Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 09.07.2020 SAAT 11:35:46
Advert
Advert Advert
 

Otobüs şoförü engelli yolcuyu araçtan indirdi

Yüzde 99 engelli olan ve dördüncü evre kanserle mücadele eden Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi yönetim kurulu üyesi 58 yaşındaki Adnan Sertel, yarım saat içerisinde 2. kez seyahat etmek istediği için otobüs şoförü tarafından araçtan indirildi. Onurunun kırıldığını söyleyen Sertel, “Derdimizi kime anlatacağız” diye sordu
Otobüs şoförü engelli yolcuyu araçtan indirdi
Advert

Yüzde 99 engelli olan ve dördüncü evre kanserle mücadele eden Adnan Sertel, ücretsiz kentkartı ikinci kez basmayınca otobüs şoförünün onur kırıcı muamelesiyle karşılaştı. Yaşadığı mağduriyeti paylaşan 58 yaşındaki Adnan Sertel, sık sık otobüs şoförlerinin engellilere onur kırıcı muamelede bulunduğunu ve defalarca UKOME’ye başvuruda bulunmasına rağmen, şoförlerin tutumlarının değişmediğini söyledi. Dün başından geçen ve kendisini yaralayan olayı anlatan Sertel, “Acıbadem Hastanesi karşısındaki duraktan 58 numaralı hatta çalışan Radar istikametine giden 41J 0279 plakalı araca bindim ve Radara gelmeden Buse sokağın başında inerek arkadaşıma gittim. Yaklaşık yarım saat sonra Buse Sokak durağından İzmit istikametine gitmek için gelen araca binmek istedim, gelen araç aynı çıkarken bindiğim araçtı. Kartımı okutmak istedim, makine gösterilmiş kart dedi. Aaraç sürücüsü para vermemi ve ya inmemi istedi. Ben gelirken aynı araçla geldiğimi anlatmaya çalıştım ve belediyeye bildireceğimi söyledim fakat sürücü dalga geçer gibi arkadan plakayı yazmayı unutma diyerek beni araçtan indirdi” dedi.

 

AĞRIMA GİTTİ
Onlarca yolcunun olduğu araçtan indirilmek çok ağırıma gitti diyen Sertel, nede olsa kartı ver diye aceleyle çıkarken yanına para almadığını, sürücünün istediği dört liranın umurunda olmadığını belirterek şunları söyledi: “Paramı biner o mahcubiyeti yaşamak zorunda kalmazdım. Aksi gibi her gün yanımda taşıdığım, içinde bakiye olan kartımı da eşime vermiştim, çünkü benzer olaylarla o kadar sık karşılaşıyorum ki, üst geçit asansörlerinde bile kullansak belirlenen süre geçmemişse engelli kent kartımız ilk bindiğimiz otobüste gösterilmiş kart uyarısı verdiği için paralı kent kartı kullanarak biniyoruz.”

 

İNTİHAR ETMEYİ BİLE DÜŞÜNDÜM
Benzer olaylarla sık sık karşılaştığını dile getiren Sertel, “Bugüne kadar Ulaşım Müdürlüğüne bildirdiğim hiç bir olayda sonuç alamadım. Üstelik her defasında ben haksız ve yersiz şikayet ediyormuşum gibi dönüşler oldu, oysa bir engelli olarak benim de hakkımı, hukukumu, onur ve haysiyetimi koruyacak bir makam bir mevki olsun isterdim, ama hiç olmadı. Dün gece sabaha kadar üzüntümden ve kahrımdan uyuyamadım, artık bizim de haklarımızın korunacağı, hep ötelene itelene aşağılanmadan yaşayabileceğimiz bir ortam bir şehir bir ülke olsun istiyorum. Bunun için her türlü yerel ve ulusal basın dahil gerek Kocaeli Valiliği, İzmit Kaymakamlığı, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü hatta Cumhurbaşkanlığı makamına varana kadar her yere yazacağım, bunca haksızlığa hukuksuzluğa artık birileri dur desin. Çok ağırıma gidiyor. İntihar etmeyi bile düşündüm ama benim varlığıma bel bağlamış bana muhtaç bir ailem bir küçük kızım var onları da düşünmek zorundayım” dedi.

 

 

DERDİMİZİ KİME ANLATACAĞIZ
UKOME’ye dilekçe verdikten sonra SS 5 Nolu Şehiriçi Toplu Taşıyıcılar Kooperatifine de dilekçe vermek istediğini ikinci katta yer alan başkan yardımcısına yönlendirildiğini kaydeden Sertel, “Başkan yardımcısı Bilal beye olayı anlattım fakat o da sürücünün haklı olduğu kentkart okutmadan veya para vermeden kimsenin bindirilmemesi talimatının verildiğini söyledi, oysa her şey para demek değil ki engelli insanların kırılan gururunun hiç mi değeri yok? Nitekim ismimi bile almaya gerek duymadılar. Kerhen bir şoförün kamerasından bakarız dedi. Sürücü yüzde yüz haksız bile olsa 120 lira ağır para cezası verilir ama bu olaydan bir şey çıkmayacağını zaten yüzlerce farklı şoförün çalıştırıldığını hepsinin denetlenme ya da eğitilmesinin mümkün olmayacağını, engellilerin gereksiz yere defalarca araçlara bindiğini filan anlattı. Oysa bu ülkede kendi aracı içinde sigara içene bile bin lira ceza kesen devlet engelliyi araçtan indiren sürücüye en fazla 120 lira ceza kesebilirmiş yani oradan da bir sonuç çıkmayacağı ortada. Ben otuz iki yılını engelli derneklerinde, engelli sorunlarına çözüm bulmaya çalışan halen Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi’nde yönetim kurulu üyeliği yaparken derdimi anlatamazken diğer engelli arkadaşlarım ne yapsın bu koşullarda

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8750 TL 6.8475 TL
Euro
EURO
7.7563 TL 7.7254 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA