havalimanımıza belirli bir dönem, 3- 4 ay içerisinde uçuşlar planlandı. Bunlar belki medikal turizme katkı sağlayacak olabilir” dedi
Cengiz Topel’de mesafe alamadık
Advert

Kocaeli’nin turizm çeşitliliğini değerlendirmek, turizm kaynaklarımızın daha etkin nasıl kullanılabileceğini ele almak, farklı kesimler arası ortaklık ve iş birliklerinin çerçevesini çizmek, kurumların turizme yönelik gündemlerine temel teşkil etmek amacıyla 8-9 Ekim tarihleri arasında yapılan  Kocaeli Turizm Çalıştayı tamamlandı. 2. günüde TRYP By Wyndham Otel’de gerçekleştirilen programa; Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Vali Yardımcısı Suat Yıldız, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, akademisyenler, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Program; Turizm Meslek Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Bilsen Bilgili’nin çalıştay değerlendirme sunumu ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Turizm Akademisyenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna turizm geleceği konulu sunumu ile devam etti.

 

7 MÜZE VAR

Çalıştayda emeği geçen herkese ve bütün katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Vali Hüseyin Aksoy, turizmin özellikle kentin bunu sahiplenmesi ve konuşmasıyla hareketlenebilecek ve daha iyi bir noktaya taşınabilecek bir sektör olduğunu söyledi. Özellikle 2010 yılından sonra Kocaeli’de turizmde önemli gelişmeler sağlandığına dikkat çeken Aksoy, “Özellikle turizmde tesisler önemli, potansiyelimiz önemli, ama ne kadar çok potansiyeliniz olursa olsun eğer siz bu potansiyelinizi, mevcut değerlerinizi anlatamıyor ve tanıtamıyorsanız çok bir anlam ifade etmiyor. Kocaeli’de şuanda 7 müze var. Bunların sayısı arttırılabilir ancak mevcut müzelerimizin de varlığından haberdar olabilmek ve bunların daha fazla ziyaret edilmesi konusunda çalışma yapmak durumundayız” dedi.

 

ARKEOLOJİ MÜZESİ ZENGİNLEŞECEK

Yeni bir projeyi de kamuoyuyla paylaşan Aksoy, “Kesinleşmemiş olmakla birlikte yapacağımız bir çalışmayı da sizlerle paylaşmak istemekteyim. Bildiğiniz üzere Atatürk ve Redif müzemiz bir de Arkeoloji ve Etnografya müzemiz var. Atatürk ve Redif müzemizin içerisinde boş alanlarımız vardı ve bu boş alanlarımıza Arkeoloji ve Etnografya müzemizdeki Etnografya bölümünü buraya alacağız. Atatürk Redif ve Etnografya müzemiz olacak. Arkeoloji Müzemizin de salonlarını biraz daha geliştirerek, depolarımızda teşhir edebileceğimiz objelerimizi bu müzemizde sergileyerek daha fazla müzecilikte ve turizm de öne çıkma noktasında bir çalışmamız olacak. Bunun ön yazışmalarımız Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ilettik ve onların onayı da olumlu bir şekilde çalışmaları devam ediyor. Arkeoloji müzemizi yerinde daha da zenginleştireceğiz. Kent müzesi ve göç müzesi ile ilgili ön çalışmalarımız da var” ifadelerini kullandı.

 

CENGİZ TOPEL KONUSUNDA MESAFE ALAMADIK

“Kocaeli’nin bütün bireylerinin, paydaşlarının turizm konusunda fikir sahibi olması, önerilerin ortaya konması ve turizmi daha çok konuşur hale gelmesiyle önümüzdeki süreçte turizmden biraz daha fazla pay alacağız” diyen Aksoy, Cengiz Topel Havalimanı hakkında da açıklama yaptı. Havalimanının hareketlenmesi için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Aksoy, “Bu konuda fazla mesafe alamadık. Bu cuma gününden itibaren Bağdat’tan Cengiz Topel Havalimanımıza belirli bir dönem 3- 4 ay içerisinde uçuşlar planlandı. Bunlar tabi belki medikal anlamda medikal turizme katkı sağlayacak olabilir. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim” şeklinde konuştu. Aksoy, tüm katılımcılara teşekkür etti. Çalıştay kapsamında soruları da cevaplayan Vali Aksoy, engellilerin tatil yapma, turizm imkanlarından yararlanma hakları olduğunu ve bu konuda da imkanları zorlayarak çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. “Kocaeli Turizm Çalıştayı” toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA