Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.06.2020 SAAT 09:04:36
Advert
Advert
 

Sarıbay:Milletvekilliği defteri benim için kapanmadı

Cengiz Sarıbay, ilçe kongrelerini takiben yapılacak il kongresinde başkanlığa veda edecek. 4 yılda yaptıklarını tüm içtenliğiyle gazetemize anlatan Sarıbay, milletvekilliği adaylığı ile ilgili de kapıyı açık bıraktı, “O defteri kapatmadım. Seçimde aday olabilirim” dedi
Sarıbay:Milletvekilliği defteri benim için kapanmadı
Advert

 

 

Mevlüt SOYSAL - CHP’de ne zaman kaos yaşansa, genel merkez kurtarıcı olarak onu görevlendirdi. O, hem Deniz Baykal hem de Kemal Kılıçdaroğlu tarafından aranıp, “İl başkanımız ol” denilen isim…

Cengiz Sarıbay, CHP’de başlayan kongre sürecinin finalinde il başkanlığına veda edecek. Sarıbay, 4 yılı aşan son il başkanlığı döneminin ardından yeniden aday olmayacak.

İl başkanlığı döneminde yönetimiyle beraber partiye il binası kazandırdıklarını ifade eden Sarıbay, “Eski il binamızda bir misafirimiz geldiğinde inip aşağıya ben süpürüyordum. İnsanlar kokudan tuvalete giremiyordu. Şimdi ise dev bir binamız var. Her birimin çalışma odası var. Bu kolay olmadı” dedi.

Öte yandan partiyi iyi temsil ettiğini ifade eden Sarıbay, yerel seçimlerde aldıkları sonucu da başarı olarak gördüğünü ifade etti.

Sarıbay, en dikkat çekici açıklamayı ise olası bir erken seçimle ilgili kullandı. Sarıbay, “Ben 45 yılımı bu partiye verdim. Bir sürü kişi milletvekilliği yaptı. Bu görevi ben de hak ediyorum. Ama şu an bir seçim yok. Zamanı gelince masaya yatırırım” ifadelerini kullandı.

 

 

4 yıllık il başkanlığı sürecini değerlendirir misiniz? Eksikleriniz nelerdi? Neleri iyi yaptınız?

 

Bu 4-5 yıl içinde çok iyi kadrolarla, çok iyi yönetim kurulu üyesi arkadaşlarla çalıştım. Bunların hiçbiri gökten zembille inmedi. Hepsi çok titiz bir çalışmanın sonucu olarak belirlendi. Yöneticilerim benim elim kolum oldu. Hepsi partimiz için çalıştı. Hepsine teşekkür ediyorum. Bu 4 yıl içinde biz ne yaptık? Öncelikle partimize bir il binası kazandırdık. Eski il binamızda bir misafirimiz geldiğinde inip aşağıya ben süpürüyordum. İnsanlar kokudan tuvalete giremiyordu. Şimdi ise dev bir binamız var. Her birimin çalışma odası var. Bu kolay olmadı. Bu ilde olan il binasını satanlar varken bir il binası yaptık. Bu binayı kendi cebimizden katkılarla yaptık. 2 milyonluk il binasının yalnızca 600 bin lirasını Ankara gönderdi. Bunun dışında Kartepe ve Başiskele’ye bina kazandırdık. 15 yıldır kazanılamayan belediyeyi kazandık. Duvarda bir gedik açtık. Bunu başarı olarak görüyorum. Başarısızlıksa, daha öncesinde kazanılsaydı. Bu partiyi dizayn etmeye çalışanlar kazanamadı. Bu seçimden sonra AK Parti il yönetimini görevden aldı. Fatma Kaplan Hürriyet gibi akıllı ve becerikli bir isimle bu başarıyı sağladık. Tabii ki Hürriyet’e bazı eleştiriler geliyor. Ama Fatma Hanım eksiklerini görecek ve düzeltecek kalitede, kapasitede ve yetenekte bir isim.

 

Eleştiriler şunlardı: Sarıbay’ın dili çok yumuşak. CHP’ye çok sert çıkan isimlere bile yumuşak yanıtlar veriyor. Başka il başkanlarıyla çay kahve içiyor. Kent ağabeyi mi il başkanı mı? Ne dersiniz?

 

Doğrudur fakat il başkanıyım diye karakterimi değiştiremem. Zaman zaman en hızlı muhaliflerimle bile görüşür, onları dinlerim. Benim namusuma, partimin namusuna kimse laf etmemişse, onlarla görüşürüm. Şimdi Tahir Büyükakın bu kentin belediye başkanı. Diyalog kurmayacak mısınız? Aydın Ünlü, 50 yıllık bir partinin il başkanı. Tabii ki zaman zaman beni eleştirecek. Ama karşılaştığımız zaman oturup çay içeceğiz. Eğer bir bardak çay içmek bir eksiklikse, ben bu eksikliği yapmaya devam edeceğim. Bu eksiklik değil, tam tersi insan kazanmanın yoludur. Bize il başkanları toplantısında da bu söylenmiştir. Kimseyi ötelemeyin, herkesle iyi geçinin dediler. Nitekim başarımızın nedeni de bu birleştirici üslubumuzdur. Biz AK Parti’nin de MHP’nin de seçmeninin oylarına talibiz. Ben bu partileri yönetenlerle kavga ederek bu oyları alamam. Benim 45 yıldır ifade ettiklerimi partim daha şimdi söylüyor.

 

CHP’de ne zaman kaos olsa il başkanlığı için sizi çağırdılar. Bunu hem Deniz Baykal hem de Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Fakat genel merkezin böyle değerli gördüğü bir isim milletvekili olamadı. Neden?

 

Ben bu partiye 45 yılımı verdim. Bu partiye benden daha çok hizmet eden kimse yok. Eğer varsa, belediye başkanı olmuştur, milletvekili olmuştur. Ama ben, bu partiden hiçbir şey istemedim. Evet, son dönem aday olabilirdim. Aday olmam için benim Ankara’da karargah kurup sürekli genel başkanla görüşmem gerekiyordu herhalde. Bu bana yakışmaz. Ben kimseye yalakalık yapmadım ve yapmam da. Genel başkan nasıl beni il başkanı ol diye aradıysa, milletvekili ol diye de aramasını bekledim. Bunu demediği için ben aday olmadım. Demesini bekledim mi? Evet bekledim. Fakat şunu da söylemem gerek: Ben bu partiye çok şey verdim ama çok şey de aldım. 50 yıl önce Hatay’dan gelmiş bir yabancı olarak, burada CHP’li Cengiz Sarıbay oldum. Sözü dinlenen, saygı duyulan, sevilen bir avukat oldum. Bana bunu partim verdi. Bu bana yeter. İlla milletvekili olmak şart değil. Milletvekilliği bir eksiklikse evet, eksiklik. Ama ben ne genel başkana ne de genel merkez yöneticilerine yalakalık yaptım. Hiçbirini rahatsız etmedim.

 

Kongreleri nasıl yöneteceksiniz? Örneğin İzmit. Artık İzmit’te bir de belediye başkanı var. Onun sürece dahli ne kadar olacak?

 

Birincisi, İzmit İlçe Başkanı da İl Başkanı da genç olmalı, heyecan duymalı, kimsenin eline muhtaç olmayan, orta halli bir vatandaş olmalı. İkincisi, kamuda, yani belediyede çalışanlar bırakın başkanlığı yönetimlerde de olmamalı. Belediye hizmet, parti, siyaset yeri. Ne parti belediyeye karışmalı ne de belediye parti işlerine. Fatma Hanım’ın örgüt işlerine gireceğine ihtimal vermiyorum. Öte yandan belediyeden iş alan, belediyeye mal ve hizmet satan kimse de yönetimlerde yer almamalı. Bu konulara dikkat edeceğiz.

 

 

Mevcut İzmit İlçe Başkanı nasıl?

 

Elinden gelen çabayı gösteriyor. Genç ve düzgün bir arkadaşımız. Hepimizin olduğu gibi onun da eksiklikleri vardır. Parti tabanı en iyi kararı verecektir. Parti tabanı her şeyin farkında.

 

Özellikle İzmit’te delege seçimlerine partinin önemli isimleri müdahil oluyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

CHP büyük bir parti. CHP içerisinde demokrasi var. Elbette herkes seçimlere müdahil olacak, yakınlarını delege yapmak için uğraş verecektir. Yeter ki parti zaafa uğramasın. Bu partiye emek vermiş insanlar delege oluyor. Delegeler gökten zembille inmiyor.

 

Cengiz Sarıbay ön seçime soğuk mu baktı?

 

Ön seçime ben değil genel merkez sıcak bakmadı. Bu kenti benim kadar onlar da tanıyor ama istemediler. Ben zaten aday değilim. Kaybedecek neyim var? Yiğitler meydana çıksın dedim ama ön seçimin olmasını sağlayamadım. Diyelim ki çaba göstermedim. Listeye kendi akrabamı mı soktum? Kendimi mi soktum? Ben ön seçimden hiç korkmadım. Ön seçimden korkmamalıyız.Fakat genel merkez istemedi. Ayrıca bu kentte sadece il başkanı yok. Milletvekilleri var, kanaat önderleri var, eski belediye başkanları var, Kılıçdaroğlu’nun burada akrabaları var. Tek belirleyici ben değilim ki.

 

Diyelim ki bir erken seçim kararı alındı. Milletvekili adayı olur musunuz?

 

Düşünürüm tabii ki. Neden düşünmeyeyim? Ben 45 yılımı bu partiye verdim. Bir sürü kişi milletvekilliği yaptı. Bu görevi ben de hak ediyorum. Ama şu an bir seçim yok. Zamanı gelince masaya yatırırım. Fakat bu görevi isterken kimseye yalakalık yapmam, boyun eğmem. Beni nasıl il başkanlığı için aradılarsa, milletvekilliği adaylığı için de aramalarını isterim.

 

 

Şimdi seçim olsa il başkanı olmadığınız için belki daha rahat hareket edersiniz.

 

Elbette öyle olur.

 

Yani, milletvekilliği defteri kapanmadı.

 

Evet, öyle.

 

Bu partide il başkanları neden milletvekili olamıyor.

 

Evet, Ömer Türkçakal’dan beri il başkanları milletvekili olamıyorlar. Bunun sebebini bilemiyorum. Bana göre olmalıdır. 2 milyonluk bir kentte il başkanlığı yapan isimler milletvekili olmalıdır. Hele de benim gibi 5 dönem il başkanlığı yapmış isimler milletvekili olmalıdır. Ama ben bunu genel başkana söyleyemem. Onun düşünmesini isterim. İstemiyorlarsa ben zaten Kocaeli’de Cengiz Sarıbay’ım. Bu bana yeter.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

 

Tarafsız ve CHP’yi güçlendirecek bir kongre süreci geçireceğiz. Üyelerimiz süreçlerde yanımızda olsunlar.

 

12 ilçede başkanlık düzeyinde ne kadarlık bir değişim olmalı?

 

Belki 12 başkan değişir belki de hepsi yeniden seçilir. Bunu bilemem. Buna örgüt karar verir. Biz AK Parti gibi başkanları genel merkezin belirlediği bir siyasi parti değiliz. Bizde demokrasi var. Üyeler tarafından seçilen delegeler en doğru kararı verir. Şu kadar başkan değişir ya da değişmez demek şimdiden mümkün değil.  

 

 

Harun Yıldızlı’ya

bir desteğim yok

 

İl başkanlığında Harun Yıldızlı’yı mı destekliyorsunuz?

 

Harun Yıldızlı daha adayım bile demedi. Adaylığı düşünüyor. Belki yarın ilçe seçimleri yapılır ve Yıldızlı aday olmamaya karar verir. Bunu bilemeyiz. Neymiş? Yıldızlı benim adayımmış. Hiç alakası yok. Harun neyse, adaylıkta ismi geçen diğer isimler de benim için o. Sertif Gökçe en az Harun kadar bana yakındır. Evladım gibidir. Selman Yıldırım en az Harun kadar yakındır. Hep yanımda olmuş, beni desteklemiştir. Fahri Örengül benim arkadaşım, baro başkanlığım dönemimde yardımcımdı. Büyükşehir’i vermeseydik belki de Büyükşehir adayımız olacaktı. Aynı şekilde Hikmet Erenkaya’yla yakınlığımızı herkes bilir. Bu isimlerin hepsi, benim için çok değerli, partimizin yüz akı insanlarıdır. Hepsi benden daha iyi il başkanlığı yapar.

 

 

Harun Yıldızlı meselesi nereden çıktı?

 

Birleri Harun’a zarar vermek için yapıyorlar. Kendisini veliaht gibi gösteriyorlar bu yüzden.  Ne benim adayım ne de veliahtım. O 5 yıl bana katkı veren çalışkan bir kardeşim. İlla Harun gibi bir anlayışım yok. 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7699 TL 6.7429 TL
Euro
EURO
7.5927 TL 7.5624 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA