Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 03.07.2020 SAAT 15:44:43
Advert
Advert Advert
 

CHP'li o isimden MİA'ya destek

CHP'li o isimden MİA'ya destek
Advert

CHP’li eski ilçe başkanı Selman Yıldırım sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Meclisi'nden geçen MİA projesini destekledi. Yıldırım, "3 dönemdir (15 yıldır) Kocaeli Büyükşehir Belediyesini yöneten AK Parti'nin gelecek nesillere bırakacağı iki projesini önemsiyorum." dedi.

 

Yıldırım yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

 

"Birincisi : Tramvay toplu taşıma yolu toplam 10 km. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yarı bütçeye sahip Kayseri Belediyesinin 64 km. Hafif rayli sistem yapması, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin dörtte biri bütçesine sahip Eskişehir Belediyesinin 37 km. Hafif rayli sistem yapması yine Kocaeli ile denk bütçeye sahip İzmir Belediyesinin 20 km. Metro 90 km. Hafif rayli sistemi yapması kocaeli için yetersiz ama doğru proje yapma anlamında başlangıç olarak değerlendiriyorum."

 

"İkincisi: MİA (Merkezi İş Alanı)

Kocaeli gibi yüzölçümü küçük ama nufüs yoğunluğu çok olan şehirlerde planlanmış alanların daha verimli kullanmak için teknolojinin ve yeni inşaat tekniklerinin bizlere sağlamış olduğu bütün imkanların değerlendirilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. MİA konusunda tartışmalar üç noktada yoğunlaşmaktadır.
Birincisi depremsellik: İnşaat teknolojisinin geldiği noktayı dikkate aldığımızda depremselliği tartışmaya bile gerek duymuyorum. Depremlerin şiddetinin ölçülmeye başlandığı 1881 yalından itibaren dünyadaki en büyük depremler (8 ile 9.5 arası) Amerika, Şili, Endonezya ve Japonya’da gerçekleşmiştir. Bu ülkelerdeki yüksek yapıları dikkate aldığımızda tartışmanın yersiz olduğunu düşünüyorum.
İkincisi altyapı: MİA öncesi planlarda emsalın 1.20 olduğunu düşünürsek; MİA ile birlikte emsalın 2.00 geçmeyeceğini varsayarsak basit dokunuşlarla bu tartışmanın ortadan kalkacağını düşünüyorum."

 

"Üçüncüsü İnşaat Maliyetleri: Bu konu ne yöneticilerin ne planlamacıların nede STK ların konusu değil. Bu konu tamamen yatırımcıların konusudur.

MİA ile ilgili benim bakış açım Saat kulesinden başlayarak Kandıra yoluna kadar şehir merkezi dahil alanı MİA alanına dahil edilmesidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine Beselsiz devredilen 250 dönümlük fuar alanına şehir parkı planlayarak MİA ile bütünleştirilirse İzmit, dünyada bir çok örneği olan deniz ile şehir parkı ile ve merkezi iş alanı ile bütünleşmiş şehir haline gelir ve bölgenin merkezi haline gelebilir. MİA mükemmel bir proje değil ama doğru proje. Desteklenmelidir."

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA