Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.05.2020 SAAT 07:57:52
Advert
Advert
 

Meclis üyelerinden ‘Ticaret Geliştirme Ofisi’ önergesi

MHP Derince Meclis Üyeleri Tayfun Tosun, Özhan Kurt ve Ayhan Aksoy tarafından Derince Belediye Meclisi’nde verilen önergede Derince’de Ticaret Geliştirme Ofisi kurulması gündeme getirildi
Meclis üyelerinden ‘Ticaret Geliştirme Ofisi’ önergesi
Advert

Arif BULUT-Ticaret Geliştirme Ofisi ile ilgili olarak MHP’li Belediye Meclis Üyelerinin verdiği önergede şu ifadelere yer verildi;  Ofis; Cumhur Başkanlığı Yönetim Sistemini ve Ticaret Bakanlığı’nın ekonomiyle ihracatı geliştirme yönündeki politikalarını yakından takip etmekle beraber, temelde esnaf bilgilendirme eğitimleriyle  başlayarak; kurumların sunduğu teşvik ve desteklerin ilgilenenlere bilgilendirme çalışmalarının yapılmasıyla devam edecek bu yönünde geliştirme için çalışmalar yapmak hedefler arasındadır. Köylüyü, üreticiyi  ve KOBİ’ yi  destekleyerek ihracatla sonuçlanması gereken bir oluşum hedeflenmektedir. Oluşturulacak iş ve işçi havuzlarıyla eşleşme sağlanıp istihdam konusu önemli ölçüde çözüme ulaşmış olacaktır.
 

 

EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLEYECEK
Önergede şu ifadelere yer verildi “Bu projeyle Derince’ yi , devlet teşvikleri ve desteklerini belediye imkanlarını kullanarak  esnafı ve halkı kalkındırmış örnek ticari kent yapma olanağımız vardır. Destek ve teşvikler konusundaki bilgileri toparlayıp; esnafa, köylüye ve talepte bulunanlara yönelik bilgilendirme çalışmaları yapmakla birlikte, belirli periyodlarla bilgilendirme eğitim programları düzenleyecek. Örneğin; her ay belirlenecek konu üzerine esnaf ve köylüye salon toplantıları düzenlenecek. Yeni gelişmeler ve çalışma örnekleri anlatılacak. Bölgenin ticari olarak bilimsel çalışmalarını arttırma yönünde çalışmalar yapması, öncü projeler üretmesi; Örneğin; Dış Ticaret Meslek Lisesi, İhracat Akademisi  ve Ticaret Üniversitesi, Dış Ticaret Akademisi kurulması için çalışmalar yapmak. Cumhur Başkanlığı Yönetim sistemini yakından takip ederek bakanlıkların projelerini yerelde hayata geçirmek için, bölgemize uygun olan yatırımları çekmek için girişimde bulunmak. 

 

ESNAFIN GÖRÜŞLERİNİ ALMALIYIZ
Örneğin bunlardan bir tanesi Ticaret Bakanlığı projelerinden olan teknolojik olarak kalkınma için Teknoloji Serbest Bölgesi kurulması fikrine öncülük etmemiz olabilir.Esnafın maliyetlerini ve satış fiyatlarını düşürme yönünde esnaflarla birebir ve topluluklar halinde görüş alış verişiyle çalışmalar yapmak. Her mahallede salon toplantıları düzenleyip esnafın görüşlerini almalıyız.  Yeni kurulacak işletmeler için istihdam şartı getirilip örneğin; şartlarda 10 personel çalıştıracaksa kuruluş aşamasında belediyenin bazı maddi kalemlerde kolaylık sağlanması değerlendirilebilir. Sanayiyi Bölgede arttırıp istihdam konusunda özellikli çaba sarf etmek, ayrıca belirlenecek bir bölgede, devlet desteği ile yeni bir sanayi bölgesi oluşturmak değerlendirme konusu olabilir. Derince’yi  kalkındırmamız için Ticari Cazibe merkezi yapmak için özel çaba sarf etmemiz gerekliliği herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. 

 

FİNANS DESTEĞİ
Ülkemizin ekonomiyi kalkındırma üzerine girişimler yaptığınıda göz önüne alırsak yerelde başlamamız tüm paydaşlarımıza katkı sağlayacaktır. Önergemizin içinde kısa ve uzun vadeli değerlendirilecek proje çalışmaları yer almaktadır. Belediye bütçesinin kısıtlı olmasından dolayı, sponsor arayışları ve finans desteği bulma gerekliliğimiz olduğu gibi belediye şirketlerimiz tarafından bir kısmı karşılanmalı diye düşünüyoruz. Yapılacak çalışmalar için gerekirse mevcut şirketlerin çalışma alanları geliştirilip belediye hizmeti olarak da yapılması mümkündür. Şöyle ki; kurulacak bir inşaat şirketi ve ya beton şirketi belediye projelerini tamamlarken diğer bir yandan da diğer belediyelere hizmet satışı yapılabilir.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7831 TL 6.7560 TL
Euro
EURO
7.4544 TL 7.4247 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA