Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.01.2020 SAAT 04:23:31
Advert
 

Bakanı protesto ettiği için ceza almıştı

2012 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanını protesto ettiği için ceza alan Eğitim-Sen'in eski şube başkanı Veysel Kaplan açtığı davayı kazandı, Kaplan devletten tazminat alacak
Bakanı protesto ettiği için ceza almıştı

BURÇİN SAĞLAM AYSU-Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi'nin geçmiş dönem başkanlığını yapan, kentin yakından tanıdığı eğitimci Veysel Kaplan hakkında bugün Resmi Gazete'de Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'ndan önemli bir karar yayımlandı. Eğitim-Sen, 4+4+4 eğitim sistemi hakkında 2012 haziran ayında o dönemin Milli Eğitim Bakanı'nın konuşmasını alkışlı protesto ederek dinlememişti. Yaşanan bu olayların ardından Veysel Kaplan ve yanında bir diğer eğitimci E.V: hakkında soruşturma başlatılmış, kınama cezası verilmesi istenmişti. Ancak Veysel Kaplan'ın sicil durumu göz önünde bulundurularak bir alt ceza uygulandı ve uyarma cezasına karar verildi.  

 

HAKLI BULUNDU
Bu kararın üzerine Veysel Kaplan hakkında verilen disiplin cezasının iptali istemiyle Kocaeli 2. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme 10.09.2013  tarihinde bu davayı reddetti. Süreç bir üst mahkemelere taşındı. Veysel Kaplan sendika kararı üzerine Milli Eğitim Bakanı'nın telekonferans konuşmasını dinlememesi ve alkışlı protesto etmesi nedeniyle disiplin cezası ile cezalandırılmasının örgütlenme özgürlüğünü ihlal ettiğine ilişkin davasında uzun süre mücadele verdi.  Mahkemeler sonrasında Veysel Kaplan lehine karar verildi.  Veysel Kaplan'a örgütlenme özgürlüğünün ihlali nedeniyle yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararları karşılığında 3 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi. 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8758 TL 5.8523 TL
Euro
EURO
6.5387 TL 6.5126 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA