Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 22.09.2020 SAAT 14:49:55
Advert
 

Veliahmet'in dönüşmesi şart!

Muhtar Kadir Kızıl, İzmit'in en eski yerleşim yerlerinden olan Veliahmet Mahallesi'nde alınan kentsel dönüşüm kararının en kısa sürece hayata geçmesi gerektiğini söyledi
Veliahmet'in dönüşmesi şart!
Advert

Merhaba sevgili okur.
Bu hafta konuk olduğumuz mahalle;Veliahmet.
Eğimli caddeleriyle, dar sokaklarıyla İzmit'in en eski mahallesi.
İlk yerleşim yerlerinden bir tanesi.
10 binin üzerinde nüfusu olan mahallenin muhtarı Kadir Kızıl.
Tam 21 yıldır mahallede muhtarlık yapıyor.
Misafiri olduğumuz muhtar Kadir Kızıl ile sohbet ettik.

Hem konuştuk hem de mahalleyi gezdik.

Buram buram tarih kokan sokaklardan mahallenin yukarı kısmına doğru çıktığınızda gündemde olan kentsel dönüşümün yapılacağı alanı görüyorsunuz.

Ve kentsel dönüşümün ne kadar gerekli olduğunu.
 

Veliahmet Mahalle Muhtarı Kadir Kızıl, mahalledeki gelişmeler ve projeler hakkında bizlere bilgi verdi. Muhtar Kızıl, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, belli kısımları ‘riskli alan’ ilan edilen ve kentsel dönüşüm kararı alınan Veliahmet'in bu dönüşüme ihtiyacı var. Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerini kapsayan projeyi Veral İnşaat yürütüyor. Veliahmet sakinlerinin büyük bölümü kentsel dönüşüme destek veriyor. Ancak bazı mahalleliler, bu projeye karşı. Bu yüzden hala start verilemedi.  

 

YAŞAM MERKEZİ OLSUN

Zeytinli Bahçe, Kabaran Çeşme, Korniş Caddesi, Narlık Yokuşu ve Mezarlık Sokak'ın kaldığı alan kentsel dönüşüm  projesi kapsamında yer alıyor. Burası komple yıkılacak yeni evler yapılacak. Hacıhızır Mahallesi'ndeki bazı bölümler de projenin içinde kalıyor. Biz istiyoruz ki bu bölgeler yaşam merkezi haline gelsin. Bizim mahallemiz çok eski ve tarihi bir mahalle. Yaşamın olduğu yerde eksik bitmez. Mahallemize gelen gençler daha yeni daha başka projeler istiyor. Ama mahallede ufacık da olsa çalışma yapılabilecek bir alan yok. Sokaklar dar, yapılar eski, eski bir yerleşim, çarpık yapılaşma.

 

YAPILAŞMA OLAMIYOR

İnönü Caddesi'nden Şehitlik Korosuna kadar olan alan Veliahmet Mahallesini kapsıyor. Yüzölçümü çok geniş. Ancak sokaklar ve alan bize engel oluyor. Mahallemizde benim en çok muzdarip olduğum konu sit alanları. Mahallemizin üçte biri sit alanı. Bu yüzden imara kapalı ve yapılaşma olmuyor.  Mahalledeki birçok yerde çalılık ve ağaçlık alanlar var. Buralar da özel mülk olduğu için belediye giremiyor. Girse de ekipler bir aydan önce çıkamazlar. Buralar sit alanları olduğu için sürekli prosedürlerle karşı karşıya kalıyoruz. Mahallemizdeki yapılaşma olmadığı için de gençler mahallemizi terk ediyor. Gençler hep yeni konutlara gidiyor. Aslında mahallemizin manzarası şehre yakınlığı çok güzel. Ancak mahallemizdeki sit alanlarından dolayı elimizin kolumuzun bağlı olması bizi bazen boğuyor" dedi.

 

OKUL İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Mahallesi hakkında bilgi veren muhtar Kadir Kızıl, "Mahallemde iki tane aile hekimliği ve karakolumuz var. Mahallemizdeki Hızır Reis Ortaokulu'nda da önemli bir adım attık. İzmit Hızır Reis Ortaokulu, 2011 yılında ilkokul-ortaokul olarak ayrılmıştı. Binayı ortaokul öğrencileri sabahçı, ilkokul öğrencileri öğlenci olarak kullanıyordu. İzmit Lisesi’nin Yeni Mahalle’deki Nuh Çimento Eğitim kampüsüne taşınmasıyla birlikte İzmit Lisesi'nin binasına ortaokul bölümü taşındı. Şimdi ise İzmit Ortaokulu oldu. Bu da mahallemiz için önemli bir proje oldu" diyerek okul sorununu çözdüklerini ve  bu projede kendisine destek veren herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Muhtar Kadir Kızıl, harita üzerinden kentsel dönüşüm projesinin Zeytinli Bahçe, Kabaran Çeşme, Korniş Caddesi, Narlık Yokuşu ve Mezarlık Sokak'ın kaldığı alanı kapsadığını söyledi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA