Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 09:02:54
Advert
 

Candan cana giden en büyük sadaka; organ bağışı

Gönüllü organ bağışında birinci sırada yer alan ilimizde 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolu dolu geçiyor. Hedef; canlıdan canlıya organ naklinden daha çok kadavradan canlıya organ naklinin önemini duyurmak ve sayısını artırmak
Candan cana giden en büyük sadaka; organ bağışı
Advert

Burçin SAĞLAM AYSU - 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle bir araya geldiğimiz Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı, beyin ölümü ekibi ile organ nakli koordinasyon ekibi üyesi doktor Emine Yurt ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bulunan organ nakli merkezi koordinatörü Funda Aliustaoğlu ile bir araya geldik. Merak ettiğimiz sorulara cevap aldık. Doktor Emine Yurt ilk olarak organ naklinin olabilmesi için beyin ölümünün gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti. Funda Aliustaoğlu ise canlıdan canlıya organ naklinden önce kadavradan canlıya organ naklinin daha önemli olduğunun altını çizdi ve gönüllü bağışçıların vasiyetlerine sahip çıkmasını istedi. Ve Aliustaoğlu, Kocaeli'nin nisan ayındaki gönüllü bağış oranıyla Türkiye birincisi olduğunu açıkladı.

 

 

Beyin ölümü nedir? Hangi hastalara beyin ölümü tanısı konulur?

Beyin ölümü tüm beyin, beyincik ve hayati merkezlerin yer aldığı beyin sapı denilen özel beyin bölgesinin fonksiyonlarının geri dönülmez şekilde kaybolduğu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreçtir. Beyin ölümü, koma veya bitkisel hayat demek değildir.

 

BEYİN ÖLÜMÜ BİTKİSEL HAYAT DEĞİLDİR

Bitkisel hayat ile beyin ölümü arasındaki fark nedir?

Komada veya bitkisel hayatta olan bir hastada bazı beyin fonksiyonları çalışmaktadır ve tıbbi destek ile hasta yaşamına yıllarca devam edebilir. Beyin ölümünde ise hastaya ne kadar tıbbi destek verilirse verilsin hastanın yaşaması mümkün değildir.  Beyin ölümü gerçekleşen hastanın dışarıdan izlenebilen tek yaşam işareti kalp atımlarıdır. Diğer yaşamsal fonksiyonları tıbbi destek ve solunum cihazıyla sağlanmaktadır. Beyin ölümü bu kadar sona yakın bir süreç olduğuna göre bu tanımlamanın doğru, eksiksiz ve zamanında yapılması büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki tüm hekimlerin asıl amacı ve görevi; ruhsal ve bedensel sorunların üstesinden gelerek hastaların iyilik halinin sağlanması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Tüm eğitimi ve yaşamı insan sağlığına adanmış hekimlerin en zor ve sıkıntılı görevlerinden biri yaşamın sonlandığının belirlenmesi bu konuda kesin kararın verilmesidir.

 


 

ÖLÜME TERK ETMEYELİM

Beyin ölümü gerçekleşen bir insan kaç kişiye hayat verebilir?

Beyin ölümü gerçekleşen biri kısa süre sonra tamamen ölecektir. Beyin ölümü gerçekleşen birini yaşatmak mümkün değildir. Ancak organ bağışı yapılırsa bu kişinin organları yaşamaya devam edebilir. 8 organın nakli yapılabildiğine göre ölen bir kişi belki de 8 kişiye hayat verebilmektedir. 8 hayatı kurtarmak için kaybedilen hiçbir şey yoktur. Beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden organ nakli yapılmadığında nakil bekleyen hastaları ölüme terk ettiğimizi unutmayalım.

 

Organ bağışı nedir?

Organ bağışı kişinin ölümünden sonra organlarının başka insanların tedavisinde kullanılmasına izin vermesidir. Bazen görmeyen bir hastanın görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlar. Hayatta iken bu kararı vermiş kişilerin 'Organ ve doku bağış belgesi' alarak yanlarında taşıması ve bu vasiyetini yakınlarına bildirmesi yeterlidir.

 

 

 

VASİYETİNİZE SAHİP ÇIKIN

Doku ve organ bağış belgesini nasıl alabiliriz?

Başkalarına bir yaşam şansı vermeye karar verdiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan doku ve organ bağışı belgesi alabilirsiniz.

 

 

Organ bağışını kimler yapabilir?

1979 Tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapabilmesi için 18 yaşını doldurmuş ve mümeyyiz olmak ve bu dileğin iki tanık huzurunda sözlü olarak yapılması ayrıca bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterli olacaktır. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak doku ve organ bağıl belgesini alabilirsiniz. Bu aslında bir vasiyet. Bu yüzden bizler diyoruz ki vasiyetinize sahip çıkın. Kişi organlarını bağışlasa bile yönetmelikte aile görüşmesi ve aile izni isteniyor. Ailelere 'organ bağışını kabul ediyor musunuz?' diye sorarız. Eğer aile organ bağışını kabul etmezse maalesef organlarını bağışlayan kişiden nakil yapamıyoruz. Bu yüzden diyoruz ki; evet organlarını bağışladınız bir adım attınız ama lütfen vasiyetinize sahip çıkın. Gönüllü bağış yapıldığında bu karar kesinlikle aileler ile paylaşılmalı.

 

Organ naklinde aranan bir kriter var mıdır?

Organ nakli yapılacak hastalar öncelikle kan grubu ve doku grubu uyumuna, yaş, boy, kilo gibi kriterlere ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre belirlenir. Cins, ırk, din, zengin-fakir ayrımı yapılmaz. Herkes gönüllü olarak organ bağışında bulunabilir. Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki organ bağışının dini yönden sakıncası yoktur.

 

Hangi organlar bağışlanabilir?

Ülkemizde nakil yapılan organlar; böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreans ve ince bağırsak. Ülkemizde nakli yapılan dokular; kalp kapağı, kornea, kemik, kemik iliği ve deri.

 

 

ÖNCELİK KADAVRADAN CANLIYA

Ülkemizde kaç hasta organ bağışı bekliyor?

Organ bağışı ile ilgili ön yargılardan kurtulmak organ bekleyen hastalarımızın sağlıklarına kavuşmaları açısından son derece önemlidir. Organ bağışı kişi hayattayken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organların başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesidir. Türkiye'de sağlığına kavuşmak için organ nakli olmayı bekleyen ulusal olarak kayıtlı 28 bin hasta bulunmaktadır. Bunlar içerisinde canlıdan canlıya böbrek ve karaciğer nakli yapılan hastaların yanında kalp, akciğer, kalp kapağı, ince bağırsak nakli bekleyen hastalarımız da var. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak biz de böylesi bir öneme sahip olan bu konuda vatandaşımızın dikkatini bu yöne çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla böyle bir etkinlik gerçekleştirmek istedik.

 

Kadavran canlıya organ nakli organ bekleyen hastalar için daha mı öncelikli?

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2017 yılında start verdi.  Her geçen yıl organ bağışı bekleyen hasta sayımız artıyor.  Böbrek nakli bekleyen hastalarda yaş ortalamasına baktığımızda 35 yaşa kadar düştü. En genç hastamız 19 yaşında. Bizim iki ihtimalimiz var ya canlıdan canlıya nakil ya da kadavradan canlıya nakil. Bizim elimizde beyin ölümü gerçekleştikten sonra organ naklini yapabileceğimiz insanlardan oluşan bir liste var. Şuan böbrek hastası olan ve böbrek bekleyen 200'e yakın hastamız var. Geçen yıl 7 hastamız bu yıl da 4 hastamız listede kendilerine sıra gelmesini beklerken hayatını kaybetti. Çünkü böbrek bulamadık. Bir böbrek hastası ya da bir karaciğer hastası yakınlarından bağış alabiliyor. Bunun dışında kalp, ince bağırsak, akciğer nakli bekleyen hastalarımız da var. Bu nakiller canlıdan canlıya olamıyor. Bu insanlar sadece kadavradan gelebilecek organla hayatlarına devam edebilecekler. Kalp bekleyen çok fazla çocuk hastamız var. Beyin ölümü gerçekleşen birini hayatta tutmamız imkansız ancak organ bekleyen ve nakil olan bir hastamızın hayata tutunması mümkün. Canlıdan canlıya sadece böbrek ve karaciğer nakli olabiliyor. Ama diğer organlarda nakil bekleyen hastalarımız için sadece kadavradan gelebilecek nakiller çok önemli. Bu yüzden bizim için kadavradan canlıya organ nakli çok önemli. Organ bekleyen hastalarımızın sosyal hayatına baktığımızda da naklin ne kadar önemli olduğunu göreceğiz. O hasta belki çalışamıyor, evlenemiyor ya da dışarıda eğlenmek istese eğlenemiyor. Hayat organ bekleyen hastalar için duruyor. Duran hayatlara dokunmak için organ bağışında bulunmalıyız.
 

 

TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

Kocaeli'deki organ naklindeki verileri bizlerle paylaşabilir misiniz?

Kocaeli, nisan ayında toplam bin 155 kişi gönüllü bağışta bulunmasıyla Türkiye birincisi oldu. Bu yıl 7 bin 351 bağış oldu. İlimizde genel toplama baktığımızda ekim ayına kadar 37 bin 107 kişi gönüllü bağışçı oldu. Üniversite hastaneleri, il sağlık müdürlüğü ve ilçe sağlık müdürlükleri, devlet hastanesi ile özel hastanelere giderek gönüllü organ bağışında bulunabilirsiniz. Kocaeli'de sadece Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde organ nakil merkezi var. Nakil işlemlerini sadece Derince Eğitim'de yapabiliyoruz. Ve merkezimizde toplamda 33 nakil işlemi gerçekleşti. Bizim hedefimiz canlıdan canlıya değil de kadavradan canlıya nakil sayısını artırmayı sağlamak. Ülkemizin de hedefi bu olmalı.
 

 

Organ nakil merkezi olarak hafta kapsamında neler yapıyorsunuz?

Organ bağış hastasında bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak adına çalışmalar yapıyoruz. Öncelikle sağlık personellerimizi bilgilendiriyoruz. Geçen sene 200 tane öğrenciye eğitim verdik. Şimdi de 14 Kasım Perşembe günü Derince Yenikent'te lise öğrencilerine organ bağışı hakkında bir eğitim vereceğiz. 15 Kasım Cuma günü ise nakil olmuş hastalarımızla Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir araya geleceğiz. 21 Kasım Perşembe günü ise Sağlık Bakanlığı Hukuk Danışmanı Dr. Hakan Hakeri, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Marmara Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumu Hekimi Op. Dr. Gültekin Hoş ve kurumumuzda nakil ekibinden sorumlu olan Dr. Bekir Voyvoda bir seminer verecek. Derince'de tüm ekip beyin ölümü tespiti nakil ekibi de dahil bir bütünlük içinde çalışıyoruz ve hastalarımız da bizdeki birliği güveni hissedebiliyor. Bu hafta kapsamında sadece Derince değil Gebze'den Dilovası'ndan Gölcük'ten ve diğer ilçelerden çok fazla çalışan arkadaşlarımız var. Kocaeli çok büyük bir kent. Biz Kocaeli'de ciddi anlamda destek alıyoruz. Başarımıza destekleriyle katkı sağlayan İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Şenol Ergüney'e, Sağlık Hizmetleri-İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı'ya, Halide Varol'a ve Nihal Aydın'a teşekkür ediyoruz. Başarımız tesadüf değil. Biz her ay toplantılar yapıyor hedeflerimizi paylaşıyor ve eğitimler gerçekleştiriyoruz. Beyin ölümü ve organ nakli koordinasyon ekibinde Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Şaşkın, başhekim yardımcısı Op.Dr. Durmuş Alper Görür, Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Emine Yurt, Uzman Dr. Bekir Voyvoda ve organ nakli merkezi koordinatörü Funda Aliustaoğlu yer alıyor. Ancak bu isimlerin arkasında çok büyük bir ekip var. Bu ekip birlikte çok güzel çalışmalara imza atıyor.

 

 

DİNEN SAKINCASI YOKTUR

Organ nakli dini açıdan uygun mudur?

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır. 06.03.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Diğer İslam ülkelerinde de ve bütün büyük dinler de benzer kararlar mevcuttur. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Dini, ilmi, tıbbi, hukuki şartlar yerine geldikten sonra bizim organlarımızı bağışlamamız candan cana giden en büyük sadakadır" demişti. Bunun alakalı ayetler de vardır. "Kim bir insana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermişçesine sevap kazanır" (Maide suresi, ayet 32). "İnsan kendisinin kemiklerini bir araya getiremeyeceğimizi mi sanıyor? Ever, bizim onun parmak uçlarını bile eski haline getirmeye gücümüz yeter" (Kıyame suresi 3-4 ayet).

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA