Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 25.05.2020 SAAT 05:28:32
Advert
Advert Advert
 

İzmit Simidi tescillendi

KOTO tarafından tescil başvurusu yapılan İzmit Simidi 13 Eylül tarihinde tescillendi. Tescil sonrasıTürk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe tescil belgesini KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan’a takdim etti
İzmit Simidi tescillendi
Advert

Arif BULUT-Kocaeli Ticaret Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısı Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantının ana konusu İzmit Simidinin Coğrafi işaretinin 13 Eylül’de Kocaeli Ticaret Odası adına tescillenmesi oldu. Toplantıya konuk konuşmacı olarak ise Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe geldi.  Toplantıya KOTO Başkanı Necmi Bulut’un yanı sıra KOTO Meclis Üyeleri katıldı. 

 

TAKLİTLERE KARŞI KORUMA
Toplantıda konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe, “İzmit simidinin tescil belgesinin bugün takdim edeceğiz ama öncelikle coğrafi işaret nedir onu bir anlayalım. Yöremizin meşhurluğu olan ve uzun süredir üretilen bir ürünü varsa bunun korunması ve üretiminin artmasıdır. Patent aslında bilimsel buluşların karşılığıdır. Bunun karşılığında da size kullanım ücreti ödenir. Marka ise belli bir süre üretilen ürünün isim karşılığıdır. Taklit edilmesi mümkündür. Siz de onun marka karşılığını tescil ederek taklitlere karşı koruma sağlayabilirsiniz” dedi.

 

 

ÜRÜNÜN DEĞERİNİ ARTTIRMAK İÇİN
Kızıltepe konuşmasının devamında, “Coğrafi işaret bir anlamda o yörenin o ürüne attığı imzadır. Coğrafi işareti alınmış bir üründe, belli bir ürün, belli bir lezzet, belli bir geçmiş aklınıza gelir. İzmit simidini buradaki insanlar farklı bir şekilde yapmış ve o ürüne farklı bir şey katmışlardır. Bütün mesele geçmişten gelen bu değerlerimizi korumaktır. Bunların üretim şeklinin yapılışının korunmasıdır. Bir diğer sebep ise ekonomidir. O ürünün ticarileşmesine katkıda bulunmak ve ürünün değerini arttırmak için coğrafi işaret verilmektedir. Biz İzmit simidinin tescilini yaparken bu ürün İzmit’e aittir dedik. Aynı simidi başka yerde de üretebilirsin ancak İzmit Simidi diyemezsin” dedi. 

 

TESCİL BEKLEYEN 5 ADET ÜRÜN VAR
Kızıltepe sözlerinin devamında “Tescil önemli bir adımdır ancak ondan sonraki süreç daha önemlidir. Kızıltepe, Üreticilerin bilinçlendirilmesi, ürünün kalitesinin artması ve başka yerlere pazarlanması ekonomik olarak bulunduğu bölgeye daha fazla ticari katkı sağlamaktadır. Kocaeli’den başvurusu yapılan ve tescil bekleyen Yarımca Kirazı, Derince Çenesuyu, İzmit Sütlü Nuriye Tatlısı, Nusretiye Döşeme Bebeği ve Eşme Ayvası bulunmaktadır” şeklinde sonlandırdı.

 

 

ÜYELERİMİZ İÇİN
Ardından kürsüye gelen KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Öncelikle ülkemiz ve devletimizin kuruluşu olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun. İnşallah daha nice bayramlar yaşamamız dileğiyle diyorum. Ayrıca Türk Milleti’nin geleceği için yapılan Barış Pınarı Harekatı’nın bir zorunluluk olarak yapılması ve bu uğurda yaşamını yitiren şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum” diye konuştu. Önümüzdeki ay olan Kasım ayında ortak komite toplantımızı Edirne’de yapacağız. Bu ay bölgesel istişare toplantısına katılım sağladık. Oda üyelerimiz için çok sayıda bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdik. Ayrıca ilimize atanan bürokratlarımıza çeşitli ziyaret programları gerçekleştirdik” ded,.

 

 

EYLÜL AYI MİZANI ÜYELER SUNULDU
Bulut’un ardından kürsüye gelen Hesapları İnceleme Komisyonu Üyesi İbrahim Şahin Eylül ayı mizanını açıklayarak, “Eylül ayında 1 milyon 222 bin TL gelirimiz var. 807 bin 921 bin TL giderimiz bulunuyor. Eylül ayı sonunda 9 milyon 294 bin gelir bütçemizin yüzde 67,35’ini toplam 8 milyon 327 bin TL gider bütçemizin yüzde 60,34’ünü oluşturmaktadır” dedi. Ardından Eylül ayı mizanı oylamaya sunularak kabul edildi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA