Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 03.08.2020 SAAT 18:24:50
Advert
Advert Advert
 

'Çocuklarımıza ve ailelerine sahip çıkacağız'

Çalışma ziyaretleri kapsamında ilimize gelen TBMM Meclisi Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları Araştırma Komisyonu heyeti ilk olarak Valisi Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Komisyon Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Aksaray'da bir ilkokulda otizmli öğrencilere yönelik yaşanan olayla ilgili “Bizler iyi niyetle bu çocuklarımıza ve ailelerine sahip çıkacağız” dedi
'Çocuklarımıza ve ailelerine sahip çıkacağız'
Advert

Arif BULUT - Down Sendromu, Otizm Spektrum Bozukluğu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Serepral Palsi ve Bilişsel Gelişim Sorunları, Zihinsel Yetersizlik Bireylerin ve Ailelerin Sorunları ile Taleplerini Yerinde Dinlemek ve Yürütülen Faaliyetleri Yerinde İncelemek Amacıyla kurulan TBMM Meclisi Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları  Araştırma Komisyonu 8-9 Kasım tarihleri arasında ilimizde bir takım çalışma ziyaretleri yapacak. Bu kapsamda heyet ilk olarak Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti.

 

KOMİSYON BAŞKANI VE ÜYELER

Ziyarette Komisyon Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Başkan Yardımcısı AK Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Üye CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Üye CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Üye CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Üye AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri,  Aile Çalışma Sosyal Hizmet Müdürü Bekir Yümnü ve beraberinde ki uzmanlar yer aldı.   Ziyarette konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli’yi ziyaret etmeniz ve buradaki çalışmaları sizlerle paylaşma fırsatının bize verilmiş olmasından dolayı sizlere teşekkür ediyorum ve Hoş geldiniz diyorum” dedi.

 

 

PARTİLER ÜSTÜ BİR ÖZELLİĞİMİZ VAR

Ziyarette konuşan Komisyon Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, “Bugün uzun süreden beri tanıştığım eski bir arkadaşımız ziyaret etmekten dolayı çok mutluyum. Down sendromu ve diğer hastalıklar için kurulan bu komisyon gerçekten partiler üstü bir özelliğimiz var. Milletvekili arkadaşlarımızın bazıları burada bazıları daha sonra aramıza katılacak. Bu çocuklarımızın durumlarını, eğitimlerini, tedavilerinin, erken tanı ve erken müdahalede bulunabilmek için bizler de neler yapabiliriz, bu konuda neler yapılmış onun için çalışıyoruz. Yani bu gelişim bozukluklarında farkındalık durumu nedir, toplumumuzda ne kadar benimsenmiş, bununla ilgili araştırma yaparak çözüm önerilerini sunacağız. Bu çerçevede önemli çalışmalar yaparak, bilim insanlarını, STK’ları dinledik. Ama en önemlisi aileleri de dinledik Ankara’da T.B.M.M’de” sözlerini kullandı. 

 

ÇOCUKLARIN İSTİHDAMINA ÖRNEK VERİYORUZ

Sözlerini sürdüren Çelik “Bazı illerimizi ziyaret etmeyi uygun gördük. İç Anadolu Bölgesi’nde Kırşehir’i ziyaret ettik. Konya’da yerel yönetimler, üniversite, vakıflar ve devletin ortaklaşmasa çalışması var orada. Onu izledik. Bugün burada Kocaeli’deyiz. Yarın İstanbul haftaya da Gaziantep’te olacağız. Burayı Kocaeli’yi tercih etmemizin sebebi, tabi ki öncelikle Radiye Hanım’ın memleketi olması, ikincisi Kocaeli tabi bir sanayii şehri. Biz bu çocukların istihdamına örnek veriyoruz. Bu çocuklar çok hassas teknolojilerle işini çok iyi yapan hiç hata yapmayan çocuklar. O yüzden bu çocuklarımızın istihdamı çok önemli. İnşallah hep beraber burada hem gezeceğiz hem istişare toplantımızda tüm paydaşları dinleyeceğiz. Bu kapsamda okulları ziyaret edeceğiz. Bizim için ve ülke için hayırlı toplantıların gerçekleşmesini diliyorum” dedi.

 

 

ÇOCUKLARIMIZA VE AİLELERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Aksaray’da yaşanan olayla ilgili de konuşan Çelik, “Bu Türkiye’de herkesi üzdü. Bu çerçevede titizlikle çalışan meclisimizi de üzdü. Dün mecliste yaptığımız toplantıda bu konuda hassas bir şekilde çalışacağımızı bildirdik. Bu kaynaştırmanın önemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemlidir. Okullarımızda bu konularda bazı hatalar olabiliyor, bazı bilinçsiz ailelerde hatalar yapılabiliyor. Bu konuda aile eğitiminin de önemini görüyoruz. Biz aslında bu problem olmasaydı belki Aksaray’da olacaktık ama Kocaeli programını değiştirmek istemedik ama Salı günü Aksaray’a da bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Orada hem Valiliği, hem aileleri iki taraflı olarak dinleyeceğiz. Okulda da inceleme yapacağız. Yetkilileri yani müdürlükleri inceleyeceğiz. Ardından tavsiyemizi raporumuzu ilgililere ileteceğiz. Onlar da gereğini yapacak. Böyle bir olayın yaşanması belki de farkındalığın yaşanması açısından hayırlı olacaktır. Bizler iyi niyetle bu çocuklarımıza ve ailelerine sahip çıkacağız. Bunu özellikle belirtmek isterim. Bu açıdan eğer şehirlerde özel kurumlarda varsa oralara da ziyaretler gerçekleştirebiliriz” dedi.

 

GİDECEK YERİMİZ YOK

Valilik ziyareti sonrası İzmit Özel Eğitim Uygulama okulunda bir velinin “Buradan öteye de bu çocuklarımızı yerleştirebileceğimiz bir yer yok. Bunların devamı çok önemli bizim için. Çıkıp, gidecek yerimiz yok bizim” şeklinde konuşmasına cevap veren Komisyon Başkanı Kemal Çelik, “Bunu komisyon olarak biz de düşünüyoruz. Önerileri dinliyoruz. Yerel yönetimler bunu çok da görevi olmadığı halde yapıyor. Bizler, yasal olarak yerel yönetimlere daha fazla görev vererek bu tür gelişmelerin içerisinde yerel yönetimlerin desteğini almayı düşünüyoruz. Yerel yönetimlerin desteği çok önemli. Bu çocukların ömür boyu devletin gözetiminde olması için ne gerekiyorsa yapacağız. Yapmamız gerekiyor. Biz de, bu konuda yasal bir sıkıntı varsa hemen devreye gireceğiz” dedi.

 

BİZİM İNSANIMIZ BUNU HAK EDİYOR

Sözlerini sürdüren Çelik “ Zaten TBMM bünyesindeki bu komisyon partiler üzeri çalışıyor. Bu konuda hepimiz mutabıkız. Hep beraberiz. İnşallah yasa da kolayca geçer. Biz hangi yasaları meclise sevk edeceğimizi kendi aramızda tartışacağız. Bazı illerimizde gördük ki, yerel yönetimler bayağı emek vermişler. Ama bunu tüm Türkiye’de yaygınlaştırmamız lazım. Yerel yönetimler olacak, özel sektör olacak. Özel sektörü daha fazla devreye sokmamız lazım. Sivil toplum örgütlerimizi daha fazla devreye sokmamız lazım. Tabii bunların hepsi de devletin denetimi ve gözetimi altında olacak. Kısacası Avrupa’da, Amerika’da, gelişmiş ülkelerde ne varsa, nasıl bir sistem varsa Türkiye’de de böyle olması gerekiyor. Bizim insanımız da bunu hak ediyor” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9602 TL 6.9324 TL
Euro
EURO
8.1751 TL 8.1424 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA