Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 27.05.2020 SAAT 15:49:36
Advert
Advert
 

KOÜ'de Fuat Sezgin anıldı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı 2019’u Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı ilan etti. Bu kapsamda Kocaeli Üniversitesi tarafından hazırlanan “Bilime Adanmış Bir Ömür: Prof. Dr. Fuat Sezgin” belgeselinin galası, geniş katılımla gerçekleştirildi.
 KOÜ'de Fuat Sezgin anıldı
Advert

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen galaya; Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz,  Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, İlçe Kaymakamları,  İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, TRT Teftiş Kurulu Başkanı Ayhan Erdönmez, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcıları, İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Abdullah Kahraman, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

İSLAM TARİHİNDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Abdullah Kahraman, İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın konuşmalarının ardından Vali Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında; Prof. Dr. Fuat Sezgin Hocanın özellikle İslam Bilim Tarihi konusunda yürüttüğü çalışmalarla gün yüzüne çıkmamış farklı bilinen konuları aydınlığa kavuşturduğunu ve tüm dünyayla paylaştığını söyledi.

 

BELGESEL ÖĞRENCİLERE IŞIK TUTACAK
Konuşmalarını sürdüren Vali Aksoy, “Böylesine önemli bir şahsiyetin ortaya koyduğu bilgi birikimini bize aktarması, bir müze kurulması, Vakıf kurulması ve bunların belirli ölçüde onun sağlığında da gerçekleşmiş olması ona karşı toplum olarak bir ölçüde görevimizi kısmen de olsa yapma fırsatını bize verdiğini düşünüyorum. 2019 yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Bu kapsamda üniversitemizde bir belgesel hazırlayarak bu çalışmalara katkı sundu. Bu belgeseli hocamızı daha iyi anlamak, tanımak ve özellikle genç bilim insanı olmaya karar vermiş öğrencilerimize ışık tutacak bir faaliyet olarak görüyorum. Bu vesileyle Fuat Sezgin Hocamızı rahmetle anıyorum” dedi. 

 

TEŞEKKÜR ETTİ
Vali Aksoy, belgeselin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından Vali Aksoy ve protokol üyeleri “Bilime Adanmış Bir Ömür: Prof. Dr. Fuat Sezgin” belgeselini izlediler. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü Vali Aksoy’a belgeselin CD’sini takdim ederek, katılımlarından dolayı teşekkür etti ve günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7831 TL 6.7560 TL
Euro
EURO
7.4544 TL 7.4247 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA