Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.01.2020 SAAT 06:52:52
Advert
 

Ticareti arttırmanın yolu ABD yatırımları

ABD ile Türkiye arasında ki ticaretin olması gerekenin çok altında olduğunu ifade eden KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ticareti arttırmanın yolunun, ABD yatırımlarını ülkemize çekmekle mümkün olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı
Ticareti arttırmanın yolu ABD yatırımları

Boran KAYALAR - Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Ekim ayı meclis toplantısı dün Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında meclis salonunda gerçekleşti. Meclise Başkan Ayhan Zeytinoğlu, meclis üyeleri ve yönetim kurulu üyeleri katılım sağladı. Meclisin bu ay ki konuşmacı konuğu ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Vekili Dr. Mehmet Yurdal Şahin oldu.

 

6.SANTEK FUARI YAPILACAK

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 6-9 Kasım tarihleri arasında 6. SANTEK fuarında eşzamanlı Savunma Sanayi ikili iş görüşmesi etkinliği gerçekleştireceklerini duyurdu. Bu yılda fuarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığını, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’nü, Tersaneler Genel Müdürlüğü’nü ve Vakıf şirketlerini stantlı ve geniş katılımla ağırlayacaklarını ifade etti. Ayrıca fuar esnasında savunma sanayi şirketleri ile ikili iş görüşmeler yapılacaklarını açıkladı. Bununla birlikte; ‘Match4industry Etkinliği’nin de bu yıl 8’ncisini organize edecekleri, bu yıl 16 ülkeden 91 yabancı firma başvurduğunu söyledi.

 

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 2.6 ÜZERİNDE

Mecliste konuşma yapan Başkan Ayhan Zeytinoğlu şu ifadelere yer verdi: “Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre; Eylül ayında ihracat  2,4 milyar dolar, ithalat  3,3 milyar dolar Ocak-eylül dönemi ihracat  21,2 milyar dolar.  Geçen yılın aynı döneminin  yüzde 2,6 üzerinde. Reel efektif döviz kuru Eylül ayında 76,66’ya geriledi. Ağustos ayında ise 76,92 idi. Endeksin 100 olması durumunda dolar Eylül ayında  4,5964 TL, Eylül ayında dolar  5,7066 TL idi. Dolar bugün  5,93 TL.

 

İŞSİZLİK YÜKSELDİ

İşsizlik oranı Temmuz ayında yüzde 13,9, Mayıs ayına kadar olan nispi iyileşmenin ardından tekrar bozulmayı görüyoruz.  Temmuz ayında ihracat ve sanayi üretim endeksinde de artış olmuştu.  Bunların etkilerinin maalesef istihdama yansımadı. Bu sene turist sayısında olağanüstü artış olmasına rağmen, işsizliğin azalmasına yardım etmedi. Altını çizmemiz gereken husus genç nüfustaki işsizlik oranının yüzde 27,1’e yükselmiş olması. Bu oran ortalama işsizlik oranından ciddi şekilde ayrışıyor. Acil tedbir alınması gerektiğine inanıyoruz.

 

VOLKSWAGEN’İN YATIRIMI ÖNEMLİ

Ülke ekonomimizin mevcut sıkıntılı durumunu biliyoruz.  Malumunuz 2019’un ilk yarısında bir küçülme oldu.  Büyüme ayağında 4. çeyrekte ufak bir artış beklentimiz var. YEP’de hedeflenen; yüzde 5’lik büyümeler, kalkınmış ülkeleri yakalayabilmemiz için şart olan hedeflerdir.  Ancak her zaman dile getirdiğimiz gibi asıl olan ülkemize tekrar yabancı sermaye girişini hızlandırmak olmalıdır.  2004-2005 öncesi dönemde yılda 700-800 milyon dolar yabancı sermaye çekerken, yargı reformu dahil bir çok reform yaparak, bu rakamı 22 milyar dolara çıkarmıştık.  Her ne kadar yatırım sürecini ertelese de Volkswagen’in ülkemizde yapacağı yatırımı çok değerli buluyoruz.  Bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmemiz için tekrar bu iklimi oluşturmamız gerekiyor.

 

ABD YATIRIMLARINI ÜLKEMİZE ÇEKMELİYİZ

Diğer taraftan yatırımların önündeki yüksek faiz ve finansmana ulaşım sorunlarını da kısa ve orta vadede ancak yabancı sermayeyi getirerek çözebiliriz. Biliyorsunuz AB en büyük ticaret partnerimiz. ABD de en az AB kadar büyük bir pazar. Ancak ABD ile ticaretimiz olması gerekenin çok çok altında. Avrupa’yla olan ticaret hacmimizin benzerini Amerika ile de yapabileceğimizi düşünüyoruz. AB’nde olduğu gibi bu ticareti artırmanın yolunun da ABD yatırımlarını ülkemize çekmekle mümkün olduğunu biliyoruz.  2002 yılından bu yana AB’den ülkemize doğrudan yabancı sermaye yatırımı 106 milyar dolar iken, ABD’den sadece 12 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.”

 

KAMU DA TEŞVİK BOLLUĞU VAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Vekili Dr. Mehmet Yurdal Şahin,  tarım ve teşvik sisteminden söz etti. Şahin, “4 ana teşvik sistemimiz var. Bunlar yatırımlarda devlet yatırımları hakkına karar, proje bazlı teşvik sistemi, teknoloji odaklı sanayi hamlesi programı, cazibe merkezleri programı. Kamu da teşvik bolluğu var. Bu aslında iyi midir? Kötü müdür tartışılır?” açıklamasında bulundu ardından sunum gerçekleştirdi. Soru ve cevaplarla katılımcıların aklında ki sorunlara yanıt verdi.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.9567 TL 5.9330 TL
Euro
EURO
6.5687 TL 6.5425 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA