Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 10.07.2020 SAAT 18:54:40
Advert
Advert Advert
 

MİA meclisten geçti!

Uzun süredir kent gündemini meşgul eden MİA Projesi, Büyükşehir Kasım Ayı Meclisi’nde yeniden görüşülüp oylandı. Real arazisi projeden çıkarılırken, CHP’nin ret oyuna rağmen MİA Projesi oy çokluğu ile kabul edildi
MİA meclisten geçti!
Advert

Arif BULUT - Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclisi, Fuar İçi Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda toplandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 107 gündem maddesi görüşüldü. Mecliste uzun dönemdir kent gündemini  meşgul eden ve en az 60 bin istihdamın hedeflendiği MİA Projesi  yeniden görüşülüp oylandı. Real arazisi projeden çıkarılırken, CHP’nin ret oyuna rağmen MİA Projesi oy çokluğu ile kabul edildi.

 

 

4 BAŞLIKTA İTİRAZIMIZ VAR

MİA Projesinin meclisten geçmesi ile ilgili konuşan Orhan Tanış “. 2017 Aralık ayında Karaosmanoğlu MİA’da tıkandık diyerek 5000 plan önerisi gelmiş Real alanı MİA’ya dahil ediliyordu. Ve burada da ilave emsaller vardı. Bir rant olduğu için tepki çekti. Siz geldikten sonra karar aldınız. Real’in dışarı çıkarılarak verilen bonusların kaldırılması ile meclisten geçirin demişsiniz. 2 sene sonra bu noktaya gelmeniz çok güzel. 2017 Aralık ayına gelen kadar belli eleştirilerimiz vardı. Kamuoyunda tartışıldı 7 senedir gündemde. 4 başlıkta itirazımız var. Bu alanın yer seçimi ve yer seçimine uygun olmayan yer yapısı var. Sıvılaşma burada çok yüksek. Ulaşım ile ilgili sorun var. D-100 karayolu ve Ömer Türkçakal ile ilgili olarak günlük belli saatlerinde trafik sıkışıyor. 60 bin günlük ticari faaliyet yürütecek insan olacak. 80 bin civarı da otopark kapasitesi var. Burası faaliyete geçtiğinde burada yoğunluk olacak. Bu güzergahlar sıkıntılı çalışmakta. Bugünden tedbirler alınmalı” dedi.

 

 

MÜKEMMEL İYİNİN DÜŞMANIDI

Sözlerini sürdüren Tanış “Gökmen Bey buradaki sıkışıklığın yüzde 50 artacağını ön görüyor raylı ulaşım getireceğiz dedi. Ulaşım Master planınızda düşünceleriniz olabilir ama şu an belirsiz. Plan bölgesi içinde MİA dışı alanlar ile ilgili Sanayi Sitesi ve Mahallesi içindeki alan sıkıntılı. Vatandaşların parsel yapıları küçük gelecekte MİA geliştikçe arazilerini ellerinde tutamayıp satacaklardır çözüm önerisi lazım. Kentsel dönüşüm olacak mı? Son olarak burası hedefi ve vizyonu ile büyük bi çekim merkezi olacak. Kent merkezindeki çekim gücü azalacak ve buraya kayacak. MİA uygulandığında olabilecek senaryolardan biri de bu. Kent merkezine başka bir vizyon yükleyecek projelere ihtiyacımız var” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkaın ise  “Mükemmel iyinin düşmanıdır. D-100 üstendeki kısmı iptal ettik Real’de bunun içinde. Orhan Beyin söylediklerine ve itirazlarına cevap var ama burada çözülecek şeyler değil. Bu iyileştirmeler yapılmalı. Yeni bir düzenleme yapılması lazım. İnsanların gündelik problemler şu an  halledilebilir duruma geliyor. “ ifadelerini kullandı.

 

ÜST GEÇİDE ASANSÖR ÖNERGESİ

Meclis toplantısında CHP’li meclis üyeleri tarafından verilen önergeler okutuldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve Meclis Üyesi Mehmet Nuri Paşa, Derince D-100 Karayolu güzergahında bulunan üst geçitlerde engelli asansörünün bulunmadığını belirterek engelli vatandaşların bu taleplerinin yerine getirilmesi yönünde önerge sundu. Başkan Büyükakın,” Arkadaşlarımız orada çalışmalarını sürdürüyor” yanıtını verdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Fevzi Canbaz ise, Körfez ilçesinde bulunan Kalburcu, Naip ve Şemsettin köy yollarının asfalt yapılması yönünde önerge sundu.

 

HAKSIZLIK YAPILDIYSA ONLARI DA ALIRIM

Çayırova’da 30 işçinin işten çıkarılmasıyla ilgili verilen soru önergesinde "İzmit Belediyesi’nde çıkarmaların Büyükşehire alınması durumunu tekrarlayacak mısınız?" sorusuna Büyükakın, “Haksızlık yapıldıysa onları da alırım. Aynı hassasiyeti İzmit Belediyesi’nden çıkartılan işçiler için de gösterin. İzmit Belediyesi’nde işten çıkartılanların siyasi olarak çıkarıldığını düşündüğümüz için böyle yaptık. Çayırova’da da durum aynıysa gerekeni yaparız” yanıtını verdi. Büyükakın, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi konuyla ilgili olarak, “Önergede gerçek dışı ifadeler var. Bunlardan büyük kısmı emekli. Birisi askerlik dolayısıyla ayrıldı. Bir kısmı deneme süresi sonucu verimsiz çalışma. Sadece 4 kişi bizim tarafımızdan işten çıkarıldı; 3 tane de mevsimlik işçi alındı” dedi. “İzmit Belediye Başkanı ile görüştünüz mü?” sorusuna ise Büyükakın, “İzmit Belediye Başkanıyla görüşülecek bir şey yok. Kamuoyunda tüm beyanlarda bulundunuz. Ayrıca soracak bir şeye ihtiyaç görmedim” yanıtını verdi.

 

SİYASİ HAZIMSIZLIK VAR

Toplantıda, Gebze Metrosu’nun Bakanlığa devri ile ilgili bilgilendirme yapılmadığını belirten CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir’in önergesine yönelik Başkan Büyükakın, “Mayıs ayının 2019’unda çıkmış bir düzenleme. Eskiden bakanlık metroyu yapar belediye isterse belediyeye devrederdi. Metroyu bakanlık yaptığı ve işletmeyi de devrettiği için metronun gelirleri üzerinden yüzde 15’lik vergi kesilirdi. Mayıs ayında bu düzenleme yapıldı. Belediye gelirlerinden kesintinin yapılması söz konusu oldu. Bakanlık işletirse böyle bir kesinti olmaz. Biz alacağız işleteceğiz derseniz para almasını kabul etmek durumundasınız. Metroyu bakanlık yapacak. Burada kamuoyundan gizlenen bir durum yoktur. Teşekkür edeceğiniz bir konuyu ikide bir eleştiriyorsunuz. Sanki metroyu devrettik hata yaptık. Sanki siyasi hazımsızlık var. Devrederek önemli bir başarı elde ettik” yanıtını verdi. Taşdemir ise, “Kesintiyle ilgili bilgilendirme yapılmamıştı. Bilmiyorduk” dedi.

 

CEM EVLERİ VE İLİM YAYMA CEMİYETİNE TADİLAT

Mecliste Hacı Bektaş-ı Veli Cem Evi, Gültepe Cem Evi, Tavşantepe Cem Evi, İlim Yayma Cemiyeti, Türk Kızılayı Gölcük Şubesi Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin binalarının yenilenmesi ile ilgili madde görüşüldü. CHP’nin komisyonda hangi binalara ne kadar para harcanacağının incelenmesi isteğine rağmen madde, AK Partili üyelerin oy çokluğu ile geçti. Gebze ve Çayırova ilçeleri sınırları içerisinde "TEM Gebze Doğu Kavşağı - Şekerpınar Kavşağı arası yan yolların düzenlenmesi 2. Etap projesinin" planlara aktarılması amacıyla hazırlanarak Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 11 Temmuz tarihinde 259 sayılı kararı ile kabul edilen İmar Planı Değişikliklerine yasal askı süresinde yapılan itirazlar değerlendirildi. Madde oy birliği ile kabul edildi.

 

OTELLER RİSKLİ

CHP İmar Komisyon Üyesi Orhan Tanış, Başiskele Wellborn Otel’in yanında bulunan alanın arkeolojik alan ilan edilmesini içeren maddede Lastik İş’e ait Tryp By Wyndham Otel'in ve Wellborn Otel’in alanının deprem riski açısından tehlike yarattığını ifade etti. Mecliste Wellborn Otel’in yanında bulunan alan oy çokluğu ile SİT alanı olarak kabul edildi. Böylece söz konusu alanda kontrollü bir şekilde kazı yapılabilecek. Tanış bölge ile ilgili olarak, “Söz konusu sahil bölgesinde deprem riskleri göz önüne alındığında 2 katlı yapılaşma ön görülmüş. Buraya 2 otel yapıldı. Burada sıvılaşma riskinin olduğu, yapılaşma bu yüzden sınırlandırıldı. Bu tür otellerin denize birinci sırada değil daha üst taraflarda daha emniyetli alanlarda yapılmalı. Lastik İş Sendikası’nın imar plan tadilatında da bu yüzden şerh koyduk. Bu yüzden aynı şekilde şerh koyuyoruz. Buraya 6 katlı bir kütle koymak doğru değil. Komisyon raporu boş alanların otel alanı olarak işlenmesini içeriyor” dedi.

 

CHP KUR’AN KURSU DENİLİNCE ÖZEL İLGİ GÖSTERİLİYOR

Tanış’a yanıt veren Büyükakın, “Burada bir otel yapılmıyor. Otel etrafındaki Sit alanın imar planına işlenmesini konuşuyoruz. Buraya yapılaşmanın önüne geçilmesini istiyoruz.  Wellborn Otel’in olduğu alanda bir kalıntı çıktı. O dönemin ardından burası arkeolojik Sit alanı ilan edildi. Fakat otel zaten yapılmıştı biz sadece burada artık kontrollü bir yapılaşmayı savunuyoruz otel yapılmasını tartışmıyoruz” dedi. 23’üncü maddede geçen imar plan değişikliği ile ilgili konuşan AK Partili meclis üyesi İsmail Akalın, “Vakıf ve derneklerle ilgili itirazları oldu. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde kurulmuş olan vakıf ve dernekler Dernekler Kanunu’na göre kuruluyor. Öyle bir şekilde söyleniyor ki hiçbir dernek vakıf denetlenmiyormuş gibi. Temel husus şu, CHP tarafından Kuran Kursu denilince özel ilgi gösteriliyor” dedi.

 

BENİM AİLEM ALİMLER YETİŞTİRMİŞ

Taşdemir ise, “Sayın Başkanımız siz önceki toplantıda yoktunuz. Biz bazı saygısızlıklara maruz kaldık. Kimsenin Kuran sevgisini, Allah sevgisini sorgulayamazlar. Benim ailem alimler yetiştirmiş. Biz buna karşı çıkmıyoruz. Plandaki problemlere bakıyoruz. Bunu bir partiye bağlamak doğru değil. Ağır ithamdır” dedi. CHP’li meclis üyelerine tepki gösteren Başkan Büyükakın, “Siz bana oylamaya geçin diyorsunuz. Siz bana Meclis Başkanına ne yapması gerektiğini söylemezsiniz. Meclis gerilmesin, birbirimizi kırmayalım diyorum. Siz bana oylamaya geçin diyorsunuz” şeklinde konuştu.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA