Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 03:41:06
Advert
 

75. yıldönümünde Ahıska Sürgünü anıldı

Ahıska Türklerinin Sovyetler tarafından sürgün edilişinin 75. Yılı nedeniyle Darıca’da düzenlenen etkinlikte duygu dolu anlar yaşandı.
75. yıldönümünde Ahıska Sürgünü anıldı
Advert

Kocaeli Kent Konseyi ve Kocaeli Ahıskalılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Ahıska Türklerinin Sovyetler tarafından sürgün edilişinin 75. Yılı nedeniyle anma programı gerçekleştirildi. Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Artvin Vali Yardımcısı İdris Akça, Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, AK Parti Darıca İlçe Başkanı Ufuk Acay, MHP Gebze İlçe Başkanı Serkan Kural, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kocaeli Ahıskalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Halil Aslan, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı. Ahıska Türklerinin sürgününü anlatan belgesel filminin izlenmesiyle başlayan programda Kuran-ı Kerim okundu.

 

“BU TOPRAKLAR HEPİMİZİN”
Programda konuşma yapan Dernek Başkanı Halil Aslan, “Bu kara günümüzde bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ediyorum. Türkiye bizimdir. Türkiye’yi ayağa kaldırmak için bizlerde sizlerle beraberiz. Allah binlerce kez sizlerden razı olsun” dedi. Dernek başkanının ardından konuşan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, “Artık geçmişe takılmadan geleceğe bakmak lazım ama geçmişi de unutmamak gerekiyor. Ahıska Türklerini bağrına bastığı için dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı anıyoruz. Bu topraklar hepimizin. Cumhurbaşkanımız her defasında söylüyor. Hepimiz aynı kıbleye dönüyoruz. Gerisi teferruat. Bizim ülkemiz üzerinde oynanan oyunların en başında bizi bölmek var. Dışarıda zulüm gören insanlar var. Onlarında umudu biziz”

 

“DUYGULANDIRAN BİR ANMA PROGRAMI OLDU”
Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay “Hayatını kaybedenleri minnet ve saygıyla anıyoruz. Programı düzenleyen derneğimize ve Kocaeli Kent Konseyi’ne teşekkür ediyorum. Bizi duygulandıran bir anma programı oldu. Ahıska Türklerinin ne kadar zengin bir kültüre sahip olduklarını gördük” dedi. Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen ise, “Buradaki insanlar Ahıska denilen o vatan toprağını özlüyor. Vatan neden bu kadar önemli. Namusumuzu, şerefimizi, onurumuzu koruduğumuz için önemli.”

 

“ALLAH KİMSEYİ VATANSIZ BIRAKMASIN”
Vali Yardımcısı İdris Akça, “75 yıl önce yaşanan bu zulmü dindaşlarınıza reva görenleri kınıyoruz. Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Bu sürgünde vefat edenlere Allahtan rahmet diliyorum” dedi. Derneğin onursal başkanı İbrahim Çiçek ise, “Protokol üyelerimize bugün burada acılarımızı paylaştıkları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından etkinliğe katkı sunan isimlere plaketleri takdim edildi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA