Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 09.08.2020 SAAT 00:07:22
Advert
 

Aile hekimleri nöbet mücadelesini kazandı!

Sağlık Bakanlığı, Aile Sağlığı çalışanlarına hafta sonları mesai dışı nöbet dayatması uygulamış, sağlık çalışanları ise bunu kabul etmeyerek nöbete gitmemiş ve bakanlıkça çeşitli cezalar almıştı. Türk Sağlık Sen’in yargıya taşıdığı duruma son nokta Danıştay tarafından konuldu
Aile hekimleri nöbet mücadelesini kazandı!
Advert

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yaban Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarına cumartesi pazar günleri Aile Sağlığı Merkezlerinde ve semt polikliniklerinde mesai dışı nöbet yazılmaktaydı. Yapılan usulsüz uygulamaya sağlık çalışanları karşı çıkarak nöbetlere iştirak etmemiş ve görevliler hakkında tutanak tutularak cezalar verilmişti. Türk Sağlık Sen’in yargıya taşıdığı durum ile ilgili Danıştay son noktayı koydu. 

 

SENDİKA ÜYELERİNE CEZA VERİLMİŞTİ 

İdare tarafından İstanbul Güngören ve Maltepe ilçelerinde Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanı olarak görev yapan sendika üyelerine 20 ihtar puanı ceza verilmesi nedeniyle sendika tarafından dava açılmıştı. Davayı görüşen İstanbul 13. İdare Mahkemesinin cezanın iptali yönündeki talebi reddetmesi üzerine Danıştay söz konusu kararın hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle bozma kararı vermiş ve yeni bir karar vermek üzere idare mahkemesine geri göndermişti. 

 

SAKINCA GÖRÜLMEDİ 

Fakat İstanbul 13. İdare Mahkemesi ret kararında ısrar ederek, bozma kararına uymayarak yeni bir ret kararı vermişti. Israr kararının temyizi üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu verdiği kararda örgütlenme özgürlüğüne dikkat çekerek “ sendikalar tarafından, ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve çıkarların ve bu kapsamda özlük ve parasal haklarının çalışma koşullarının korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi bu konulara dikkat çekilmesi ve kamuoyu oluşturulmasının sağlanması amacıyla aldıkları kararlar uyarınca kamu görevlilerinin toplantı, gösteri ve iş bırakma eylemlerine katılmalarında demokratik bir toplumda sakınca bulunmadığı; anılan eylemlerin AİHS 11. Maddesi kapsamında korunması gerektiği açıktır” denildi. 

 

KARAR BOZULDU 

Dava konusu uyuşmazlığında bu kapsamda olduğunu belirtilerek dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığına karar verildi. Davanın reddi yolundaki ısrar kararında hukuki isabet bulunmadığına dikkat çekilerek temyiz istemin kabulüne ceza ile ilgili yerel mahkeme kararının bozulmasına hükmedildi.

 

ÇALIŞANLAR HAKLI BULUNDU

Karar Hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yapmış olduğu yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan haksız düzenleme ile Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yaban Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarına cumartesi Pazar günleri Aile Sağlığı Merkezlerinde ve semt polikliniklerinde nöbet yazılması neticesinde sendikaların almış oldukları karar çerçevesinde usulsüz ve haksız bir şekilde yazılan nöbete gitmeme eylemi cumhuriyet tarihimizin en uzun soluklu memur eylemidir. Nöbet eylemlerinde gösterilen kararlılık ve tutarlılık hukuki mücadeleye de yansımıştır. Uzun süren yargılamalar sonucu Yüce Türk Yargısı da Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarını haklı bulmuştur. Aile Sağlığı merkezi (ASM) çalışanlarının kararlığı ve sendikalar ile birlikte hareket etmeleri başarıyı da getirmiştir. Sendika olarak hak arama mücadelesinde geçmiş te olduğu gibi bundan sonrada üyelerimizin ve sağlık çalışanlarının yanındayız.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA