Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 26.05.2020 SAAT 03:51:27
Advert
Advert Advert
 

17 milyarlık strateji planı kabul edildi

Büyükşehir Belediye Meclisinde Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, 17 milyar 517 milyon TL’lik 2020- 2024 Stratejik Planla ilgili yaşan tartışmada elindeki belgeleri CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir fırlattı
17 milyarlık strateji planı kabul edildi
Advert

Arif BULUT - Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı Meclis Toplantısı, Fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın Ankara’da olması nedeniyle meclis başkanlığını Başkan Vekili Yaşar Çakmak’ın yaptığı toplantıda 69 gündem maddesi görüşülüp onaya sunuldu. Meclis toplantısında 2020- 2024 Stratejik Planı’nın 5 yılda 17 milyar 517 milyon TL’lik bütçe olduğu açıklandı. Stratejik Plan değerlendirmeleri sırasında CHP  Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir’in Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’a acaba zaman ayırıp 1 saat okumuş mudur?” demesi üzerine Yıldırım, elindeki belgeleri Taşdemir’e fırlattı. Gerilen ortamı Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak sakinleştirirken. Yerde kalan belgelerle ilgili Taşdemir, “ Ben atmadım ki yerden ben alayım” diyerek tepki gösterdi.  Yaşanan tartışmaların ardından stratejik plan oybirliği ile kabul edildi.

 

KALBİMİZ ONLARLA

Meclis toplantısı başlamadan Barış Pınarı Harekatıyla ilgili konuşan Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Devletimiz Suriye sınırında PKK; YPG ve diğer unsurlarına karşı dün saat 16:00’da barış pınarı harekatı başladı. Suriye’nin sınırındaki terör unsurlarını temizlemek adına başlatılan harekatın ülkemiz adına başarılı sonuçlar alınmasını ümit ediyorum. Allah operasyona katılan Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin. Cenabı Hak milletimizin, ordumuzun yardımcısı olsun. Kalbimiz onlarla atıyor” dedi.

 

FETHİYE CADDESİNDE COŞKUYLA KUTLAYACAĞIZ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kentteki programı ile ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Hakan Tanta, “Önümüzdeki günlerde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız var. Bayramlarımız sıradan bir şekilde kutlanacak bayramlar değil. Hele hele siyasetçilere alet olacak cinsten hiç değil. Geçmiş yıllardaki milli bayramlarda neler yapıldığını özetleyen kabarık bir liste var. Ancak bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Büyükşehir’in geçmiş yıllardan farklı olarak kentin birçok noktasını kapsayacak şekilde kutlama programı hazırladığını sevinçle öğrenmiş bulunmaktayız. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyoruz. Biz barış ve kardeşliğin egemen olduğu Cumhuriyet Bayramımızı Fethiye Caddesinde  coşkuyla kutlayacağız. Kentimiz yıllar sonra belki de ilk kez Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlayacaktır. Bizler için bayramlarımızı kutlamak asla mekan yarışı veya siyasi güç gösterisi gibi algılanmamalıdır.” dedi.

 

KIYI ŞERİDİNİN DÜZENLENMESİNİ BEKLENİYOR

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, İzmit Marina ve SEKA Park arasında kalan sahil şeridinde yer alan kayıkçılarla ilgili önergesini sundu. Taşdemir, “Kayıkçılar, kanuna aykırı bir şekilde sahil şeridini kişisel mesken haline getirmiştir. 3 yıl önce hem kıyı şeridinde yer alan banklar sökülmüş ve kıyı şeridini tel örgülerle çevirmişlerdir. Vatandaşlar şehrin dokusuna zarar veren kıyı şeridinin düzenlenmesini bekliyor. Konu ile ilgili olarak ivedilikle çözüm bulunmasını talep ediyoruz” dedi. Derince Yavuz Sultan (60 evler) mahallesine, İzmit yönünden giriş bulunmadığını ifade eden CHP’li Taşdemir, “Konu ile ilgili olarak bir kavşak çalışması yapılmasını talep etti.

 

MEVCUT DURUM TEZATLIK İÇERMEKTEDİR

CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural ise Körfezde deniz ulaşımını hızlandırmak amacı ile 2006’da Hong Kong ve Norveç’ten alınan iki gemi ve ve İDO’dan büyükşehire devredilen iki geminin şuan ne durumda olduğunu sordu. Taşdemir’in önergesi yazılı olarak cevaplandırılacak. Özmural ayrıca Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün içme suyu hatlarında asbestli boru kullanıldığı açıklamasını hatırlatarak “Bu bilgi paylaşımından anlaşıldığı üzere ne yazık ki Kocaeli içme suyu şebekesinde hala asbestli boru kullanıldığı anlaşılmaktadır Her fırsatta" Kocaelin de su musluktan içilir" sloganının kullanan büyükşehir belediyesinin bu sloganı ile mevcut durum tezatlık içermektedir” dedi. 

 

SES KESME BARİYERLERİ YOK

CHP’li Özmural ayrıca “Kocaeli’de yoğun kullanımı olan D100-E80 karayolları, hızlı tren ve banliyö trenlerinin geçiş güzergahında yer almaktadır. Bu ulaşım hatlarının çoğu ise yerleşim yerlerinin çok yakınından geçmekte olup ciddi ses kirliliğine yol açmaktadır. Halkın maruz kaldığı ve sağlığını tehdit eden bu durumun önlenmesi için kentin gürültü haritası çıkarılıp ses kirliliğini önleme planı oluşturulmuş mudur” diye sorarak demiryolları ve karayollarının yerleşim alanlarına ses kesme bariyerlerinin konulmadığını hatırlattı.

 

BEKLENTİMİZ YÜKSEKTİ

Gündem maddesi 2020-2024 Stratejik Planı ile ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Sayın Karaosmanoğlu’nun dönemi Kocaeli için maalesef kayıp bir dönem olduğunu hep söyledik. Büyükşehir’in stratejik planında vizyon misyon temel değerlerle bu dönemki stratejik plan arasında maalesef ki çok fark yok. 3 sayfası kopyalanıp yapıştırılmış. 5 yıl önce söylenen hedeflere ulaşılmadığı görülüyor. Benim bu dönem Tahir Büyükakın’ın stratejik planından beklentim çok daha yüksekti. Hayal kırıklığına uğrattı” diye konuştu. 

 

MUHTARLARI ZAN ALTINDA BIRAKTINIZ

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye de öneri de bulunan Taşdemir, “Ben onun yerinde olsam bir an önce Tahir Bey’den randevu alırım. Onunla ortaklaşa bir çalışma yaparak kısa sürede KOÜ’yü bu kentin en dinamik kurumu haline getiririm. Buna Kocaeli’nin çok ihtiyacı var” dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın muhtarlıklarla ilgili projesini hatırlatan Taşdemir, “Bunu biz de uygulayabiliriz. Mansur Yavaş, büyükşehirin mahalle ve köylerdeki yapısal hizmetlerinde muhtarların onayını şart koştu. Eğer o köydeki muhtar onay vermiyor ise ilgili müteahhitte hak ediş ödemesi yapılmayacak. Böylelikle muhtarlıklar etkin hale getiriliyor” dedi. Dilovası belediye Başkanı Hamza Şayir ise “Muhtarları zan altında bıraktınız. Sizi muhtarlar şikayet ediyorum” dedi.

 

EKSİKLİKLERE RAĞMEN HAYIRLI OLSUN

Stratejik planla ilgili konuşmasına devam eden Taşdemir, “İşsizliğin azaltılması yönünde bir plan göremedim. İstihdam odaklı bir eğitim desteği görülüyor. Bence bu konu kamufle edilmiş. KOMEK’in adını değiştirmişsiniz sadece burada. Ülkemizde artan en büyük sorunlardan biri işsizlik. Bununla ilgili bir çalışma büyükşehirin hedef kartlarında bunun olması gerekirdi. Aksi takdirde mutlu bir şehir oluşturamayız. Çevre sorunlarıyla başa çıkacak projeler çok az. Hayatı kolaylaştıracak projeler yok. Altyapı sorununu çözecek kalıcı çözümler çok az. temennimiz yoklarla dolu stratejik planın şehrimize mutluk getirmesidir. Bu eksikliklere rağmen planın şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

HEP BERABER OTURUP İNCELİYORUZ

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, stratejik planlama ile ilgili söz alarak “Suriye’de ne işimiz var diyenlerin yol arkadaşlarının kahraman mehmetçiklerimize selam göndermesi onlara ne yapacaklarını öğretiyoruz derslerine o kadar iyi çalışıyorlar ki nerede ne diyeceklerini artık biliyorlar. Muhtarın kıymetini en iyi biz biliriz. Stratejik plan Allah’ın emri değil. Gökten ayetle de inmedi. Hep beraber oturup inceliyoruz. Geçmiş dönemdeki başarılar ortada. Kayıp denen 15 yılın hesabını alnının akıyla vermiş belediye başkanımızın arkasından böyle konuşmak yanlış. Eğer bir sıkıntı olsaydı 2019 yerel seçimlerde milletimiz AK Parti’yi tekrar seçmezdi” dedi.

 

BENİ NİYE BU KADAR KONUŞTURUYORSUN

CHP’li Taşdemir’in önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile ilgili sözlerini eleştiren Yıldırım, “Stratejik planda kayıp olarak adlandırılan dönemde yüzde 9’Elik bir başarı var. Mutluluk soyut bir kavramdır. Mesela ben denize girerken veya yağlı güreş yaparken çok mutlu olurum. Engin Bey’in nasıl mutlu olacağını bilemem ama nasıl mutlu olacağını söylerse emin olun ona da bir çare buluruz” dedi. İktidar yürümek istiyorsunuz yürümekle yollar aşınmaz. Yürümeye devam edin başladığınız yere geri dönersiniz. Sizin işiniz bu maddenin illa oy birliği ile geçmemesi” dedi. Ardından Yıldırım’ın lafını kesen CHP’li Taşdemir, “Başkanım haberi yok uyarın. Ezbere konuşmayın. Biz stratejik planı onaylıyoruz” dedi. Bunun üzerine konuşan Başkan Yıldırım, “Engin oğlum söylesen beni niye bu kadar konuşturuyorsun. Demek ki bunca senedir burada konuşa konuşa muhalefet evet demeyi öğrettik” dedi.

 

ATMAYI SEN İYİ BİLİRSİN

Taşdemir’in işsizlikle ilgili yorumunu da değerlendiren Yıldırım, “Bu kentte iş beğenmezlik sorunu var. Sanayicilerin işçi bulamadığına biz şahidiz. Bazı kişilerin ben işsizim diyerek ortalıkta gezmeleri doğru değildir. Toplum, özellikle sosyal medya tarafından güdümlenmiş gençlerce işsiz olduklarını sürekli dile getirerek algı oluşturuyorlar” dedi. İYİ Parti Meclis Üyesi Fevzi Canbaz ise “Atma o kadar din kardeşiyiz” dedi. Yıldırım bunun üzerine “Herkes belediyede çalışmak istiyor. İşsizlik bu yüzden var. Bu ülkede garsonluk da var. Benze sen atma. Sen eskilerdensin. Atmayı sen iyi bilirsin” diye konuştu.

 

SURATINA FIRLATTI

Ardından İsmail Yıldırım’a ithafen konuşan CHP’li Taşdemir, “Bu plana 2 saat ayırıp okumuş mudur acaba. Dikkat ederseniz gayet kibar bir dille önergelerimiz sundum. Göstergelerin cumhurbaşkanlığı rehberi tarafından hazırlandığını belirttim. Sayın Tahir Büyükakın da planla ilgili eksiklikleri bize bildirirsiniz demişti. İktidarlar kimsenin tapulu malı değil. Bu gün kendileri olur yarın başkası olur bunu İstanbul’da Adana’da Mersin’de halk gösterdi. Biz kendisinin kibir ve hırsının vicdanının önüne geçtiğini gördük. O kadar at gözlüğüyle bakıyor ki biz oylamada da evet oyu kullanacağımızı belirttik” dedi. Taşdemir’in bu sözleri üzerine Yıldırım stratejik planı Engin Taşdemir’in suratına fırlatarak “Buranın çocuk parkı olmadığını neyi nerde konuşacağımızı biliyoruz. Bizi iğneleyerek arkadaşlarımıza laf sokup karşılığını beklememek de en büyük çocukluktur. Engin bey istediği iğnelemeyi yapacak biz söylediğimizde de bizi kibirle suçlayacak. En büyük kibirli kendisidir. Ben laflarını kendisine iade ediyorum” şeklinde konuştu.

 

ÇATI KATININ YAPILAMASI KONUSUNDA NOT ALDIK

Başiskele Paşadağ Mahallesi, imar planı değişikliği ile ilgili raporu ile ilgili CHP’li Orhan Tanış konuştu. Bu maddeye muhalefet şerhi koyduklarını belirten Tanış, “Burada yapılacak yapılaşmayla beraber Sosyal donatı alanını ayırmanız gerekir şeklinde yargı kararları da var. Nüfus artıyor. Oradaki yerleşmeyle beraber 3 dönümlük soysal donatı alanının da bırakılması gerekiyordu ama bu ne yazık ki böyle yapılmadı” dedi. Tanış’a cevap veren Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü “İnşaat alanında artış yok. Toplu konut özendirilmesi için Kocaeli’nin çeşitli bölgelerinde artış veriliyor. Planlı alanların değerlendirilmesi, teşvik edilmesi için yüzde 10 yüzde 20 kullanıldığı dönemlerde var. Planlar çerçevesinde uygulanan bir şey bu. Çatı katının yapılaması konusunda not aldık” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

 

ALLAH’IN YÜRÜ YA KULUM DEDİĞİ BİR VAKIF

Başiskele Damlar Mahallesi’nde imar planı değişikliği ile ilgili rapora şerh koyduklarını ifade eden CHP’li Tanış, “Burası 13 dönümlük bir alan. Özel eğitim ve kültürel tesis alanı projesi için yeterli alan olmadığı için bir kat ilave isteniyor. Eğitim alanı olduğu için bir kat izni almış bir kat daha istiyor. Manevi iktisadi kalkınma Vakfı, Allah’ın yürü ya kulum dediği bir vakıf hazineye bu alanı bana verin diyor. 2 metre yola terk alanı vermeyen hazine ona hay hay diyor. Bu vakfın ne gibi bir özelliği var ki her istediği kabul ediliyor. Başından beri yanlış işler dönüyor” şeklinde konuştu. Tanış’a cevap veren Başkan Özlü, “Bize gelen kuruma kimdir diye bakmıyoruz. Daha önce benze uygulamalarda ne yapmışız ona bakarız. Kültür okullarına uğru okullarına Amerikan kolejine ilave katlar verdik. Bu işin vakıflarla alakası yok. Eğitim kurumlarına daha önce böyle haklar verildi” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA