Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.05.2020 SAAT 06:58:02
Advert
Advert
 

Seher teyze, hayvanlarına ağlıyor

İzmit'te ikamet eden Seher Yöndem, bulaşıcı hastalık nedeniyle kaybettiği ve kaybetmek üzere olduğu hayvanları için ağlarken, yetkililere çağrıda bulunarak ‘Başka havyanlar ölmesin. Bir an önce önlem alınsın’ dedi
Seher teyze, hayvanlarına ağlıyor
Advert

Abbas ÇAKAR - İzmit Yenimahalle Buse Sokak üzerinde ikamet eden ve 20 yıldan bu yana hayvancılık ile uğraşan Seher Yöndem’in, geçtiğimiz hafta 5 yaşındaki alagül ismini verdiği ineği  bulaşıcı hastalık nedeniyle itlaf edildi.  Kısa sür sonra Sarıkız  ismini verdiği diğer ineğide rahatsızlanan yaşlı kadın, ‘6 yıl emek verdiğim, Sarıkız’ım da Pazartesi günü itlaf edilecek. Canımız yanıyor. İçimiz kan ağlıyor. Önlem alınsın. Başka hayvanlar ölmesin’ dedi.

 

AŞIYA GELİNMEDİ İDDİASI

Hayvanlara mal gözü ile bakmadığınıi  20 yıldır büyük bir keyif ile hayvan yetiştiriciliği yaptığını ifade eden  Seher Yöndem, ‘ Tarım İl Müdürlüğü tarafından her yıl aşıya gelinirdi.  Hayvanlar aşılanırdı.  Ahırımız Tarım İl Müdürlüğü tarafından  barkodlu ve kayıtlıdır. Ancak bu yıl aşıya gelen giden olmadı.  Biz defalarca telefon ettik.  Hatta gelen giden olmayınca  kendimiz giderek aşıya çağırdık.   Tüm çabalarımıza rağmen ne bize ne de bu bölgede bizim gibi hayvan yetiştiren komşularımıza,  aşı için gelen giden olmadı.  Kısa bir süre  önce,  5 yaşında olan  ineğim Alagül  rahatsızlandı.  Tarım İl Müdürlüğünü ve belediyeyi aradık. Gelen giden olmadı.  Aramalarımız  sıklaştırıp  şikayette bulunacağımız söylediğimizde ise  2 kişi geldi. Hayvanın bulaşıcı hastalığa kapıldığı  ve itlaf edileceği söylendi. Ayrı bir yere koymamız istendi.   Sonrasında   geldiler hayvanımı uyutup bir kepçe ile alarak  gömmeye götürdüler.  Sonrasında ise Sarıkız hastalandı.  Şimdi onu diğerlerinden ayırdık. Onuda  Pazartesi günü itlaf edecekler.  4 tane daha hayvanım var. Onlarda bu hastalığın bulaşmasından korkuyorum’ dedi.

 

 

SİVRİ SİNEKLERDEN

Gelen görevliler ve çevreden duyduklarına  göre, bölgede   çiçek hastalığı verilen bu virüs nedeniyle başka hayvanlarında öldüğünü ileri süren Seher Yöndem, “bu hastalığın  sivri sinekler ile bulaştığını söylediler.  Bu yıl zaten sinekler  herkesi  bezdirdi.  Kış aylarına gelmiş olmamıza ve havaların sağumasına rağmen hala sivri sinekler var. Eve gelen yetkililer,  biz aşıya bu yılda gelmiştikç. Ama siz  yoktunuz diye  söyledi. Ancak bu gerçek dışıdır. Her yıl buraya gelenler  evde olmsak bile  telefon ederler eve çağırırlardı. Biz  evdeydik bir yere gitmedik. Ancak aşıya gelen  olmadı. Ayrıca   Belediyede de ihmal var.  Yaz ayında sinek olmasın diye   ahır içi ve çevresi  ekipler tarafından  ayda en az 1 kez ilaçlanırdı. Bu  sene onlarda gelmedi.  Hayvanlarım ihmal kurbanı oldu.    Bu güne kadar hiç böyle bir şey yaşamadık”  şeklinde konuştu.

 

 

SALGIN VAR İDDİASI

Hayvanlara bulaşan  ve  deri üstü ve  altında  yaralar çıkmasına neden olan,  çiçek adı verilen hastalığın  aşılanma olmaması ve sivri sineklere karşı tedbir alınaması  sebebiyle  İzmit ile Kartepe İlçelerinde görüldüğünü iddai eden  Seher Yöndem, “ Buraya gelen görevliler kendileri söyledi. Salgın varmış. Pek çok  hayvan bu nedenle telef olmuş.   Ben bir an önce önlem alınmasını, başka  alagül ve Sarıkızlar ölmesin.   Ben hayvanlarımı bir çocuk gibi severim.  Böyle ihmalkarlıklar yapılmasın” dedi.

 

 

TAVUKLARIM ÖLDÜ

 Mahalle sakinlerinden olan  Hanife Cebeci ise, “ Bu yıl sineklerin  verdiği rahatsızlık ve  şimdide  neden olduğu hastalık dışında, tavuklarımızda  telef oldu.  Benim 1 ay gibi bir sürede 70’e yakın tavuğum öldü.   Yetkililerin    bizim gibi hayvan yetiştiricilerini korumasını istiyoruz.  Denetimlerde ilaçlamalarda bulunmasını, hastalıklara karşı önlemler sunmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP BEKLENİYOR

Olayla ilgili olarak  muhabirimizin ulaşıp  bilgi almaya  çalıştığı Tarım İl Müdürü bir proğramda olması sebebiyle,   Hayvan Sağlığı Şube Müdürünün de  dahili hattının  aranıp cevap vermemesi sebebiyle,  bölgede herhangi bir salgın olup olmadığı  konusunda   bilgi alamadık. Ayrıca Yöndem ile  komşularının aşılanmaya gelinmedi iddialarına da henüz bir yanıt almış değiliz. Yetkili makam ve kişilerden   cevap gelince  okuyucularımız ile paylaşacağız.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7831 TL 6.7560 TL
Euro
EURO
7.4544 TL 7.4247 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA