Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 26.05.2020 SAAT 02:13:54
Advert
Advert Advert
 

Ruhsatsız mekana göz yumuyorsunuz

İzmit Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında alkol ruhsatı konusunda konuşan Hürriyet,” Hastanenin dibindeki ruhsatsız işletmeye yıllardır göz yumuyorsunuz. Neden çifte standart uyguluyorsunuz? Bizi haklı sebepler verin” dedi
Ruhsatsız mekana göz yumuyorsunuz
Advert

Boran KAYALAR - Türk Harf Devrimi Haftası ile ilgili konuşan Hürriyet 91. Yıl dönümünü kutluyor yeni Türk alfabesini ile Türk milletinin çağdaş ülkeler seviyesini çıkmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Hürriyet ayrıca doku organ bağışı ve lösemili çocuklar haftası, çocuk hakları, diyabet günü ve öğretmenler günü ile ilgili de kısa bir konuşma yaptı. Atatürk’ün ölümünün 81. yılı dolayısıyla da konuşan Hürriyet, “10 Kasım Türk İstiklal Önderin ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde Atamızı saygı ve rahmetle anıyorum. Milletimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü her daim gönlünde yaşatacak ilkelerini her daim koruyacaktır” diyerek Peygamber Efendimizin doğumunu simgeleyen Mevlid Kandilini de şimdiden kutladı.

 

HÜRRYET YARDIMCILARIYLA VİYANA’YA GİDİYOR

11 Kasım 2019 tarihleri arasında Avusturya Viyana’da düzenlenecek olan 30. Uluslararası Carnuntum Sempozyuma İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Belediye Başkan Vekili Hakan Tanta, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural ve İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdür Vekili Dilek Alp’in katılması komisyona gitmeden oy birliği ile kabul edildi.

 

 

‘TARİHİMİZE SAHİP ÇIKALIM’

MHP’li meclis üyeleri Engin Duymaz ve Mehmet İlker Kazan meclise sunduğu önergede “İzmitimizin tarih bakımından zengin bir kent. Bazı yerler kazılıp tarihi eser çıkıyor. Anıtlar Kurulu bu yerlere el koyunca atıl durumda kalıyor. El konulan yerleri çöple doluyor. Buraların bakımının yapılması lazım. O zaman tarihimize sahip çıkmış oluruz” dedi. Bu önerge oy birliği ile kabul edildi.

 

3 MADDE KOMİSYONDA

Yenimahalle’de spor tesisi olarak kullanılan alanınn10 yıl süre ile kiraya verilmesi, Bayraktar Mahallesi’nde çalışma alanı sınırı içinde kadastroya tabi tutulmamış tespit dışı kalan yerlerin kadastrosunun yapılması ve kadastro ekipleri ile birlikte görev yapacak 6 adet bilirkişinin seçilmesi VE Kıyı Yapı ve Tesislerinde Planlama ve Uygulama sürecine ilişkin Tebliğ gereğince Belediye Meclis Kararı alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmesi maddeleri komisyona havale edildi.

 

 

‘’RAKAMLAR ALGIYI YALANLIYOR’

AK Parti İzmit Belediyesi Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, “Şimdiye kadar, 71 adet konu üzerinde görüşmüş ve 68 olumlu 2’si olumsuz 1’ide komisyona gönderilmiş. Yani yüzde 96’sı olumlu yüzde 4’ü olumsuzdur. Bunlardan biri kreş talebiydi. Bir tanesi kredi mevzusu diğeri de iki müdürlük kurulması ile ilgiliydi. Oluşturulmak istenen algıyı rakamlar yalanlıyor. Cumhur İttifakı bu meclisi çalıştırmıyor deniyor. Aslında çalışmayanlar çalıştırılmıyor diyerek buna sığınıyor. Halkımız, festival ve eğlence dışında da hizmet bekliyor” dedi.

 

‘DEDİĞİMİZE GELDİNİZ’

Sözlerini sürdüren Mustafa Soydabaş, “Bazı gazetelerde kredi konusunda ‘Hürriyet geri adım atmadı’ denmiş. Peki biz adım atacak mıyız? Talebi reddettiğimizde bazı araçların satın alınması bazıların kiralanması uygundur diye söylemiştik. Konu 3 ay sonra da olsa dediğimiz noktaya geldi. Kentin ve kentlinin menfaati hangi noktadaysa biz orada olacağız. Alınacak krediyi kamu bankalarından alması uygun olacaktır. Kamunun menfaati doğrultusunda çıkan kararı Cumhur İttifakı destekleyecektir” dedi.

 

‘FİRMALAR TEKLİF VERMİYOR’

Soydabaş’ın ardından söz alan Başkan Hürriyet, “Sürekli binek araçlarla alakalı bir teziniz vardı. Somut bir gerçekliği paylaşmak istiyorum. Araç satın alınsın alınmasın tartışmaları sürerken hizmetler de devam ediyor. Çöp kamyonları dışında 110 hizmet aracımız var. Binek araç kısmına kimse teklif vermedi. Çünkü yasalar beli bir sınır ve değer koyuyor. Hem satın alamıyor hem kiralayamıyoruz. Çünkü firmalar zarar ediyorum diye teklif vermiyor” diye konuştu.

 

‘BİR OTOBÜSE AYLIK 18 BİN 900 TL KİRA’

AK Partili Meclis Üyesi Muharrem Tutuş, “İzmit Belediyemiz 17 Eylül’de 110 araçla ilgili bir ihaleye çıktı. Bu konu ilk konuşulduğunda bize ‘Herhalde bazı firmalarla konuştunuz’ denmişti. Bir otobüs için ihaleye çıkılmış. İlgili otobüsün Eylül ayında İzmit Belediyesi’ne aylık 3 Bin 570 TL fatura kesilmiş. Belediye buna 3 yıllık 690 Bin 480 TL belirlemiş. Aylığa vurduğunuzda 18 Bin 900 TL yapıyor. Eylül ayında 3 Bin 500 TL ile çalışan otobüs İzmit Belediyesi yeni yaptığı ihalede otobüse aylık 18 Bin 900 TL kiralanmaya çalışılıyor” dedi.

 

‘KİMSE BUNLARA İNANMAZ’

Sözlerini sürdüren Tutuş, “İhaleye 6 firma girmiş. Belediyenin yaklaşık bedeli 700 Bin TL iken en düşük bedel 270 Bin TL. 270 Bin TL veren adamı neden 3 aydır çağırmıyorsunuz?” dedi. Ardından söz alan Başkan Hürriyet, “Satın almayı konuşurken ben bunu neden bağlayayım. Satın alma konusu netleşmemişken ben bunu bağlarsam tazminat ödemek zorunda kalırım. Olmayan şeyleri konuşuyorsunuz. Her şeyin mantıklı açıklaması var. Kimse bu yalan bilgilere inanmaz” dedi.

 

‘BUNU DA TRUMP’A BAĞLAMA’

AK Partili Tutuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “400 Bin TL kasamızda kaldı dediniz. Lütfen yalan söylemeyelim. Tam da Trump’un bazı ülkelere uyguladığı demir çelik yaptırımları zamanına denk geliyor. Bizim ihale yaptığımız dönemde 1 ton demir çelik 650 Dolardan 470 Dolara düşmüş. Lütfen İzmit halkımızı siyaset bilimi okumaya mevcut etmeyelim. Yalın bir şekilde konuşalım” dedi. İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Tanta ise “Konuyu Trump’a bağlama. Bunu da Trump’a bağlarsan olmaz” diyerek tepki gösterdi.

 

 

‘SÜREKLİ GOL ATIYORUM’

Başkan Hürriyet, Tutuş’a cevap vererek “Sürekli topu ayağıma bırakıyorsunuz vuruyorum gol oluyor. Her seferinde bana pas veriyorsunuz. Bu ihaleyi alan sizin arkadaşlarınız Yüksel Metal, yani Abişler. Bunu benden iyi biliyorsunuz. Öncelikle nasıl bir fiyat farkı olduğunu sizin açıklamanız lazım. Şartnameler baktık ama dire adrese telsim tek alıcı girilmiş başka alıcısı olmayan. Metal ve plastik çöp konteynırı aynı havuzun içine atılmış aynı teklifler verilmiş. Yaklaşık fiyat 601 bin TL’ye belirlenmiş. Sözleşme bedeli onun çok üzerinde 635 Bin TL’ye bağlanmış. Aynı mala bir yıl önce birim fiyatı Bin 100 TL veren firma bir yıl sonra 650 Bin TL verebiliyor” dedi.

 

‘KONUŞMAYIN ALTINDA KALIRSINIZ’

AK Parti döneminde yapılan ihalelerin sorgulanması gerektiğini belirten Hürriyet, “Tabi biz açık şeffaf ihale yaptığımız için bunlar sorun olmuyor. Biz yaklaşık maliyeti 421 Bin TL belirlemişiz. Biz bu ihaleyi 285 Bin TL’ye bağlamışız. Bununla ilgili soruşturma bile başlatıldı. Kanun üzerinde kılıfına uydurulabilir ama hiçbir vicdana ve kamusal değere sığmaz. Dersinize benden iyi çalışmıyorsunuz. Sizin yaptığınız ihalelerle bizim yaptığımız ihaleler arasında şeffaflık, herkesin önüne açma ve kırım oranları ortada. 5 Milyonun hesabını veremezsiniz bu memlekete. En iyisi hiç konuşmayın altında kalırsınız” şeklinde konuştu.

 

‘ZİHNİYETİNİZİN GÖSTERGESİ’

Ünal Özmural, “Bu meclis canlı yayınlanıyor. Sizin de sesinizi duyuruyoruz. Şartnameleri düzgün hazırlayın emin olun bu kavgaların hepsi biter. Bu arada Haydarpaşa’ya selam gönderiyorum o ihalelerin nasıl yapıldığını kamuoyu biliyor ihaleleri nasıl yaptığınız zihniyetinizin göstergesidir” dedi. Ardından söz alan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Tanta, “Bütün golleri siz atıyorsunuz. Bize de pas atın” diye konuştu. Akabinde Hürriyet, meclisin bundan sonraki yayınlarının daha profesyonel yayınlanacağı bilgisini vererek “Halkımız meclisimizi daha iyi duyabilsin ve izleyebilsin diye profesyonel yayın ile bugün kayda girdik. Sıkıntısız giderse İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi Medya A.Ş şirketi bize ciddi destek verecek. Güzel bir yayın yapacağız” dedi.

 

‘KASAP ET, KOYUN CAN DERDİNDE’

AK Partili Meclis Üyesi Şener İnce ise haftalardır tartışılan 3 bölgeye içki ruhsatı verilmesi maddesiyle ilgili konuşarak “Başkanım gol atmaya gelmedim. Doğru bilgilerle maddeyi konuşmaya geldim. Maddelere baktığımda kasap et derdinde koyun can derdinde olduğunu görüyorum. 12. Maddemiz içkili mekanlara ruhsat verilmesi 14. maddemizde ise genleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya yönelik tedbirler var. Bu konuda meclis üyelerimizle günlerdir buna çalışırken maalesef ki kamuoyu içkili yerler meselesine kilitlendi. Kişisel tercihler elbette ki dokunulmazdır. Dokunulmaz kalması için kişilerinde yerine getirilmesi gereken sorumluluğu vardır” dedi.

 

‘TAVRIMIZ BELLİ’

İnce, “Açıklanan bazı bilimsel araştırmalara göre alkole başlama yaşı 11’e, uyuşturucuya başlama yaşı 12’ye düşmüştür. 2019 yılının ilk 10 ayında Barlar Sokağı’nda 107 kanuna uygunsuz olayın gerçekleştirdiği bunlar içerisinde cinayet ve yaralamanın da olduğu açıklanmıştır. Halkımızın düşüncesi bizim düşüncemizdir. Gündemde olan12. Maddeye red oyu vereceğimizi belirtiyorum” dedi. İnce’nin ardından konuşan CHP’li Meclis Üyesi Çetin Seymen, “Zararlı alışkanlıklarla ilgili tavrımızı İzmit halkı bilmektedir. Alkollü mekan sahibi bize gelip içki ruhsatı almak ister. Bu meclise sunulur. Biz de bu başvuruları yönetmeliğe göre aldık değerlendiriyoruz” dedi.

 

‘BAKANINIZ VERİYOR, SİZ VERMİYORSUNUZ’

İnce’nin alkol ve uyuşturucu kullanma yaşının düştüğüne ilişkin açıklamasını da değerlendiren Seymen, “Bunların hangi tarihlerde arttığına bakmak lazım. Ayrıca AK Parti ve MHP‘li meclis üyesi arkadaşlarımızın alkolle ilgili hassasiyetlerine önem veriyoruz. AK Partili meclis üyesi arkadaşlarımız hayır diyor. Hastanenin dibinde olan alkollü mekana AK Partili Turizm Bakanı ruhsat veriyor. İzmit’teki bir mekanla ilgili belediye karar veremeyecekse biz burada neden oturuyoruz. Bizleri alkol savunucusu olarak göstermeyin. Biz istiyoruz ki kentle ilgili kararlar burada alınsın. Burada adaletli ve hakkaniyetli olmamız lazım” dedi.

 

‘O MEKAN RUHSATSIZ İŞLETİLİYOR’

Hürriyet de maddeyle ilgili konuşarak “Direk alkol üzerinden yaklaşmak 3 işletmeci arkadaşa haksızlık olur. Turizm çalıştayı yapıyorsunuz ama siz eğlence kültürünü geliştirmezsiniz parası olan adam İstanbul’a gidecek böylece para da dışarıya gidecek. Bu üç işletme hiçbir torpil istemeden kanuna uygun şekilde meclisten ruhsat talep ediyor. Hastanenin dibinde olan Hayal Kahvesi yıllardır ruhsatsız ve alkollü işletiliyor. Bu kenti siz yönetiyorsunuz. Siz göz yumuyorsunuz. Neden kapatmıyorsunuz o zaman? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Uyuşturucu ve alkol kullanımıyla ilgili samimi konuşacaksak ben de konuşurum Ben de anneyim bu konuda çok hassasım. Toplumda oluşan baskı çözümü yasaklama mıdır, daha kaliteli yerler yapmak mıdır bilmiyorum ama toplumda bir baskı söz konusu” dedi.

 

YEŞİLOVA HALKİ SAĞLIK OCAĞINI BEKLİYOR

AK Parti meclis üyesi Muharrem Tutuş Yeşilova mahallesinin sağlık ocağı problemini meclise taşıdı. Tutuş konuşmasında; "Yeşilova mahallemizde seçimlerden önce kaba inşaatı tamamlanan ve zemin katı sağlık ocağı olarak planlanan binanın yapımının durmasından rahatsız. Seçimlerden önce Yeşilova mahallesine gelen ve seçimlerden sonraki ilk işinin Yeşilova mahallesinin problemlerini çözmek olduğunu söyleyen belediye başkanı, aksine sağlık ocağı inşaatını durdurdu. Ve bu inşaat; mahallelinin, çocuk parkına gelen çocuk ve ailelerin rahatsız olacağı bir hal alarak, kötü alışkanlıkların yuvası oldu. Yeşilova halkı sağlık ocağını bekliyor." dedi.

 

AMATÖR SPOR KULÜPLERİMİZ SÖZÜN TUTULMASINI BEKLİYOR

AK Parti meclis üyesi Muharrem Tutuş, belediye başkanına seçimlere bir gün kala amatör kulüplere attığı mesajı hatırlattı. Tutuş; "Seçimlerden bir gün önce belediye başkanının tüm amatör spor kulüplerine mesaj atarak; her kulübe en az 10 bin TL nakit, altyapı, malzeme ve ulaşım desteği sağlayacağını taahhüt etmesine rağmen, içinde bulunduğumuz sezonun ilk yarısı bitmiş ve yakında sezon tamamlanacak olmasına rağmen, kulüplerimiz hala yardım beklemektedir. Bu vesile ile çok zor şartlarda çocuklarımızın ellerinden tutan, hem akıl hem de alın terlerini hepimizin çocukları için akıtan tüm amatör spor camiamıza teşekkür eder, sizlere de sezon bitmeden sözünüzü tekrar hatırlatırız." dedi.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA