Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 29.09.2020 SAAT 12:22:51
Advert
 

ÇYDD ile devrim yapmak ister misiniz?

Mahalle mahalle gezerek kadınlara umut olan, kadınların güçlerine güç katan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin azimli üye ve yöneticileriyle kendi hayatınızda devrim yapmaya hazır mısınız?
ÇYDD ile devrim yapmak ister misiniz?
Advert

Burçin SAĞLAM AYSU

 

Meral Dönmez.
Bu kentin sevilen ve başarılı kadınlarından.

Sivil toplum kuruluşlarının parmakla gösterilen ismi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin başkanı.
Kısa adı ÇYDD olan dernekte başta gençler olmak üzere kadınlar ve kız çocukları için önemli çalışmalar yapan, yönetimdeki kadınlarla birlikte hareket eden Dönmez, bizlere çalışmalarından söz etti.
Tüysüzler Mahallesi'ndeki kurslarından söz eden ve kadın üzerine düşüncelerini paylaşan Dönmez, "Bizler mahallede devrim yaptık. Kadınların çalışmasının ayıp sayıldığı, kadınların kendilerini cesaretlendirmediği bu bölgede eğitimlerin sonucunda kursiyer bulamaz hale geldik" dedi.

Ve daha neler neler.

 

Bize biraz kendinizden söz edebilir misiniz?
İzmit'te doğdum ve burada büyüdüm. Kocaeli'de olmanın ve buraya hizmet etmenin gururunu yaşıyorum. İzmit Lisesi fen kolu mezunuyum. Ekonomik nedenler dolayısıyla çok çalışkan olmama rağmen eğitimimi bırakmak zorunda kaldım, üniversiteye gidemedim. Babam eğitimci annem ise ev hanımıydı, 6 kardeşiz. Çalışarak kardeşlerimi okutmak zorunda kaldım fakat hayalim hep okumaktı. Kardeşlerimin arasında doktorların da  (Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Levent Tukuş,) olması, hepsinin başarılı yerlerde olması benim övünç kaynağım ve mutluluk duyuyorum. Sosyal sigortalarda işe girdiğimde hep okumanın hayaliyle ağladım. Evlendim. İki çocuğum oldu ama okuma aşkım hiç bitmedi. Eşim ve ailemin desteğiyle İzmit Lisesi'nden aldığım eğitimle hiç ders almadan üniversite sınavlarını kazandım. Hem çalıştım hem çocuklarımı büyüttüm. Bu sırada üniversiteli olmanın gururunu yaşadım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü'nü bitirdim, hayalim öğretmen olmaktı. Bir eğitimcinin kızı olarak idolüm babamdı. Annem de çok okumak istemiş, zengin bir ailenin kızıymış ama köyde memur olan bir öğretmene babama aşık olmuş. Onların sevgileri bizim sevgi dolu büyümemizi sağladı. Ekonomik koşullar ne kadar zor da olsa sevgiyle büyümenin tadı çok başka. Onların o sevgisi önümüze çıkan zorlukları hep aştı ve biz hiç hissetmedik. Çok mücadele ettim, çocukluğum ve gençliğim hep mücadeleyle geçti. Okuyamayan çocuklarla empati kurabiliyorum. Çünkü ben onların yaşadıklarını yaşamıştım. Bu yüzden okuyamayan eğitim desteği alamayan çocuklarımıza ve kadınlara yardımcı olabilmenin gayretini gösteriyorum.

 

DOKUNULMAYANA

DOKUNDUK…

Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği ile nasıl tanıştınız?
Ben çalışırken de hep söylüyordum; ben cumhuriyetime ve devletime olan borcumu ödemek için çalışacağım ve faydalı bir insan olacağım. Bu yüzden okudum, iş kadını oldum, aileme destek oldum. Sonra kendi çocuklarımı okuttum yetiştirdim. İzmit Lisesi Mezunları Derneği'nde (Muzaffer İşler'i minnetle anıyorum) yönetimde yer aldım, Kocaeli Gelişim Derneği'nde de anlamlı projelerde çalıştım. Bu süreçte kişisel eğitim dersleri de aldık. Fakat 1999 Marmara Depremi'nden sonra çok fazla acı gördük. Depremden sonra benim hizmet aşkım daha çok arttı. Deprem sonrasında Prof. Dr. Türkan Saylan'ın Kocaeli'de yaptığı okul, rehabilitasyon ve ana okulları gibi hizmetleri gördüm. Türkan Saylan'ın okuyamayan kızların elinden tutması cüzzamlı hastalara yani dokunulmayanlara dokunması beni çok etkiledi. Bunları gördükten sonra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine katıldım. Hiçbir zaman içimde ukde kalan şeyler yüzünden olduğum yerde kalmadım, "Meral yapabilirsin" diyen iç sesimle ileriye dönük yapacaklarımı planladım. Ve hedeflerime koştum. Hedeflerimin ilk sırasında hizmet etmek vardı. Toplumun gelişmesi ve çağdaşlığa ulaşmanın birinci yolu eğitime destek vermekten geçiyor. Bu ülkeyi ancak eğitimli insanların kalkındırabileceğine inanıyorum. 2000 yılından beri ÇYDD'de yer alıyorum. Son 5 yıldır da derneğin başkanı olarak hizmet vermeye devam ediyorum. Ben son nefesime kadar hem cumhuriyetimiz hem de derneğimiz için çalışmaya devam edeceğim. Ekip çalışmasıyla ben değil biz olarak çalışıyoruz. ÇYDD'de acılarıyla sevinçleriyle her şeyimizle birlikte hayal kuruyor ve somut projeler üretiyoruz.

 

Hiç yorulmuyor musunuz? Gücünüzü nereden alıyorsunuz?
Bu cumhuriyete çok şey borçluyuz. Atatürk'ün “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözü bizi güçlendiren en güzel söz. Bazen çok yorulduğum zaman 'yeter artık bittim' diyemiyorum. Bu anlarda Atatürk'ün bu sözleri aklıma geliyor. Hep ayaklarımın üzerinde durmayı başardım. Ben öğrenmeye olan aşkımı hiç bitirmedim. Beni geliştiren ne varsa hep yapmaya çalıştım. Bizim için hayat zordu hem çalışıp hem de iki çocuk büyütmek gerçekten zordu. Kendi içimdeki gücü gördükten sonra bütün zorlukları yenebileceğimi gördüm.  Ama bu süreçte en büyük destekçim eşim Mahir Dönmez oldu. Eşime gücüme güç kattığı için yürekten teşekkür ediyorum.
 

ÇOCUKLARA RENK
KATIYORLAR

Şuan derneğinizde hangi projeler hayata geçiyor?

Bizim dernek olarak çocuklar, gençler ve kadınlar için ayrı ayrı projelerimiz var. Çocuklarımızın kişisel gelişimlerini geliştirici eğitimler veriyoruz. Eğlenceli matematik, resim, İngilizce, kodlamaca, halk oyunları, satranç, müzik, koro gibi sosyal ve kültürel destek sağlayan eğitimlerimizi gönüllü öğretmenlerimizle veriyoruz. Yine çocuklarımıza ödüllü okuma programları yapıyoruz. Çocuklarımıza Anıtkabir, Eskişehir ve Çanakkale ziyaretleriyle tarihi dokuları gezdiriyoruz. Çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi özgüvenlerini kazanmalarıyla ortaya çıkıyor. 'Ben yapamam' diyen çocuklarımızın zaman içerisinde nasıl geliştiklerine şahit oluyoruz. Çocuklarımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda 6. konserlerini verdiler bu mutluluk bize yetiyor.

 

Gençler için neler yapıyorsunuz?

Gençlere sadece burs veren bir dernek değiliz. Biz onlarla birlikte projeler üretip o projelerle kendimizi geliştirmek adına adımlar atıyoruz. Bizler ÇYDD Kocaeli Şubesi olarak genel merkezimizin başlattığı 'Deniz Yıldızı' projesini hayata geçiriyoruz. Gençlerimizin her biri güzel bir kariyer sahibi olsunlar diye bir yıl içerisinde 16 haftalık bir eğitim programı gerçekleştiriyoruz. Alanında uzman kişilerden destek alıyoruz. Biz hayata deniz yıldızları katmak istiyoruz. Bu yıl 6.'sı düzenlediğimiz mentorluk (Mentorluk, daha deneyimli veya daha bilgili bir kişinin daha az deneyimli veya daha az bilgili bir kişiye rehberlik etmesidir) projemizi gerçekleştirdik. 30'a yakın öğrencimiz bu projede yer aldı. 'Köyde Şenlik Var' isimli bir projemiz var. Bu da Kocaeli'den çıkan bir proje. 4 köyde gençlerimizle birlikte şenlik düzenledik. Geleneksel olarak gençlerimizle Anıtkabir ve Çanakkale'de buluşmalar düzenliyoruz. Atalarımıza ve cumhuriyetimize olan bağlarımızı unutmamak adına bu geleneksel ziyaretlerimize önem veriyoruz. Biz değerlerimize çok kıymet veriyoruz. Cumhuriyet kolay kurulmadı, cumhuriyetimize sahip çıkmak için nefesimizin yettiği ana kadar çabalayacağız. Gençlerimiz, Atamızın "Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözünü asla unutmamalı.

 

PROFESYONEL

GÖNÜLLÜLÜK

Bu kentteki insanlar size nasıl destek olabilir?

Biz siyaset üstü bir kurumuz, siyasetten tamamen uzağız. Kentimizdeki insanlardan maddi ve manevi destek bekliyoruz. Öğrencilerimize burs verdiğimiz için maddi destekler bizler için çok önemli. Ama manevi destek bize ayrı bir güç veriyor. Mesela bu yıl İzmit Kaymakamlığı ilk defa ÇYDD olarak bizim çalışmalarımızı takdir ettikleri için bizi toplantıya çağırdılar. İzmit Belediyesi yine bizi 29 Ekim'de çalıştaylara dahil ederek fikirlerimizi sordu. Paydaş olmak bizi gururlandırdı. Bizlerin yaptığı şey profesyonel gönüllük. Bize gönül veren insanların manevi desteği bizi daha güçlü kılıyor. Amacımız öncelikle Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak, çağdaş bireyden çağdaş topluma ulaşmak için çalışmak. Türkiye'de öncü dünyada da örnek bir STK olmak bizlerin hedefi. Ve ben bunu yakaladığımızı hissediyorum. Çünkü çalışmalarımıza her yerden destek geliyor.

 

Kocaeli'de kaç öğrenciye burs imkanı sağlıyorsunuz?

Kocaeli'de ortaöğretim ve üniversite olmak üzere  300'e yakın öğrenciye burs veriyoruz. Ortaöğretimde kız çocuklarımıza burs imkanı sağlarken üniversitede kız ve erkek öğrencilerimiz oluyor. Bu sene derneğimizin genel merkezine 40 bine yakın, Kocaeli şubemize ise 700 burs talebi için başvuru oldu. Bizim maddi imkanlarımız çok elverişli olmadığı için bize başvuranlar arasında sadece kriterlere uyan öğrencilerimize burs verebiliyoruz. Burs için, 'Bir Işık Da Siz Yakın' ve 'Anadolu'da Bir Kızım Var Öğretmen Olacak' adıyla projelerimiz var.

 

Kadınlar için neler yapıyorsunuz?

Sağlık ve kadın hakları gibi birçok konuda kadınlarımızı daha çok bilinçlendirmek için alanında uzman kişilerle etkinlikler yapıyoruz. 'Kadınlarla El Ele' ve 'Ana Baba Okulu' gibi kadınların kendilerinin ifade etmelerini ve güçlü hissetmeleri için yaptığımız projeler var. Mesela Tüysüzler Mahallesi'ni bizler pilot bölge seçtik ve orada kadınlarımız için okuma seferberliği yaptık, sözümüzü tuttuk ve insanlar bize inandı. Kahve köşelerinde boş bulduğumuz yerde insanlara kitaplar dağıtıyorduk.

 

KADINLARIMIZ
ÇOK GÜÇLÜ

Mahallelinin size tepkisini nasıl oldu?

Bir gün genel merkezden bizi aradılar ve bir öğretmenin bize bir ev bağışladığını söylediler. Öğretmen Mualla Eke bize evini bağışladı ve biz orasını Öğretmen Mualla Eke Eğitim Evi olarak kullanmaya başladık. Burada bölgedeki kadınlar için yemek kursu, dikiş-nakış, okuma-yazma, kuaförlük, pilates  gibi kurslar vermeye başladık. O kadar çok talep geldi ki kurslarımız doldu, taştı. Bizler mahallede devrim yaptık. Kadınların çalışmasının ayıp sayıldığı, kadınların kendilerini cesaretlendirmediği bu bölgede eğitimlerin sonucunda kursiyer bulamaz hale geldik. Önümüze çıkan kadınlar bize dualar ediyorlar. İnançla devam ettik ve kadınlarımız çok güçlü. Kadınlar eşleriyle birlikte hareket ediyorlar, para kazanıyorlar. Bu bence topluma hizmet etmek değil de nedir? Sözle devrim olmaz, Atatürk devrimleri zorluklar içerisinde yapmıştır. Bizler de ÇYDD olarak zorluklar içinde mücadele ediyoruz. Tınaztepe Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın Kurucusu Halidun Tınaztepe tarafından bize 7 yıllığına bir ev verildi ve çalışmalarımızı daha da artırarak devam ettiriyoruz. Türkan Öztürk, okumak isteyenler çocuk için evini bağışladı. Suzan Saatçi ve Hilmi Saatçi, onlar da evlerini bağışladı. Bize destek veren herkese yine yeniden teşekkür ediyorum.

 

Peki çevre?

Sadece gençlerimiz ya da kadınlarımız için değil çevremiz için de projeler yapıyoruz. 2018 yılında Dünya Su Günü'nde Kocaeli güzel bir etkinlik yaptık. Su adına farkındalık oluşturmak için halkla çalışmalar yaptık. Sanatsal ve kültürel çalışmalarla kültürümüze sanatımıza sahip çıkıyoruz. Kadınlarımızın resim atölyelerinde öğretmen Filiz Kaya eşliğinde emek verdiği eserleriyle 'Cumhuriyet ve Biz' isimli güzel bir sergi açtık. En son 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda çok güzel etkinlikler düzenledik. Biz almak için değil bir şeyler verebilmek için çalışıyoruz. Her zaman olumlu düşünüyorum ve olumlu düşünmenin güzel sonuçlarını görüyorum.

 

Hayatınızın idolü kim?

İlk olarak şunu söylemek isterim ki önce kendine inanmak ve ülkeme inanmak çok önemli. Eğer yüreğinde vatan sevgisi ve insan sevgisi varsa yenemeyeceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu yüzden benim idollerim başta mücadeleci olan annem, Mustafa Kemal Atatürk ve Prof. Dr. Türkan Saylan.  Türkan Saylan yüreğinde insan sevgisi yüksek olan birisiydi. Onun güçlü yanı ve hizmet aşkı bizlere de bulaştı.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Kadınlara fırsat verildiğinde ne kadar yaratıcı olduklarını göreceksiniz. Ben anneliğin çok güçlü ve gurur verici bir duygu olduğuna inanıyorum. İlla anne olmak zorunda değilsiniz. O annelik duygusunu içinizde hissetmeniz önemli. Hayatta karşılaştıkları tüm zorlukları yenmek için annelerin yapamayacağı fedakarlık yoktur. Bizler de ÇYDD olarak toplumda annelik duygusunu hissediyoruz. Birlikte yükselmek çok güzel bir duygu. Bir köyün, bir çocuğun ya da bir annenin gelişmesi ülkenin-toplumun gelişmesidir. Biz bunlarla mutluyuz.

Ben herkesin geleceğinden emin olacağı, fırsat eşitliğinin egemen olduğu bir dünya hayal ediyorum.

 

 

ŞİDDETİ  ÖNLEYECEK
TEK ANAHTAR; EĞİTİM

Kadın cinayetleri…

Çevremizdeki şiddete karşı duyarsız değiliz, bizler o şiddeti içimizde yaşıyoruz. Kızı da erkeği de yetiştiren annedir. Anne eğer kız çocuğunu ayrı erkek çocuğunu ayrı yetiştiriyorsa işte şiddet orada başlıyor demektir. Şiddetin başlamadan bitmesi için annelere çok büyük görevler düşüyor. Anne evladına ne verirse toplum da öyle şekillenir. Eğitim gerçekten çok önemli. Kadınların çocuklarını çok iyi yetiştirmesi için bilinçlenmesi çok önemli. Eğitim hayat boyu sürmeli. Bir çocuk aile içinde şiddet görüyorsa gelecekte şiddet uyguluyor, sevgi görüyorsa hayata sevgiyle bakıyor. Öncelikle ailelerde bir çocuğun karnını doyurmak, üzerine yeni kıyafetler almak önemli değil. Onun ruhunu zenginleştirmek çok önemli. Çocuklarımız ruhsal zenginlikten fakir büyüyor. Aileden alınan destek çok önemli. Kadınlar ayaklarının üzerinde güçlü bir şekilde durabilmeyi öğrenmeli. Toplumdaki baskılar her zaman vardı. Kadının dik durabilmesi, ekonomik bağımsızlığı çok önemli. Bugün kadınlar her yerde. Kadın-erkek birlikte yürümeli. Kadınlara değer verip erkeği ötekileştirmek ya da erkeğe değer verip kadını değersizleştirmek asla söz konusu olamaz. Bir elmanın iki yarısı gibiyiz. Eğer ben burada hizmet edebiliyorsam eşimin bana verdiği destekten dolayı. Benim için önemli olan tek şey insan olabilmek.

 

Eğer bir yerlerde bilime, demokrasiye, barışa, aydınlığa aç bir çocuk senin ışığını bekliyorsa, sönmeye hakkın yoktur. Işıyacaksın! Ölüme saniyeler kalmış olsa bile...

Türkan Saylan

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA