Advert Advert
Advert Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 14:42:10
Advert
 

Danışmada süre tartışması salonu boşalttı

CHP Kocaeli İl Danışma Kurulu Toplantısı’nda süre tartışmaları yaşandı. 5 dakikalık konuşma süresine itiraz edilmesinin ardından yaşanan tartışmalar sonrası tepki gösteren partililerin büyük çoğunluğu salonu boşalttı.
Danışmada süre tartışması salonu boşalttı
Advert

Arif BULUT -CHP İl Danışma Kurulu Toplantısı Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın yanı sıra İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Milletvekilleri Haydar Akar, Tahsin Tarhan, İl Disiplin Kurulu Başkanı Cumhur Arıkan, eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sefa Sirmen, eski Milletvekilleri Hikmet Erenkaya, Bekir Yurdagül, İl eski Başkanları Keramettin Gençtürk, Cihat Altınyuva, ilçe başkanları, meclis üyeleri, mahalle başkanları ve çok sayıda partili katılım sağladı. Toplantı CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın başkanlığında gerçekleşirken, divan üyeliklerini ise İl Sekreteri Hüseyin Acurman, il yönetim kurulu üyeleri Selim Yıldız, Berna Çetin ve Demet Karaman yaptı.

 

DESTEK VERDİK
Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay selamlama konuşmasının ardından, “Tüm dünyada unutulmayan bazı devrimler vardır. Birisi 1789 Fransız Devrimi, 1917 Ekim Devrimi ve 29 Ekim Cumhuriyet Devrimi gibi devrimler toplumlarını ileri taşımışlardır. Bu dönemde Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen dönemde maalesef şehitlerimiz olmuştur. Bu şehitler kimsenin tekelinde değildir. O şehitler hepimizin çocuklarıdır. Bu ilk değil bundan önce de Irak’ın işgalinde Türkiye Cumhuriyeti girdi. Meşru savunma hareketleri her zaman bizim desteğimizi almıştır” ifadelerini kullandı.

 

SALDIRANLAR ŞEREFSİZDİR
“Yine geçen hafta Darıca’da şehidimizin cenaze törenine katıldık” diyen Sarıbay, “Yolda giderken üzücü bir haber aldık. Bazı kendini bilmezler CHP’nin çelengine saldırmışlardır. Orada birkaç arkadaşımız saldırıya uğradı. Bu saldırı o arkadaşların şahsında hepimize ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yapılmış bir saldırıdır. Çünkü bu cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk, benim iki şaheserim var. Birisi Türkiye Cumhuriyeti diğeri de Cumhuriyet halk Partisi’dir demiştir. Burada bu cansız çelenge saldırıyı yapanlar şerefsizlerdir” açıklamasında bulundu.

 

ÇALIŞMAYANA MAAŞ YOK
Sarıbay sözlerini, “Belediyelerimizle ilgili bazı haksız konuşmalar yapılıyor. Hiçbir şekilde hiçbir belediyemizde uyuşmazlık söz konusu değildir. Belediyelerin görevi hizmettir. Hak etmeyen kişileri belediyeye almayız, alınmayacak. Çalışmayana maaş yok. Bu konuda belediye başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Ben il başkanı olarak her türlü eleştiriye açığım. Yaptıklarımız, yapamadıklarımız elbet vardır. Bunu elbette önce biz kendimiz eleştireceğiz. Hiçbir şekilde basın dışarı çıkmayacak ve kamuoyu her şeyi görecektir” şeklinde sonlandırdı.

 

CHP UZUN YILLARDIR İKTİDAR OLAMIYOR
Sarıbay’ın ardından konuşan CHP Eski İl Başkanı İbrahim Aydın, “Ömrüm bu parti  içerisinde geçti. Önümüzde seçimlerimiz var. Benim öngörüme göre 2020 Haziran ayında milletvekilliği seçimleri yapılacaktır. Bu seçimlere il başkanı olacak arkadaş aday olarak girmemeli. CHP uzun yıllardır iktidar olamıyor. Bunun nedeni; Partimizin hastalıklı yapılaşmasından kaynaklanıyor. Dinamiklerimizi yenilememiz lazım yoksa sınıfta kalırız” açıklamasında bulundu. 

 

HDP’NİN İNANILMAZ KATKISI OLDU
Ardından konuşan eski Milletvekili Bekir Yurdagül, “31 Mart’ta isabetli adaylarla, ittifaklarla 25 yıldır alamadığımız ülke genelinde çoğu yeri geri aldık. İzmit’i de 10 yıl sonra geri aldık. Belediye başkanlarımızı teşekkür ediyorum. Ancak şunu unutmamamız gerekiyor CHP’nin aday koyarak seçimleri kazandığı yerlerde HDP’nin inanılmaz bir şekilde katkısı oldu. Kısa bir süre sonra kurulan tuzaklarla seçilen belediye başkanları görevden alınarak, kayyumlar atandı. Peki, biz destek verebildik mi? Hayır. Böylesine bir irade hırsızlığını hafife aldık” sözlerini kullandı.

 

DOĞRU BİR ŞEY VARSA YANINDA OLACAĞIZ
Sözlerini sürdüren Yurdagül “Kimse CHP’ye HDP ile birlikte ol demiyor ama CHP’nin ilkelerinden ayrılmadan, demokratik değerlere bağlı olarak hareket etmesini bekliyor. Biz dik duracağız. Birilerinin ne dediği önemli değil. Parti olarak doğru olanı yapmamız gerekiyor. Doğru bir şey varsa yanında olacağız. Örneğin Diyarbakır’da Selçuk Mızraklı doktor, kıdemli cerrahtır. Hiçbir şekilde böyle bir suçlamayla karşılaşmamış.3 yıl önce bir terörist teslim olmuş. İtirafçılık yapmış. Seçimden önce onun itiraflarını almışlar. Seçimden sonra o ifadelere dayanarak kayyum atıyorlar. CHP bu gibi uygulamaların her zaman karşısında durmalıdır” dedi. 

 

OYUMUZU ARTTIRDIK
Ardından kürsüye gelen CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer ise , “Demokrasi mücadelesinin miladı 31 Mart olmuştur. Artık Türkiye’nin birçok yerinde Ankara’dan, İstanbul’a kadar CHP iktidar olmuştur. Demokratından, sosyalistine, Türk’ünden Kürt’üne kadar bir araya gelerek bu başarıyı yaşadık. Sonuç olumsuz olsa da Derince’de oyumuzu yüzde 60 oranında arttırdık. Ciddi bir şekilde çalışmalar yaparak bileşenlere önem verilmiştir. Fakat Türkiye genelinde bileşenlerden gelen destek Derince’de gelmemiştir” diye konuştu.

 

ADAYLIĞIMIN AÇIKLANMASINI 1 AY BEKLEDİM
CHP Darıca Belediye Başkan Adayı Yakup Törk, “CHP 31 Mart’ta başarı elde etti ama Kocaeli’de başarı elde edemedik. Biz büyükşehire aday gösteremeyecek bir parti değiliz. Darıca’da seçim almaya yakındık ama koordine probleminden dolayı olmadı. Darıca, Derince, Gölcük ve Karamürsel’de referandum sonuçlarının üzerinde sonuçlar aldık. Aday belirleme de hatalar yapıldı. Adaylığımın açıklanması için 1 ay bekletildim. Neden bekletildiğimi bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

 

5 DAKİKA YETERLİ DEĞİL 
Ardından konuşan CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, “Danışma kurulu toplantısında konuşmanın 5 dakika olması yeterli değildir. O yüzden ben burada 5 dakika konuşacaksam konuşmak istemiyorum” dedi. Ardından İl Başkanı Cengiz Sarıbay Sayın başkanım konuşmayacaksan ineceksin. Burada hiç kimsenin hakkına tecavüz etmeye hakkınız yok” açıklamasında bulundu. Yıldırım konuşmasına devam ederek, “Biz kimsenin hakkına tecavüz etmeyiz. Biz hakça bir düzen diyen, hak, hukuk, adalet diyerek Ankara’dan İstanbul’a yürüyen bir genel başkana ve parti görüşüne sahibiz” dedi. 

 

 

AK PARTİ’DE SİYASET YAPABİLİRLERDİ
Yıldırım sözlerinin devamında, “31 Mart seçimlerinde stratejik hatalar yapıldı. AK Parti kendi çaycısını, kendi bahçıvanını kendisi yarattı. CHP’nin içerisinde çok nitelikli kişiler yer almaktadır. Gençlikten gelen çok sayıda arkadaşımız bulunuyor. Şuanda hala aktif bir şekilde siyaset yürütüyorlar. Onlar siyasete girdikleri yaşta sadece kendilerini, çıkarlarını düşünseler AK Parti’de siyaset yapabilirlerdi. Ancak o arkadaşlarımız memleketin geleceğini düşündüler ve CHP’de siyaset yaptılar. Bu arkadaşlar kenti de ülkeyi de yönetebilir. Eğer her yerde her fırsatta liyakatten bahsediyorsanız, partimiz içerisinde liyakati yüksek çok sayıda arkadaşımız bulunmaktadır” dedi.

 

ORGANİZASYONU İL ÖRGÜTÜMÜZDEN GÖREMEDİK
Yıldırım’ın ardından konuşan CHP Eski İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Biz tesadüfen burada değiliz. Hepimizin görev ve sorumlulukları var. Bizim bir direnişi organize etmemiz gerekiyor. Siyaseti organize edememe sorunumuz var. CHP Kocaeli İl Örgütünün beğeni sayısı 1976. Dijital çağda bu rakam çok düşük. CHP İzmit İlçe Örgütünün sayfasını ise 11 bin 105 kişi beğenmiş. Kocaeli il örgütü öyle bir organize olmalı ki her ilçede ne yapılmalı bunları bilmeli. Böyle bir organizasyonu il örgütümüzden göremedik. 

 

PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE RAZI OLDUNUZ
Sözlerine devam eden Küçükkaya “Büyükşehir adaylığı noktasında ne kadar hazırdınız? Çayırova’da neden aday gösterilmedi? İl başkanları toplantısına neden ilçe başkanları toplantısından daha fazla katıldınız? KEV arazisi TOKİ’ye peşkeş çekildi. KEV arazisinin peşkeş çekilmesine razı oldunuz.  Artvinliler yürüyüşüne geldiniz, izin almamışsınız diyerek oradan ayrıldınız. İzin almak gerekiyorsa alacaksınız ya da Fatma Hanım gibi orada direneceksiniz. Özeleştiri mekanizmasını işletmeniz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

SARIBAY’I DESTEKLEDİK PİŞMAN OLDUK 
Küçükkaya’nın ardından kürsüye gelen CHP Eski Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar, “31 Mart gecesi gözyaşlarımızı bir nebze olsun azaltan bir belediye başkanımız vardı. O da Fatma Hanımdı. Yönetimimizdeki 9 kişi aleyhimizde karar vererek bizi düşürdüler. Bize baskın yapılmasaydı bugün ikinci bir ilçenin daha belediye başkanlığını kazanmıştık. CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz ise  “Bana 5 dakika yetmiyor arkadaşlar ben 15 dakika konuşacağım. Gebze İzmit kadar büyük bir ilçedir. Gebze’nin sorunlarını 5 dakikada anlatamam. Kocaeli il başkanlığı özellikle İzmit’i başarılı görmeye çalışıyor. 450 delegenin olduğu kongremizin sonunda kazanan olduk. İl kongresinde Cengiz Sarıbay’ı destekledik ama pişman olduk. Sarıbay kongreden sonra şahsıma karşı sürekli olumsuz bir tutum sergilemeye başladı” dedi. 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA