Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 14:10:57
Advert
Advert
 

SANTEK Fuarı kapılarını açtı

​6’ıncı Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı Uluslararası Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. 6-9 Kasım arasında açık olacak fuarın resmi açılış töreni protokolün geniş katılımıyla gerçekleştirildi.
SANTEK Fuarı kapılarını açtı
Advert

Arif BULUT-Kocaeli Sanayi Odası (KSO) işbirliğinde, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Kocaeli Ticaret Odası, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası, Körfez Ticaret Odası ve  Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)  destekleriyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’ nde 6-9 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilere kapılarını açtı. Açılış programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Kocaeli sanayinin kalbinin attığı bir bölge. Bu bölgede savunma sanayisine katkı verildiğini görüyoruz ve bundan gurur duyuyoruz” dedi. 

 

YOĞUN KATILIM

Programa Vali Hüseyin Aksoy, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın,  AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellşibeş, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Donanma Komutanı Ercüment Tatlıoğlu, Deniz Filosu Komutanı Tuğamiral Hasan Çankaya, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu,Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Aslan, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

 

111 FİRMA STANT AÇTI

Savunma ve Savunma Yan Sanayi, Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi, Enerji, Elektrik Elektronik ve Otomasyon, Robotik Otomasyon, Üretim Makineleri ve İmalat Endüstrisi, Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller, Kaynak Teknolojileri, Liman Tersane ve Gemi Sanayi, Lojistik, Kimya Sanayi, İstifleme Teknolojileri gibi alanlarda faaliyet gösteren 111 firma fuar kapsamında stant açtı.  TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz programın açılış konuşmasında, “6 yıl önce büyük bir vizyonla yola çıkıldı. Bu eserin ortaya çıkmasında büyük emek gösteren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’na teşekkür ediyorum. Bu fuar birliğimizin bölgemize neler katabileceğinin en büyük göstergesi oldu. Fuarımızda savunma sanayine katkı sunan en gözde temsilcilerimiz yer alıyor. Para üretilen yerde değil, vitrinin olduğu yerde kalıyor. 175 iş insanı fuarımız kapsamında misafirimiz olacak. Misafirlerimiz iş bağlantıları oluşturacaklar” dedi.

 

ZİYARETÇİ SAYISI ARTARAK DEVAM ETTİ

Programda konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İlk defa 2013 yılında düzenlemeye başladık. SANTEK Fuarı, kısa zamanda sanayi ve teknoloji sektörünün buluşma noktası oldu. Bu yıl da fuarımızda Türkiye’nin önemli sanayi firmalarına ve savunma sanayi kurum ve kuruluşlarına ev sahipliği yapıyor. 2013 yılından beri fuarımızın ziyaretçi ve katılımcı sayısı artarak devam etti. Bu yıl katılımcı firma 111 adet.Firmaların; 53 tanesi Kocaeli 56 tanesi il dışı (Balıkesir  1, Bursa 2, İstanbul 22, Sakarya 22) Hatta; 10 tanesi Marmara bölgesi dışından (Ankara 7, Eskişehir 2, Konya 1, Mersin 1) Hedef; ilginin arttığı fuarda 35 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi. Marka değeri giderek artan fuarımızda, katılımcıların önemli iş bağlantıları kurabileceğini, işletmelerin birbirini daha yakından tanıma fırsatı yakalayabileceğini düşünüyoruz” dedi.

 

 

CAZİP HALE GETİRİYORUZ

Sözlerine devam Zeytinoğlu “Eş zamanlı etkinlikler ile fuarı cazip hale getiriyoruz. Savunma Sanayi İkili İş Görüşmeleri Fuarların biraz daralmaya başladığı günümüzde biz yüzümüzü savunma sanayine dönmeye başladık. TSK ve tüm savunma sanayi vakıf şirketlerini yoğun katılım ile ağırlıyoruz. Fuarımızda; Milli Savunma Bakanlığı çatısı altında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Tersaneler Genel Müdürlüğü ve Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Savunma Sanayi Başkanlığı, ASELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, İŞBİR ELEKTRİK, ROKETSAN, HAVELSAN, TAI-TUSAŞ, STM-Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği gibi kurumlar bulunuyor” dedi.

 

REKOR SEVİYEDE YABANCI KATILIMI

Bu sene; 19 farklı ülke ;İngiltere, Rusya, Uganda, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Libya Arap Cemahiriyesi, Nijerya, Yunanistan,  Makedonya, Tunus, Belçika, Kanada, Küba, Çek Cumhuriyeti,  Litvanya, Sırbistan, Slovakya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti fuarda. Hedefimiz; 1500 adet ikili iş görüşmesi. Umarız firmalarımız başarılı işbirlikleri kurarlar.

 

EMİN ADIMLARLA

Zeytinoğlu’nun ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Organizasyonu düzenleyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Kocaeli büyük ve güçlü bir şehir. Emin adımlarla geleceğe doğru yürüyoruz. Kurumlar arası işbirliği açısında baktığınızda Kocaeli geleceğe çok daha güçlü bir şekilde yürüyecek. Kocaeli Türkiye için ekonomi başkenti olma noktasında önemli adımlar atıyor. Turizmle alakalı adımlarla da iyi işler yapacağız. 2 üniversitemiz var belki bu sayı daha da artabilir. Bu tür organizasyonlar kentimize zenginlik katıyor”.

 

 

SANAYİNİN KALBİ

Büyükakın’ın ardından konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Milletimizin istikbali için üzerimize düşen görevi yapabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu fuar aslında bir vitrin. Savunma sanayisinde başarılıyız demek yetmez sanayi sistemi iyiyse savunma sanayimiz de iyidir. Diğer sektörler de burada oluşan sinerjiyle Türkiye toptan bir kalkınma içerisinde olmalı. Savunma sanayisinde geliştirilen teknolojiler daha sonra sivil alanda da kullanılmıştır. Kocaeli sanayinin kalbinin attığı bir bölge. Bu bölgede savunma sanayisine katkı verildiğini görüyoruz ve bundan gurur duyuyoruz.  Türkiye artık eşik atlama seviyesine gelmiştir. 2020 sonrası hedefimiz savunmada mutlak yerliliktir” şeklinde konuştu.

 

 

DAHA İYİ NOKTALARA TAŞINACAK

Demri’in ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy ise , “13 Organize sanayi bölgesi var Kocaeli’nin. Kocaeli Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden birisi. Kocaeli 236’sı yabancı sermaye olmak üzere 2 bin 588 sanayi kapasiteli işletmeye sahip. Kocaeli gümrüklere baktığımızda Türkiye dış ticaretinin yüzde 17’sini gerçekleştiriyor. Bu fuarla çalışmalar daha iyi noktalara taşınacaktır. Firmalar burada karşılıklı görüşmeler gerçekleştirecektir. Bu fuarda millileşme yolunda önemli bağlantılar yapılacaktır. Sanayicilerimizden talepte bulunabileceği bu fuar oldukça anlamlı” dedi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA