Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 08.08.2020 SAAT 23:19:18
Advert
 

İYİ Parti'den çarpıcı rapor

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanlığı, hem ulusal konularda hem de yerel konularda kapsamlı bir çalışma hazırladı
İYİ Parti'den çarpıcı rapor
Advert

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanlığı, hem ulusal konularda hem de yerel konularda kapsamlı bir çalışma hazırladı. Toplu aile ölümleri, işsizlik rakamları, hukuk fakültelerine atanan dekanlar ve gıda terörü başlıklarını inceledi. Yerelde ise giderek artan kanser vakaları, barajlardaki su seviyesinin azalması, güvenlik, Gebze'deki pazarcı esnafının yaşadığı sıkıntılar, Gebze'de zabıtanın esnafa şiddet uygulaması hakkında açıklamalar yaptı. Aynı zamanda İYİ Parti Kocaeli, Nuh Çimento A.Ş. Hereke Yerleşkesi ile Körfez Belediyesi Kültür ve Sanat etkinliklerine Mete Yarar'ın konuk olması hakkındaki soru önergelerini paylaştı.
 

 

İYİLEŞTİRME YAPILMALI

Yazılı açıklamada ilk olarak "Ülkemiz genelinde ve ilimizde son zamanlarda cereyan eden olaylar ile ilgili olarak düşüncelerimizi halkımızın bilmesini istediğimiz ve konular hakkında yetkililerin önlem alması, iyileştirmeler yapması için basın açıklaması yapma ihtiyacı duymuş bulunmaktayız. Ekonomimizde yaşanan sıkıntılar yüzünden halkımızın yaşamış olduğu buhranı ve bunun sonucu olarak İstanbul ve Antalya’da evlerinde sekiz kişinin ölü bulunması olayını henüz atlatamamışken, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Samsun’da kendisine “Ne olacak bu halimiz?” diyen vatandaşa “Doğu Akdeniz’e gemi gönderdik. Ne yapıyor o gemi? Petrol arıyor. Onu bulduğumuzda çok daha ucuzlayacak” diye cevap vermesinin ve cevap verme biçimi bizi ve halkımızı derinden üzmüştür. Sayın Berat Albayrak’ın göreve geldiğinden bu yana ekonomi verilerinin nasıl kırmızı alarm verdiği, evlerde tencerelerin kaynamadığı aşikârdır. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in de dediği gibi ülkemizin ve kayınpederinin iyiliği için Sayın Berat Albayrak’a hayatını sadece damat vasfıyla devam ettirmesini öneriyoruz. yaşamasını öneriyoruz" ifadeleri yer aldı ve ele alınan konular paylaşıldı.

 

ARTAN KANSER VAKALARI

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde en son 2015 yılında yapılan çalışmanın istatistik rakamlarına göre yıllar itibari ile kanser vakalarının 2011'de 3.209, 2012'de 3.005, 2013'de 3639, 2014'de 3.855 ve 2015'de 3.492 olmak üzere 5 yılda 17 BİN 200 olduğunu açıkladı. Sanayi kenti olmamız dolayısıyla havamız kirli. Otomotiv sanayinin yüzde 40.7'si, kimya sanayinin yüzde 29'u kentimizde. Zehir soluyoruz. Kanser vakalarımız, kanser sebebi ile hayatını kaybeden vatandaşlarımız çok fazla. Dünyada kanserden ölümlerin tüm ölümlere oranı yüzde 12,5, Türkiye'de yüzde 12,9, Kocaeli’nde yüzde 18,9, Dilovası’nda ise yüzde 33,7'dir. Filtre takma zorunluluğu olan fabrikalarda, bacalarına filtre takma zorunluluğu AKP’nin torba yasasına eklenen bir madde ile 2 yıl daha ötelendi. Soluduğumuz hava her geçen gün daha da kirleniyor. Kirliliği kaynağında yok edecek teknolojiler kullanılmalı, denetimler arttırılmalı. Firmaların yasal ve diğer tüm gerekliliklere uygun çalışması sağlanmalı. Bu konuda tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.

 

SU SEVİYELERİNİN AZALMASI YUVACIK BARAJI

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamadan Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Yuvacık Barajı'nda 76 günlük suyumuz kaldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Yapılan ölçümlere göre su oranı yüzde 29 oranına düşmüş. Toplam 51 milyon metreküp kapasiteli barajda su seviyesi 14 milyon 870 bin metreküp olarak ölçülmüş. Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklamada, sonbahar döneminde barajda beklenen bir durumun yaşandığı belirtmiş olmasına rağmen bu durumun Kocaeli halkı için ileride bir sorun yaratacağı konusunda endişelerimiz olduğunun bilinmesini isteriz. İlgili tüm yetkililerden susuzluk riski alınmayacak şekilde süreci yakından takip etmelerini ve gerekli önlemlerini almalarını istemekteyiz.

 

KETENCE BARAJI

Kartepe Akmeşe Yolu üzerinde bulunan, bölgedeki tarım arazilerinin hayat damarı olan Ketence Barajı’ndaki su seviyesinin gün geçtikçe azaldığını  gözlemlemekteyiz. Barajda korkutan görüntüler mevcut, balıklar ölüyor. Bölge sakinleri ve çevrede arazisi bulunan çiftçiler gibi bizlerde göletin su seviyesi için endişelenmekteyiz. Ketence Barajı oradaki doğal yaşama katkı sağladığı gibi, hayvancılık ve tarım ile uğraşan halkımıza hayat veriyor. Ketence Barajı ile ilgili alınan önlemlerin yetersiz kalması sebebiyle burada adeta bir çevre felaketi yaşanıyor. Yetkililere duyarlı davranmaları ve görevlerini yerine getirmeleri için sizlerin aracılığınızla çağrı yapmak isteriz. Lütfen doğamıza, insanımıza sahip çıkalım.

 

GÜVENLİK VE UYUŞTURUCU

İlimizde son zamanlarda halkımızın güvenliği konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Darıca’nın Sırasöğütler Mahallesi’nde son zamanlarda yaşanan huzursuzluklar vatandaşlarımızı tedirgin etmektedir. Yaşanan hırsızlık olayları ve kadınlara yönelik sözlü taciz olayları nedeniyle mahalle sakinleri Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden bölgede çalışma yapmasını istemekteler. Bu bölgede gece saatlerinde polis ve bekçi ekiplerinin devriye sayılarının arttırılması ve ekiplerin özellikle ara sokaklarda devriyesini sıklaştırmasını istemekteyiz. Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, 7-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarda Kocaeli’nde, 146 gram esrar, 144 adet ectasy, 52 gram metamfetamin, 43 gram sentetik kannabinoid, 3 gram skunk ve 1 kök kenevir bitkisi ele geçirildi. 10 Ekim’de Gölcük ve Karamürsel ilçelerimizde 3 kişi uyuşturucudan göz altına alındı. Karamürsel ilçemizde 16 yaşındaki bir kız çocuğunun uyuşturucu verilip cinsel istismara uğradığı iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 11 kişi göz altına alındı. Emniyet güçlerimizden halkımızın ve özellikle de çocuklarımızın güvenliği için denetimlerini sıklaştırmasını, çocuk ve gençlerimizin bilinçlenmesi için MEB ile iş birliği yaparak okullarımızda eğitimler vermesini istemekteyiz.

 

GEBZE’DEKİ PAZARCI ESNAFI

Gebze Belediyesi’nin Yenikent Mahallesi’ne kurulacak olan semt pazarı için esnaflardan bağış adı altında zorla para istemesi konusunda tepkilerimizi dile getirmek isteriz. Belediye meclisinde Yenikent Mahallesi 2424 Sokak Semt Pazarı Tahsis Ücretinin belirlenmesine ilişkin Zabıta Müdürlüğünün teklifinin kabul edilmesinin ardından pazarcı esnafımızdan bir kereliğine alınacağı belirtilen metrekare başına 2.000,00 TL ücretin içeriği ile ilgili olarak farklı duyumlar almış bulunmaktayız. Ne yazık ki pazarcı esnafımıza 6 metrekareden az olması durumunda yer tahsisi yapılmadığını ve yıllık toplamda 12.000,00 TL ödemesi yapması istenmektedir. Ülkemizin yaşamış olduğu bu ekonomik sıkıntılı dönemde, pazarcı esnafımızın işlerini huzur içinde yapabilmeleri ve kazanç elde edebilmeleri için meclis ve oda yönetiminin hassas davranması gerektiğini ve acilen ilgili kararları alarak uygulamaya sokmaları gerektiğini düşünmekteyiz.

 

GEBZE'DE ZABITANIN ŞİDDETİ

Gebze belediyesi Zabıta müdürlüğüne bağlı memurlar geçtiğimiz hafta kaldırım işgaline karşı aşırı şiddet kullanarak belediyeciliğe ve insanlığa yakışmayan görüntülerin yaşanmasına sebep olmuştur. Zabıtanın görevi yasal yetkilerini kullanarak düzeni sağlamaktır. Zor ve şiddet kullanarak yaptırımda bulunma hakkı yoktur.

 

NUH ÇİMENTO A.Ş. HEREKE YERLEŞKESİ HAKKINDA SORU ÖNERGESİ

Körfez Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi Mehmet Candemir Kasım ayı meclis toplantısında Nuh Çimento A.Ş. Hereke Yerleşkesi Hakkında Soru Önergeleri vermiştir. Körfez Belediyesi Hereke Bölgesinde yer alan Nuh Çimento A.Ş. Firmasına ait maden rezerv alanları Maden Yönetmeliğinin 26. maddesinin tüm yükümlülüklerini yerine getirmekte midir? Nuh Çimento A.Ş. Dahil Körfez İlçesinde 44 adet maden işletme ruhsatına sahip firmaların Maden Yönetmeliklerine uygunluğunu denetlemek adına ortak araştırma komisyonu kurulması Körfez Belediyesi Meclisince uygun mudur? Hereke Bölgesinin Akyar Mevkiinde sonlandırılan rezerv çalışmaları Hereke Bölgesinin doğal görünümüne zarar vermiştir, kaybolan habitat alanın geri kazanımı ile ilgili çalışmalar bulunmakta mıdır? Hereke Bölgesinin Kuzgun Tepesi, maden rezerv sahası ile Hereke yerleşim bölgesi arasında doğal bir set görevi görmektedir. Genişlemeye devam maden rezerv sahaları Kuzgun Tepesinin rakımının düşmesine sebebiyet vermektedir. Yerleşim alanlarının rezerv bölgesinin partiküllerinin etkisi altında kalması sonucunda insan sağlığı açısından ne gibi faktörler doğacaktır? Soru önergesi ile birlikte Meclise Rezerv Sahasının TEM Otoyolu ve E5 Üzerinde Etkisi, Nuh Çimento A.Ş. Firmasına ait Kaynak Suyu ve Deniz Suyu Kullanım Oranı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Yönetmeliği hakkında bilgiler vermiştir.Körfez Belediyesinden vermiş olduğumuz soru önergelerimizi en kısa cevaplandırmasını ve bir eylem planı ortaya koyarak harekete geçmesini beklemekteyiz. Konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

 

KÖRFEZ BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİNE METE YARAR’IN KONUK OLMASI HAKKINDA SORU ÖNERGESİ

Körfez Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri Kapsamında Güvenlik Uzmanı Mete Yarar'ı konuşmacı olarak davet etmiş ve bu davet için komisyon ve meclis üyelerine nezaketen de olsa sormadığı gibi Körfez Meclisinde partimizi temsil eden İYİ Parti Meclis üyesi Sayın Av. Ender Oğuz’un vermiş olduğu önergeye de Körfez Belediye Başkanı Sayın Şener Söğüt kaçamak cevap vermiştir. Av. Ender Oğuz’un önergesinde “Körfez Belediye Meclisinde 4 ayrı siyasi parti ile temsil edilirken diğer komisyon ve meclis üyelerine etkinliği yaparken nezaketen de olsa sorma zahmetinde bulunmayan Belediye Yönetimimiz Sayın Mete Yarar Beyefendiye bu konferans için ücret ödemiş midir eğer ödediyse ne kadar ödeme yapmıştır? Ayrıca bölgeyi çok iyi bilen birçok başarılı operasyonlara imza atmış olan Ali Türkşen-Osman Pamukoğlu-Erdal Sarızeybek-Engin Alan gibi efsane komutanları davet etme inceliğinde neden bulunmamışlardır. Mühür bende Süleyman benim mantığı ile hareket etmek ne kadar doğru ve şık bir davranıştır. Sayın halkımızın huzurunda Belediye Yöneticilerimize  sormak isteriz. Körfez Belediye Başkanı Sayın Şener Söğüt; “Gazeteci Mete Yarar’a gerçekten fazla bir ücret ödemedik. Yüksek rakamlar değil.” diyerek ücret belirtmemiş ve davet edilecek konuğun seçiminde daha öncesinde neden paylaşım yapmadığı konusunda açıklama yapmamıştır. Yalnızca Körfez Belediyesinde değil, tüm belediyelerimizde seçilmiş yönetimlerin “Ben ne istersem o olur.” düşüncesiyle yönetilmesini, kendi ideolojilerinin öngördüğü biçimde halka hizmet sunmalarını doğru bulmamaktayız. Körfez Belediye Başkanı Sayın Şener Söğüt’ü görevini doğru bir biçimde yapmaya davet ediyoruz.

 

DİĞER SORU ÖNERGELERİ

 

Halk arasında “Perşembe pazarı alanı” olarak bilinen 15 Temmuz milli irade meydanına dair bir önerimiz bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak bölgede yaşayan vatandaşlarımızın şikayetleri ve tespitlerimiz üzerine neşrettiğimiz raporumuz aşağıda yer almaktadır. Açık adresi Körfez, Sanayi Cad. No:9, 41040 İzmit/Kocaeli olan, yukarıda da adı geçen meydan hakkında bölgede yaşayan vatandaşlarımızın ciddi derecede şikâyet ve sitemleri bulunmaktadır. İYİ Parti Kocaeli Gençlik Kollarımızın alanda yaptığı incelemeler sonucunda tespit etmiş olduğu problemler şöyledir:

 

Birinci olarak bizleri ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızı rahatsız ve tedirgin eden geceleri burada kimlerin konakladığıdır. Polislerimiz geceleri devriye atıyor olsa dahi bu devriyeler bizce yetersizdir. Aydınlatmanın olmadığı bu meydanın bazı kısımlarında zifiri bir karanlık olmakta ve göz gözü görmemektedir. Bu karanlık kimlerin orada konakladıklarını ne gibi faaliyetleri yaptıklarını gizlemekte; meydanın etrafından geçen vatandaşlarımızı dahi korkutmaktadır.

 

HALKTAN GELEN ŞİKAYETLER

 

Gençlik kollarımızın yapmış olduğu incelemeler esnasında tarafımıza iletilen şikayetlerden birkaçı şöyledir: "Bir kadın vatandaşımız, "Bazı geceler buradan geçmek zorunda kalıyorum ve her defasında korkarak geçiyorum. Birileri burada kalıyor ve açıkçası hiç düzgün insanlara da benzemiyorlar. Burada ne yaptıkları belli değil. Bizi burada gasp etseler veya bize bir zarar verseler ya da Allah korusun daha kötüsü olsa kimin yaptığı belli değil" dedi. Başka bir vatandaşımız ise "Bir gece buradan geçerken bir kamyonetin içinde konaklayan bir grup sığınmacı gördüm. Hem de kamyonetin arkasında iki kat yapmışlardı. Bu rahatsız edici bir durumdu. Başımıza bir şey gelse kim bizi görebilir? Burada neden bir kamyon içerisinde konaklayan ve kim olduğu nereden olduğu belli olmayan bir grup sığınmacı kalabiliyor?   Işıklar olmadığı için gece araba park ederken ya da arabayla oradan çıkarken kedi, köpeğe karşı bir tehdit oluyoruz. Bir insanı zor gördüğümüz yerde hayvanları hiç göremiyoruz. Ben şimdiye kadar hiç çarpmadım ama aydınlatmanın zayıf olması hayvanların canını tehlikeye atıyor.

 

Bu noktada öncelikle belirtmemiz gerekmektedir ki buradaki başıboşluk, karanlık, aydınlatma eksikliğinden kaynaklanan denetimsizlik tüm canlıların bir noktada hayatını tehdit etmektedir. Yarın bir gün şuuru yerinde olmayan birinin- belki bir alkol belki uyuşturucu veya başka bir sentetik maddenin müptelasının- yapacağı ve hepimizin yıllar boyu acıyla anacağı herhangi bir olayın gerçekleşmemesi için acilen gerekli önlemler alınmalıdır. Bunların kesinlikle spekülasyon yapmak veya kamuoyunu boşu boşuna meşgul etmek için söylemiyoruz. Unutulmamalıdır ki siyaset sadece günlük kısır çekişmelere taraf olmak değil, geleceğin mimarı da olmaktır.

 

ÇÖZÜM İÇİN ÖNERİLER

15 Temmuz Milli İrade Meydanının/Perşembe Pazarının projesi gözden geçirilmeli, yenilenmelidir. Etrafında resmiyeti bulunmayan sokak/sokaklar göz önüne alınarak bir daha çizilmelidir. Resmiyet kazanan sokak/sokaklar için ne gibi maddi gereklilikler (ışık, yaya geçidi boyamaları…) lazımdır kontrol edilmelidir. İçi, etrafı ve yanındaki sokakları ışıklandırılmalı, yine sayılan yerlere kamera sistemleri kurulmalıdır. Kör ve karanlık alan bırakmayacak şekilde kurulan bu aydınlatma ve kamera sisteminden sonra çok fazla bir faydası bulunmayan ve polislerimiz de yoran devriye sistemine gerek kalmayacaktır. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir yüzyılda teknolojinin nimetlerinden faydalanmak elzemdir.

 

 Vatandaşlarımız meydanı rahatça kullanabileceklerdir. Evde oturan annelerin, babaların gönülleri ve akılları çocuklarını beklerken daha rahat olacaktır. Cenab-ı Allah’ın “sessiz kullarım” dediği sokak hayvanlarımızın can güvenliği sağlanacaktır. Muhtemel araba kazaları en aza inecektir. Polislerimize artı zaman kazandıracaktır. Sürekli devriye atma zorunluluğunu ortadan kaldıracaktır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine sesleniyoruz: Vatandaşın gönlünü ferahlatmak, sokak canlılarının can güvenliğini bir ölçüde sağlamaktan daha güzel nasıl bir proje olabilir? Dikkat çekmek istediğimiz ikinci husus ise 15 Temmuz Milli İrade Meydanının/Perşembe Pazarının zeminindeki bozukluklar ve ana sebebini saptayamadığımız ağır kötü kokudur. Koku probleminin güvenlik problemlerinden sonra birinci sırayı işgal ettiği kanaatini taşımaktayız. 21.YY.’da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin önemli bir büyükşehrinde, büyükşehrin isminden daha çok bilinen bir ilçede valilik binasına yürüme 200 metre uzaklıktaki ve adında hala “pazar” geçen bir meydanda rahatsız edici bir koku probleminin olmasını İzmitlilere, vatandaşlarımıza reva görmemekte ve bundan hicap duymaktayız. Unutulmamalıdır ki kocaman bir branda ile bu meydanı ve etrafını kapatsak dahi bir süre sonra artan ve ağırlaşan kokular brandayı hem aşacak hem de çürütecektir.

 

Demek istediğimiz tam ve kâmil anlamda bir önlem alınmadıkça, bu kokuların ana kaynağı tamir veya yok edilmedikçe rahatsızlık devam edecektir, engellenemeyecektir. Rahatsızlık valilik binasına kadar varmadan güzel İzmit’imize ve muteber vatandaşlarımıza layık bir hale getirilmelidir. Sonuç olarak modern bir toplum ve şehir yapısına aykırı olan bu probleme belediyelerimiz ivedilikle bir çare bulmalıdır. Yazımızın ikinci kısmının ikinci değineceği problem ise derin çukurlardır. Bu çukurlar hem motorlu taşıtlarımıza bir zorluktur hem vatandaşımıza. Bilhassa motosiklet ve motorcularımıza karşı bir tehlike barındıran fakat bunu yanı sıra yağmur yağdığında vatandaşlarımızın yürümesine engel olan bu çukurlar doldurulmalı ve düz hale getirilmelidir. Eğimli bırakıldığına daha doğru bir ifade ile yeteri kadar düz bir hal almadıkça su birikintileri oluşacak belki yürümeye engel olmayacak fakat yağmurlu havalarda araçların geçişi esnasında vatandaşların üzerine su sıçramasına sebebiyet olacaktır. Düşüncelerimizi bildirmek istediğimiz, halkımızı aydınlatmak istediğimiz birçok konumuz var. Bunları zaman içerisinde sizlerle paylaşmaya devam edeceğimizi bilmenizi isteriz.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA