Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 10.07.2020 SAAT 18:19:56
Advert
Advert Advert
 

'Ispanak gönül rahatlığıyla tüketebilir'

Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan düzenlediği basın açıklamasında “Ispanakla ilgili haberlerin asılsız olduğu kanısındayız. Ispanağı gönül rahatlığıyla tüketebilirler” dedi.
'Ispanak gönül rahatlığıyla tüketebilir'
Advert

Arif BULUT  - Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan Hoşgör Pastanesi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Açıklamada yönetim kurulu üyelerinden Hasan Aktay, Ali Güneş, Mustafa Parmak, Feridun Solmaz, Mustafa Şener, Rahmi Kaya ve Ziraat Mühendisi Zeynep Çetin’de yer aldı.
Son günlerde gündemi meşgul eden ıspanak zehirlenmesi hakkında açıklamada bulunan Karaaslan, “Kandıra, Durhasan, Bayraklı bölgelerinde ıspanak üretimi yapılmaktadır. İzmit’in dış Çayırköy Muratköy, Yassıköy’de ıspanak üretimi yapılıyor ve günlük olarak İzmit haline geliyor ıspanakla ilgili haberlerin asılsız olduğu kanısındayız. Ispanağı gönül rahatlığıyla tüketebilirler. İstanbul tarım il müdürlüğümüzün yaptığı araştırmalarda ıspanakta herhangi bir zehirli maddeye rastlanmamıştır. Yabancı otlar olabilir pazardan aldığının ne olduğunu bilmesi lazım. Ispanakla yabancı tu ayıramayanlara yapacak bir şey yok” dedi.

 

ODAMIZDA TOPLAM 20 BİN 327 AKTİF ÇİFTÇİ KAYITLI

Basın açıklamasında konuşan Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan  “Kocaeli bir sanayi kenti de olsa tarım her zaman için var olan bir meslektir. Kocaeli’de 1 milyon 580 bin 216 dekar tarım alanı var. Bu tarım alanları İzmit, Kandıra, Körfez, Gebze, Gölcük ve Kartepe ilçelerinde bulunmakta. Bu ilçelerden 7’sinde ziraat odası var. Odamızda toplam 20 bin 327 aktif çiftçi kayıtlı.  Kocaeli’de yaklaşık yüz bin kişi tarımla geçiniyor. Her yıl ziraat odamızda üye sayısı azalıyor. Bunun sebebi tarım maliyetlerinin yüksek olması. İlimiz siyasetçileri tarıma fazla önem vermiyor. Kocaeli’de Büyükbaş hayvan sayısı 120 bin. Biz çiftçilerin hakkını savunan bir odayız. Tarım fuarlarına üyelerimizi biz götürdük. Kocaeli’de tarım fuarı yoktu. Bunu yapan biziz. Biz bir yasal kuruluşuz. Biz mesajları üyelerimizi bilgilendirmek için atıyoruz. Biz bu arkadaşlara üyeliklerini bildirmek zorundayız. Aşırı miktarda bir üye aidatımız yok. Senelik 30-40 TL aidat parası. Odadan bir hizmet alıyorsanız. Bu parayı da ödeyin” dedi.

 

 

YILLIK 100 BİN TON FINDIK ÜRETİLİYOR

İlimizde ki fındık üretimi hakkında bilgi veren Karaaslan, “Kandıra her zaman fındıkta ön plana tutuluyor. İzmit ilçesinde yıllık 7 bin ton fındık üretilirken,  Kartepe ilçesinde 6 bin ton fındık, Kandıra ilçesinde ise 69 bin ton, Başiskele 500 kilo, Derince 395 kilo, Gebze 146 kilo fındık üretiliyor.  Toplamda Kocaeli’de yıllık 100 bin ton fındık üretiliyor.  Kocaeli büyükşehir belediyesi son 5 yılda Kocaeli tarıma verdiği destek 30 milyon TL’dir. Büyükşehir Belediye eski Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyorum. Tahir Büyükakın’ın da destek olacağını umuyorum.  En son kendisiyle görüştüğümüzde tarım bütçesinde her hangi bir kısıtlamaya gitmeyeceğinin sözünü verdi. Seçimler geçeli 7-8 ay oldu.  2019 yılında bize tohum desteği verdi. Kocaeli’de örnek bir tarım kenti yolunda olmaya doğru gidiyoruz” dedi. 


 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA