Advert Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
Advert
TARİH 26.05.2020 SAAT 05:12:34
Advert
Advert Advert
 

Olağanüstü kurul çağrısı reddedildi

12 baronun yaptığı olağanüstü genel kurul çağrısı Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu tarafından oy çokluğuyla reddedildi
Olağanüstü kurul çağrısı reddedildi
Advert

Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir konuyla alakalı şu açıklamayı paylaştı: "12 Baronun yapmış olduğu Olağanüstü Genel Kurul çağrısı TBB Yönetim Kurulu tarafından 08/11/2019 tarihinde oy çokluğuyla reddedilmiştir. Avukatlık Kanununun 115.maddesinin 2.fıkrası “Birlik Yönetim Kurulu, gerekli gördüğü hallerde veya en az 10 baronun yönetim kurulları yazı ile isterse Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırır” hükmünü ihtiva etmektedir. Söz konusu hüküm fıkrası Birlik Yönetim Kuruluna 10 baronun yönetim kurullarının yazı ile çağrı yapması halinde genel kurul yapılıp yapılmaması hususunda bir takdir yetkisi tanımamıştır.

 

YASAYA AYKIRIDIR
Birlik Yönetim Kurulunun ilgili kararı bu yönüyle açıkça yasaya aykırıdır. Birlik Yönetim Kurulu almış olduğu kararda yasadan doğan haklarını kullanarak çağrı yapan baroları “siyasallaşmakla” itham etmiş, bu açıklamasıyla barolar arasında ayrışmaya sebebiyet verdiği gibi ilgili baroları kamuoyunda hedef haline de getirmiştir. Hukuka ve Hukuk Devleti’ne en çok sahip çıkması gereken kurumların başında gelen TBB’nin tabi olduğu Avukatlık Kanununu hiçe sayan bu kararının Hukuk Devletine çok ciddi zararlar vereceğini ve kabul edilemez bulduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz."

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8142 TL 6.7870 TL
Euro
EURO
7.4310 TL 7.4013 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA