Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.04.2020 SAAT 12:07:39
Advert
Advert
 

'Her fırsatta içiyordum'

Yaşamının büyük bir bölümünü alkolik olarak geçiren Mehmet B., şimdi bu beladan kurtuldu ve Adsız Alkolikler bünyesinde, alkolikleri bu hastalıktan kurtarmak için çabalıyor. Mehmet B., “Her şeyimi içki yüzünden kaybettim” diyor
'Her fırsatta içiyordum'
rek

Mevlüt SOYSAL - Mehmet B., hayatının büyük bir bölümünü alkolik olarak geçirenlerden. Alkolizm belası yüzünden her şeyini kaybeden ve daha sonra Adsız Alkolikler bünyesinde yeniden yaşama tutunan Mehmet B., alkol sorunu olanları Adsız Alkolikler gruplarına davet ediyor. İşte, Mehmet B.’nin anlattıkları: 

 

HER FIRSATTA İÇİYORDUM

“İçki ile tanışmam ortaokul sonu lise başlarıydı. İçki içince sanki yaşamım daha kolaylaşıyordu. Az bir miktar alkol insanlarla anlaşmamı kolaylaştırıyor, yaşamın problemlerini daha kolay çözmemi sağlıyordu. Problem dediklerim ise günlük yaşam ve derslerdi. Ders çalışmayı da hiç bir zaman sevemedim. Ama içince dersleri önemsemeden istediğim gibi yaşayabileceğimi keşfettim. Keşfettiğim bir şey daha vardı, o da içmeyi sürdürürsem yaşamın daha kolay olabileceği yanılgısıydı. Her fırsatta içmeye başladım. Sorumsuzluk da güzel bir duyguydu benim için. Daha rahattı. Yeter ki benden bir şey istenmesin… Ders çalışmak, evle, ailemle, çevremle ilgilenmek gibi…

 

İŞİN TADI KAÇTI

Başıboş bir hayat bana çok güzel gözükmeye başladı… Bu hayatı sürdürmek için de içmem gerekiyordu. Her fırsatta içtim. Okulda basket takımındaydım ve bana en iyi gelen antrenmanlardan sonra içmeye gitmemizdi. Takımdaki herkes yorgunluk atmak için içerken ben kafayı bulmak ve dünya hallerinden kurtulmak için içtim. Zaten bir süre sonra işin tadı kaçmaya, takımda randımanlı oynayamamaya başladım. Bir süre sonra da alkollü araba kazası sonucu dizimde minisküs oluşması sonucu takımdan çıkarıldım. Ben her fırsatta içtim. Hava güzel olunca içtim. Kar yağınca içtim. Para kazandım içtim. Kaybettim içtim. Hep bir bahane buldum, bulamayınca da bahaneler yarattım içtim. İçkilerim önce öğlene kaydı, daha sonra da sabahlara… Çivi çiviyi söker diyordum. Bu iş hayatımda da böyle sürüp gitti.

 

DOSTLARIMI KAYBETTİM

İçki yüzünden çok iş kaybettim, dostlarımı kaybettim. Daha fazla içebilmek için ben dostlarımdan kaçarken, bir zaman sonra da onlar benden kaçar oldu, çünkü benim olduğum masalarda genelde tatsızlıklar çıkıyordu. Durmadan içmem 35 yaşıma kadar sürdü, içmeyi durdurmaya çalışıyordum ama durduramıyordum. Az içmeye çalışıyordum ama o da sökmedi. Bu sefer diyordum, 2 kadeh içip kalkacaksın, ama hiçbir zaman o 2 kadehte kalamıyordum. Zaten belirli bir miktar alkolden sonra da ‘Battı balık yan gider’ deyip içmeye devam ettim. Hiç aklıma gelmemişti bir zamanlar kurtarıcı olarak gördüğüm alkolden kurtulmanın bu kadar zor olabileceği… Bir sürü araba kazası, bir sürü yanlış karar, kalp kırmalar, kızgınlık ve öfke yakamı hiç bırakmadı. Alkol gölgem gibi nereye gitsem benimle beraber geldi. Ben kaçtım o kovaladı. İyi gelir diye şehir değiştirdim ama nereye gitti isem alkolü yanımda götürdüm. Hayat dayanılmaz bir hale geldi. ‘Yarın içmeyeceğim’ diye çok yeminler ettim ama hiç faydası olmadı.

 

KUSMA VE ÖĞÜRME

İçki içince içimden 2. bir “Ben” ortaya çıktı hep… İkinci içkiyi bırakma denemem ilkinden daha zor oldu. Kusma, öğürmeler, yine paranoyalar, had safhada huzursuzluklar, kasılmalar, terlemeler derken aradan ne kadar zaman geçti bilemiyorum, kendime gelir gibi olduğum zaman yerde yatıyordum. Bir hafta kadar sokağa çıkmadım, dengem bozuktu, düşerim diye korktum. Arka bahçeye attığım evin anahtarlarını zor zahmet buldum, bir hafta 10 gün kadar sonra gece saat 2-3 gibi duvarlara tutuna tutuna dışarı çıktım, ayağımın altında yol dalgalanır gibi oldu, sanki bir şeylerin üstünden atlamam gerekiyor duygusuna kapıldım. Yorucu bir 5 dakikalık yürüyüştü. Hemen geri döndüm. Yalnızlık kötü bir duygu, konuşacak hiç kimsenin olmaması, konuşsam da hiç kimsenin bana inanmaması…

 

İÇMEDEN NASIL DURULUR?

İçkinin bana yaramadığını bir şekilde biliyordum, ama içmeden nasıl duracağımı, ayıklığımı nasıl sürdüreceğimi bilmiyordum. Bir süre terapi gruplarına katıldım, gruplar ayık kalmama katkı sağladıysa da içimdeki sorulara cevap veremedi. Ayık kalmama rağmen içimdeki korkular bir türlü gitmedi. Bir toplantı sırasında toplantıları yöneten doktor hanım biraz alay eder gibi, “Şunlara bakın, el ele tutuşup mum yakıyorlamış ve ayık kalıyorlarmış” dedi. Hemen ertesi gün ilk işim o adrese gitmek oldu, toplantı yaptıkları adres dergide vardı.

 

BENİ AYIK TUTTU

Karşılaştığım insanlar aynı benim gibi içki bağımlılıklarına bir çare bulmaya, ayıklıklarını sürdürmeye çalışan kişilerdi. Kendilerine Adsız Alkolikler diyorlardı. Bana da bir kahve verdiler, toplantı başladı. İlk toplantıda hemen hemen hiç bir şey anlamama rağmen kendimi bu gruba ait hissettim, çünkü problemlerimiz aynıydı. Toplantılara devam ettim ve yavaş yavaş bir şeyler anlamaya başladım. Bunların başında içki içmemek için neler yapmam gerektiği idi. İkincisi alkolün ahlaksal bir problem değil, bir hastalık olduğuydu. Üçüncü ve en önemlisi elimi o ilk kadehe sürmemem gerektiğiydi. Gidiş o gidiş, Adsız Alkolikler’den ayrılamadım. Toplantılar, oradaki arkadaşlarım ve aidiyet hissi beni bugüne kadar ayık tuttu.”

 

 

Kapımız alkolü bırakmak

isteyenlere hep açık

 

Mehmet B., alkolü bırakmak isteyen herkese Adsız Alkolik gruplarının kapısının açık olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Adsız Alkolikler, alkol bağımlılığı konusunda ortak sorunlarını çözebilmek ve diğer alkoliklere yardımcı olabilmek için deneyimlerini, güçlerini ve umutlarını paylaşan kişilerin bir araya geldikleri kardeşlik birliğidir. Bunun sonucunda ulaşılan ruhsal bir uyanışla bu mesajı diğer alkoliklere taşıma hedefi olan bir kuruluştur. Adsız Alkolikler gönüllülük esasına dayalı, hayatın her kesiminden kadın ve erkeğin bir araya gelerek ayıklığa ulaşıp, ayıklığı sürdürdükleri dünya çapında bir dernektir. Üye olmak için tek şart içkiyi bırakma arzusunun olmasıdır. Alkolle sorunu olduğunu söyleyen ve bırakma arzusunda olan herkese A.A.’nın kapısı açıktır. A.A. hiçbir grup, tarikat, siyasi örgüte ya da kuruluşa bağlı değildir. Hiçbir toplumsal anlaşmazlığa karışmaz ve taraf olmaz. Tek amaçları ayık kalmak ve ayık kalmak isteyenlere yardımcı olmaktır. A.A. üyeleri kişisel çıkar gözetmez.

 

ALKOLİKLERİ DİNLERİZ

Bizler içki içme kontrolünü kaybetmiş, bunun sonucu olarak kendimizi çeşitli problemlerle karşı karşıya bulmuş kadın/erkeklerin oluşturduğu ve hayatın şartları içinde alkolsüz bir yaşam biçimi oluşturma ve sürdürme eylemi içerisinde olan bir topluluğuz. Bunun için de A.A. içindeki diğer alkoliklerin yardımına ve desteğine ihtiyacımız olduğunun bilincindeyiz. A.A.’da pek çok insanla tanıştık. Onlar da bizim gibi yalnızlık, pişmanlık, kızgınlık, suçluluk duyguları ve nedeni belirsiz korkular içinde yaşıyorlardı. Bütün bunların alkolizm denilen; tedavisi mümkün olmayan ve ancak durdurulabilen hastalıktan dolayı baş edilemez olduğunu anladık. A.A. toplantılarında çeşitli biçimlerde alkolün kişiliklerimize ve hayatımıza olumsuz yönde neler yapmış olduğunu anlatırız.Bu ‘içmeyi’, yani kendi başımıza durduramadığımız bu zorunlu eylemi önlemek için bizden önceki A.A. üyelerinin hangi adımları attıklarını ve şimdiki hayatlarını nasıl alkolsüz olarak yaşadıklarını anlatan alkolikleri dinleriz.

 

BÜYÜKŞEHİR’İN VERDİĞİ

YERDE BİR ARAYA GELİYORLAR

Kocaeli’de Adsız Alkolikler Grubu’nu daha önceden ayılmış 2 kişi ve onlara ayık kalmak amacı ile katılan 3 kişi tarafından 28 nisan 2008’de kuruldu. İlk başlarda Umuttepe Hastane’sinde toplantılar başlatıldı. Umuttepe’nin şehre uzak olması nedeni ile şehre daha yakın bir yerde toplantılara devam edildi. Grup dernekleştikten sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine verdiği fuar alanı içinde STK binasında toplantılarına devam ediyor. Adapazarı Amatem’e ve denetimli serbestlik toplantılarına oradaki arkadaşları bilinçlendirmek için gidiyoruz. Adapazarı İl Sağlık Müdürlüğü’nün toplantılarına da katılmaktayız.

 

DAVET EDİYOR

Alkol problem olduğuna inanan arkadaşları toplantılarımıza davet ediyoruz. Biliyoruz ki alkol sinsi, şaşırtıcı ve güçlü bir hastalık. Amatem’lerde yapılan tedavi ancak hastalığın durdurulmasını sağlıyor, ancak geçmiyor. Bizler de çok çabuk alkol problemimiz olduğunu unutuyoruz. Tedavi bittiğinde alkoliğin içine düştüğü yalnızlık ve çaresizlik onu tekrar alkole itiyor, buna da eski içki arkadaşları sebep oluyor. Adsız Alkolikler tıbbi tedavinin tamamlayıcı bir unsuru olarak çalışmalarına 10 seneyi aşkın bir süredir devam ettirmekte.”

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7124 TL 6.6857 TL
Euro
EURO
7.2518 TL 7.2228 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA