Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.05.2020 SAAT 09:20:19
Advert
Advert
 

İzmit’te alkole neden izin verilmedi?

İzmit’te alkole neden izin verilmedi?
Advert

Mecliste çoğunluğu bulunan AK Parti grubu, MHP ile beraber komisyondan gelen alkol ruhsatı raporuna ret verme kararı aldı. İzmit Belediye Meclisi’deki alkol ruhsatı kararı hakkında konuşan AK Partili meclis üyesi Şener İnce şunları söyledi:

 

İKİ AYDIR KAMUOYU İÇKİLİ YER RUHSATINA KİTLENDİ

“Çevre – Sağlık ve İmar Komisyonlarının 30.10.2019 tarihli raporu ve Meclis gündemimizin 12-ç maddesi hakkında grubum adına söz almış bulunuyor, tüm meclisimizi hürmet ve muhabbet ile selamlıyorum. Öyle bir meclis gündemi olmuş ki tevafuk mu tesadüf mü bilemedim?  Adeta ; kasap et derdinde koyun can derdinde. 12. maddemiz içkili mekanlara ruhsat verilmesi talebi, 14. Maddemiz gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya yönelik önleyici tedbirlerin alınması. İşin bir diğer ilginç tarafı da benim de içinde bulunduğum Eğitim – Gençlik ve Spor komisyonunda 14. Madde (kötü alışkanlıklar için alınacak tedbirler) araştırılıp, tartışılıp, gençlerimizin, İzmit’imizin, halkımızın yararına son derece verimli çalışmalar yapılırken bu çalışmalar hiç gündem olmadı, konuşulmadı. İki aydır sanki başka hiç önemli bir konu yokmuşçasına Kamuoyu içkili yer ruhsatına kilitlendi.

 

 

Sayın Başkan Değerli Meclis Üyeleri Kişisel tercihler, hak ve özgürlükler elbette ki dokunulmazdır. Dokunulmaz kalması için kişilerin de yerine getirilmesi gereken sorumlulukları vardır. Kişisel haklar uygulanırken başkalarının haklarına tecavüz ediyor ise bu hak, hak olmaktan çıkar. Kamusal hukuk ne kadar önemli ise kamusal vicdan da bir o kadar önemlidir. Polis teşkilatımız kamusal hukuk kurallarını uygular ve düzenler. Lakin Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün girişindeki levha çok manidardır. ' Herkesin polisi kendi vicdanıdır, polis vicdanı olmayanlar için vardır'  Yani kamusal hukuk kadar kamusal vicdan da yadsınamaz bir gerçektir. Anayasamızın 12. Maddesi  “Herkes kişiliğine bağlı dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir. “ Temel hak ve hürriyetler kişinin ailesine, diğer kişilere ve topluma karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder. “ der.  Elbette biz hiç kimsenin kişisel  tercihine, eğlencesine, yemesine, içmesine, giyimine kuşamına karışma hakkına sahip değiliz. Lakin Anayasamıza göre hiç kimse de, kişisel tercihini kullanırken ikinci- üçüncü kişilere zarar verme hakkına da sahip değildir. Zira; yine Anayasamızın 2. Maddesi Devletimize  “Halkın huzur, refah ve mutluluk içinde yaşamasını sağlama görevi veriyor. “ 5393 sayılı Belediye kanununun Belediye görev ve sorumlulukları 15. Madde O bendi de  “Gayri Sıhhi iş yerlerini, eğlence yerlerini, halk sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek kentin belirli yerlerine toplama sorumluluğu yüklüyor.  Ve konumuzun en bağlayıcı amil’i diyebileceğimiz Anayasamızın 58. Maddesi  “Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, kumar vb. kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır “ diyor.

 

 

RED OYU VERECEĞİZ

Sayın Başkan Değerli Meclis Üyeleri Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay’ın 2019 verilerine göre alkole başlama yaşı 11’e , uyuşturucuya başlama yaşı 12’ye düşmüşken Dünya Sağlık örgütü verilerine göre;  Cinayetlerin %85’i  Tecavüzlerin % 50’si  Toplumsal Şiddet olaylarının % 50’si Trafik kazalarının % 60’ı  Kadına şiddet olaylarının % 70’i  Boşanmaların % 80’i  Aile içi şiddetin % 70’i alkollü iken işlendiği aleni bir şekilde ortada iken Yerelde Emniyet Müdürlüğümüzden aldığımız kayıtlı verilere göre 2019 yılında 10 aylık süreç içinde Barlar Sokağı'nda 107 suç unsuru teşkil eden ki; içinde yaralanma ve ölümlerin de olduğu olaylar tespit edilmiştir. Bizler Cumhur ittifakı grubu olarak halkımızın bize tevdi ettiği denetim vazifemizi; İzmit halkımızın yararına olan her hizmeti destekleyeceğimizi, zararına olanları da engelleyeceğimizi taahhüt ettik.  Bu meyanda meclis üyelerimiz farklı gruplara ayrılarak defaatle bahsi konulu mekanlarda yaşayan halkımıza bizzat giderek sorduk, araştırdık.  Halkımızın büyük bir çoğunluğunun bu konuda huzursuz olduğuna ve kesinlikle istemediklerine şahit olduk.  Bu bilgilerin ışığında halkımızın düşüncesi bizim düşüncemizdir diyerek gündemin 12. Maddesine red oyu vereceğimizi belirtir, Meclisimize ve İzmit halkımıza sevgi, hürmet ve muhabbetlerimi sunarım.”

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7831 TL 6.7560 TL
Euro
EURO
7.4544 TL 7.4247 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA