Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 04.08.2020 SAAT 15:12:56
Advert
Advert
 

Alkollü yerlerin açılması ile ilgili sorun çözülecek

İzmit’te alkollü yer haritasının güncellenmesiyle alakalı AK Parti ve CHP anlaşırken, MHP önergeyi reddetti. Harita güncellenirse kırmızı alan dışındaki yerlerde içkili mekan açmanın önündeki engel kalkacak
Alkollü yerlerin açılması ile ilgili sorun çözülecek
Advert

İZMİT Belediye Meclisi’nde içki ruhsatıyla alakalı beklenmeyen bir adım atıldı. 3 yerde açılması planlanan içkili yerler için AK Parti ve MHP ret oyu verirken, meclis sırasında AK Parti ve CHP tarafından yeni bir önerge verildi. Bu öneriyi Ak Parti ile CHP destekledi MHP ise ret etti. Bu önergeye göre 1982’de yapılan içkili yerler haritası yenilenecek. Bu yeni haritaya göre kırmızı alanda olmayan yerlerde isteyenler alkollü alan açabilecek.

 

SOYDABAŞ AÇIKLADI

Konuşmasında, “Bu yapacağım konuşma grubumda ki arkadaşlara sürpriz olacak” diyen Soydabaş, kanunlara göre içkili alan haritası içerisinde olmayan bu yerlere meclisten ruhsat verilirse suç işleneceğini, o yüzden ret verdiklerini, bu yerlerin içkili alan haritası içerisinde alınması gerektiğini anlattı.

 

İÇKİLİ ALAN HARİTASINI ANLATTI

Soydabaş, şu ifadeleri kullandı: “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanımızın da ‘Alkollü yerler için şartlar sağlanmışsa onay verilmeli. Bunlarda kanunda belli. Objektif kurallar eğer uyuyorsa kimin diye soramayız. Kimin diye sorarsak, kurallar şahsa göre uygulanıyor demektir’ şeklinde açıklaması vardır. Bizlerde konuyu yasal olarak ele aldığımızda; yönetmeliğinin tanımlar başlığı altındaki 4.maddesinin (h) bendi; ‘İçkili yer bölgesi: Belediye sınırları ve mücavir alanları içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından valilik veya kaymakamlığın görüşü alınarak tespit edilen ve içerisinde şarap ve bira dahil her türlü alkollü içeceğin verileceği iş yerlerinin açılabileceği bölgeyi’ şeklinde tanımlamaktadır.

 

YETKİLİ DEĞİL

Anayasanın (gençliğin korunması) ana başlığı altındaki Madde 58. İkinci paragrafında ‘Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır’ denmektedir. Bu tedbirlerden biri de alkol türü maddelerin belirlenmiş sınırlı bölgelerin dışında satılmasını önlemektedir. Yine yönetmeliğinin 29. maddedesi ikinci paragrafında belirtildiği gibi ‘içkili yer bölgesi haricinde içkili yer açılamaz’ hükmünden dolayı anılan adresteki yerler, tespit edilmiş içkili yer bölgesi dışında kaldığından meclisimize gelen konu içkili yer bölgesi olmadığından konu ile ilgili meclisimizin yetkili olmadığı düşünülmüştür.

 

DANIŞTAY KARARI İLE FESİH EDİLİR

Ayrıca açılış kararı alınması durumunda meclisimiz yasaya aykırı karar almış olacak ve Meclisin varlığı tartışılmış duruma gelecektir. 5393 Sayılı Belediye Kanununun Meclisin feshi başlığı altındaki 30 ncu madde ‘b’ fıkrası ‘Belediyeye verilen görevlerle ilgisi olmayan siyası konularda karar alırsa İçişleri Bakanlığının bildirimi üzerine Danıştay’ın kararı ile fesih edilir’ denmektedir. Meclisimizin bu duruma düşmemesi için konu ile ilgili kararımız Ret şeklinde olmuştur.”

 

HARİTA GÜNCELLENCEK

Bunun üzerine AK Parti ve CHP, İzmit’te alkol bölgesi olarak belirlenen alanların haritasının güncellenmesini talep etti. CHP desteklerken MHP, “O zaman niye şimdi üç iş yeri için ret verdik. Bu düzenleme ile ret vermemizin anlamı nedir?” diyerek AK Parti’nin içkili alan haritası güncelleme önerisini ret etti. Söz konusu madde oy çokluğu ile komisyona havale edildi. İzmit’te içkili mekanların olduğu alanlar haritanın içerisine dahil edilerek ruhsat sorunu çözülmüş olacak.

 

BÜTÇE DE GÖRÜŞÜLDÜ

Meclis sonunda İzmit Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi görüşüldü. Mecliste belediyenin tahmini bütçesi 300 milyon lira olarak meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Meclis üyelerinin oy birliği ile İzmit Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 300 milyon lira olarak belirlendi. Başkan Hürriyet meclis oylanmasının ardından emeği geçen herkese teşekkür ederek bütçenin hayırlı olmasını diledi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA