Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 03.06.2020 SAAT 16:43:43
Advert
Advert
 

Türklerde azaldı Suriyelilerde arttı

Türklerde azaldı Suriyelilerde arttı
Advert

"2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması"na göre, Türklerde kadın başına ortalama 2.3 çocuk olan doğurganlık görülürken, Türkiye'deki Suriyelilerde ise kadın başına ortalama 5.3 çocuk seviyesinde olduğu ortaya çıktı. 

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından, TÜBİTAK 1007 Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında yürütülen, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının finansal olarak desteklediği "2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması" (TNSA) sonuçları açıklandı. 

Araştırma; Türkiye'nin demografik yapısı, doğurganlık düzeyi, gebeliği önleyici yöntem kullanımı, anne-çocuk sağlığı, üreme sağlığı ile ilgili konularda mevcut duruma ve değişimlere ilişkin ulusal ve bölgesel düzeyde bilgi veriyor.Araştırma sonuçları, hem Türkçe hem de İngilizce olarak Türkiye geneli ve Suriyeli göçmen nüfus için ayrı raporlarla sunuluyor. 

 

65 YAŞ VE ÜZERİ İLK KEZ YÜZDE 10'A ULAŞTI 
Araştırma kapsamında, Türkiye'yi temsil eden 11 bin 56 hanehalkı ve doğurganlık çağındaki (15-49 yaşlarındaki) 7 bin 346 kadın ile görüşme yapıldı. Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmen nüfusu temsilen de 1826 hanehalkı ve doğurganlık çağında 2 bin 216 kadın ile görüşüldü.Araştırmaya göre, Türkiye hala genç bir nüfus yapısına sahip ancak yaşlı nüfusun payı arttı. Toplam nüfusun yüzde 25'inin 15 yaşın altında olduğu, 65 yaş ve üzeri nüfusun oranının ise ilk kez yüzde 10'a ulaştığı görüldü.Hanehalkı büyüklüğünün azalmaya devam ettiğinin belirtildiği açıklamaya göre, son 20 yılda Türkiye'deki ortalama hanehalkı büyüklüğü 4.5 kişiden 3.5 kişiye düştü.Türkiye'deki hanehalklarının dörtte üçünün 4 ya da daha fazla kişiden oluştuğu, hanelerin yüzde 9'unun ise tek kişilik haneler olduğu gözlemlendi. 


ÇOCUKLARIN NEREDEYSE TAMAMI NÜFUSA KAYITLI
Çocukların doğumunu takiben nüfusa kayıt edilmesi konusunda, Türkiye'de önemli derecede iyileşme yaşandığı ortaya çıktı.Nüfus ve sağlık araştırmalarının sonuçlarına göre, son 20 yıl içinde nüfusa kayıtlı olmayan 5 yaş altı çocukların oranı yüzde 26'dan yüzde 2'ye geriledi. 

 

EĞİTİMDE CİNSİYET FARKLILIĞI GENÇ KUŞAKTA AZALIYOR

Araştırmaya göre, eğitim seviyesinde iyileşmeler yaşanırken, kadın ve erkek arasındaki fark, lise ile üzeri eğitimde ve kırsal yerleşim yerlerinde devam ediyor. 6 yaş üzerindeki nüfus içinde kadınların yüzde 25'i, erkeklerin ise yüzde 14'ünün ya hiç okula gitmediği ya da ilkokulu bitirmediği görülüyor.Eğitimde cinsiyet farklılığı, genç kuşakta ve ilkokul-ortaokul eğitim düzeyinde azalıyor, lise ve üzeri eğitimde özellikle kırsal yerleşim yerlerinde yaşayan kadınlar için dezavantaj azalarak devam ediyor. 

 

SURİYELİ KADINLARIN DOĞURGANLIK ORANI: 5.3 ÇOCUK

Araştırmaya göre, Türkiye'deki Suriyelilerde ise doğurganlık düzeyi kadın başına ortalama 5.3 çocuk seviyesinde seyretti. Ortalama ideal çocuk sayısı, 15-49 yaş arası halen evli Suriyeli kadınlar için 4.1 çocuk olduğu ifade edildi.Gebeliği önleyici yöntem kullanımındaki yaygınlık oranı, 15-49 yaş arasındaki halen evli Suriyeli kadınlarda yüzde 43 olduğu, kadınların yüzde 24'ünün modern yöntemleri, yüzde 19'unun ise geleneksel yöntemleri kullandığı belirtidi.Suriyeli göçmen kadınların yüzde 21'inin karşılanmamış aile planlaması ihtiyacı bulunurken, Suriyeli çocukların ise yüzde 21'inin nüfus kaydı bulunmuyor.Suriyeli göçmen nüfusta doğumların yüzde 93'ünün bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirildiği, annelerin yüzde 89'unun doğumdan sonraki 41 gün içinde doğum sonrası bakım aldığı belirlendi.Ayrıca araştırmada, Suriyeli 5 yaş altı çocukların yüzde 17'sinin bodur ya da yaşına göre çok kısa kaldığı, Suriyeli kadınların yüzde 60'ının fazla kilolu ya da şişman olduğu bilgisi de kaydedildi. 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7530 TL 6.7261 TL
Euro
EURO
7.5688 TL 7.5386 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA