Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 09.08.2020 SAAT 00:14:58
Advert
 

Yahya Kaptan bir çekim merkezi

Yahya Kaptan Mahalle Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu, Yahya mKaptan Mahallesi’nin son yıllarda bir çekim merkezine dönüştüğünü ifade ederek, “Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın burada olması, tramvayın buraya kadar gelmesi, AVM ve kafeteryaların olması burasını bir cazibe merkezi haline getirdi” dedi
Yahya Kaptan bir çekim merkezi
Advert

Merhaba sevgili okur.
Bu hafta misafiri olduğumuz mahalle; Yahya Kaptan.
İzmit'in en hareketli mahallelerinden biri olan Yahya Kaptan'da mahalle muhtarı Ahmet Mirzaoğlu ile sohbet ettik, mahalleyi gezdik.
Nüfusunun yarısı öğrenci olan mahallede her köşe başında bir okul var. Kaptan'da çok fazla okul olması mahallede ikametgah sorununu da beraberinde getiriyor.

Mahallede oturmasalar da birçok insanın resmiyette adresi Kaptan'da görünüyor.

Bir diğer sorun ise mahalledeki sokak köpekleri…

 

 

MAHALLEMİZ RESMEN BİR KAMPÜS

YAHYA Kaptan Mahalle Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu, mahallenin en büyük sorunları arasında ikamet taşıma sorununun geldiğini bizlerle paylaştı. Birçok ailenin oturmadıkları halde sırf çocukları bu mahalledeki okullarda okusun diye ikametlerini Yahya Kaptan'a aldığını bu yüzdende de ciddi sorunlar yaşadıklarını paylaştı. Mirzaoğlu, şunları söyledi: "Mahallemizde çok fazla okul var; resmen bir kampüs şeklinde. Önemli okulların mahallemizde olmasından dolayı birçok aile ikametlerini mahallemize alıyor. Çünkü eğer ailenin ikameti burada görünürse çocukları buradaki okullarda okuyabilecek. Bu da mahallemizde ciddi sorunlara neden oluyor. Aileler ikametini buraya alıyor ama burada oturmuyor. Bu yüzden ilk ve ortaokullarımızda tek sisteme geçemiyoruz. Hala sabahçı ve öğlenci olarak okullar eğitim veriyor.

 

KAYMAKAM ADIM ATACAK

İkametlerin taşınmasından dolayı burada okuyacak öğrencilerin sayısı çok fazla görünüyor. Sonucunda da yeşil alan olması gereken yerlere ilave okullar yapılıyor. Mesela bu ikamet taşıma noktasında diğer bir sorun ise 5 yıl sonra çocuk okulu bitirse de ailenin ikameti hala burada Yahya Kaptan Mahallesi'nde duruyor. Olası bir icra ya da hukuki konuda ailenin ikametinin olduğu yerde işlem yapılıyor. Sonuç olarak kendi adresi üzerine ikameti alan ailenin başı yanıyor. Bu yıl bu sorunun çözümü için bir adım atacağım. Her isteyen sırf çocuğu buradaki okullarda okusun diye ikametini buraya alamayacak. Hem burada oturmuyor hem de ikameti burada görünüyor. Artık bunun için bir düzenleme yapacağız. Kaymakamımız Şevket Cinbir de bu konuda çok hassas.

 

Mirzaoğlu, "17 bin 400 seçmenimiz var. 27 bin de mahallede oturan bir nüfus var. Mahallemizin alanı çok geniş. Alışveriş merkezleri, tiyatro, okullar derken mahallemiz çok hareketli ve canlı. Mahallemizde çok büyük sorunlar olmuyor. Ama burada oturan ya da oturmayan herkesin şikayetçi olduğu bir konu var;  sokak köpekleri. Bu konuda çözüm üretmek gerekiyor" dedi.

 

 

TEK BAŞINIZA GEZEBİLİRSİNİZ

Çeşitli kültürlerden gelen öğrenciler, burada buluşuyor. Özellikle lise öğrencileri mahallemiz dışından geliyor. Okullardaki güvenliğe baktığımızda okulların çevresinde sabah ve akşam saatlerinde polis ekipleri oluyor. Gerek narkotik olsun gerek asayiş ekipleri olsun sürekli mahallemizde dolaşıyorlar. Ama bazen yaşanan olayları engelleyemiyoruz. Gençler arasında zaman zaman kavgalar oluyor. Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın burada olması, tramvayın buraya kadar gelmesi, AVM ve kafeteryaların olması burasını bir cazibe merkezi haline getirdi. Kolay ulaşım ve kolay park alanı insanları buraya çekiyor. İnsanlar burada rahat ediyor kimse kimseye karışmıyor. Bu nedenle Yahya Kaptan'ın gündüze göre gece nüfusu artıyor. Ama mahallemizin en güzel yanı gece burada tek başınıza rahatlıkla yürüyebilirsiniz."

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA