Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 09.08.2020 SAAT 00:25:31
Advert
 

Su Akademi ile umut yeşertiyor

Su Akademi Türkiye'nin kurucusu olan ve su terapisi alanında büyük başarılara imza atan yüzme eğitmeni Ebru Gücin, dokunduğu hayatlara mutluluk katıyor, özel bireylerin ise perisi oluyor
Su Akademi ile umut yeşertiyor
Advert

Burçin SAĞLAM AYSU

Ebru Gücin.

Su Akademi Türkiye'nin kurucusu.

İlimizde su ve yüzme eğitimi denilince akla gelen ilk isimlerden.

Geçirdiği bir rahatsızlıktan sonra çareyi suda bulan Ebru Gücin, sağlığı için tanıştığı suyu hayatının tam merkezine koydu.

Ekmeğini kazandı, hayallerini gerçekleştirdi ve kendisini daha da geliştirdi.

Her yaştan herkese yüzmeyi sevdirdi.

Ebru Gücin, aynı zamanda ilimizde ilklere de imza attı; bebek ve okul öncesi yüzme eğitmenliği, aqua fitness pro eğitmenliği, özel sporcular yüzme antrenörlüğü ve yüzme antrenörlüğü dallarında çalışmaya başladı.

Bir kadın olarak mücadele etti, başkalarının 'talihsizlik' olarak tanımladığı noktadan zirveye yükseldi, asla pes etmedi.

Daha iyiye daha başarılı olmaya odaklanan Gücin, daha çok çalıştı.

Ve önce bir kadın daha sonra ise bir yüzme eğitmeni olarak adını herkese duyurdu.

 

Bize biraz kendinizden söz edebilir misiniz?

1976 yılında Balıkesir’de dünyaya geldim. Evliyim ve iki tane oğlum. Su Akademisi Türkiye'nin kurucusuyum. TYF Yüzme Antrenörü, TOSSFED Özel Sporcular Yüzme Antrenörü, Amerika ASCA Yüzme Antrenörü, İngiltere STA Bebek ve Okul Öncesi Yüzme Eğitmeni, Amerika AEA Aqua Fitness PRO Eğitmeni, MEB Havuz Suyu Operatörü, TSSF Cankurtaran, HİS Wellness Antrenörü, Halliwick Uygulayıcısı, Watsu Uygulayıcısı ve İlkyardım eğitimleri aldım. Son olarak plates eğitimimi de tamamladım. Suyun gücüyle herkesi tanıştırmayı hedefledim. Su Akademi adında bir havuz merkezim var. Her yaş grubundan herkes Su Akademi'ye gelebilir ve suyun tedavi edici gücüyle tanışabilir.

 

Neden Su Akademi'si?

2010 yılında hiç beklemediğim bir hastalıkla tanıştım. Sağ femur yani uyluk kemiğimin yakınında iki tümör olduğu tespit edildi. Ameliyatta alınan kitle büyük olduğu için kaslarımda bir oyuk kalmıştı. Ayrıca ameliyat geçirdiğim bacağımdaki kaslar kendini salmıştı. Oldukça kötü günler geçiriyordum. Doktorum, bana yüzmeyi ve psikolojik yardım almamı tavsiye etti. Bende önce evimin havuzunda yüzmeye başladım, arada sırada da spor salonuna üyeliğim olan bir otelin kapalı havuzuna gittim. Kısa süre sonra gördüm ki su bana gerçek bir terapi gibi geliyor. Sadece hastalığımla ilgili sorunlardan değil, psikolojik sıkıntılarımdan da kurtulmamı sağlıyor. Bu yüzden Su Akademi Türkiye ile suyu herkese sevdirmeyi hedefliyorum. Aynı zamanda özel bireylere de eğitimler veriyorum.

Günümüzde kadınların karşılaştığı en büyük güçlük nedir sizce?

Günümüzde kadınların karşılaştığı en büyük güçlük toplumsal cinsiyet eşitsizliğidir. Kadını eşit bir birey olarak göremediğimiz an sorunlar başlıyor. Toplumun kadın için belirlediği algı, kadına yükledikleri misyon; aile, iş ve sosyal yaşamda zorluk yaşatıyor. Ne yazık ki yolda

sokakta, otobüste ya da evde kadınlar güçlüklerle karşı karşıya kalıyor. Tek isteğim kadınların taciz ya da ölüm korkusu olmadan hayatlarını mutlu anlarla süslemeleri. Ama bunun için hem bizlerin hem de erkeklerin daha bilinçli olması gerekiyor.

 

EN İYİSİ İÇİN ÇALIŞIRIM

Aştığınız en büyük zorluk nedir?

Hastalığım… 9 yıl önce 2010 yılında sağ femur yani uyluk kemiğimin yakınında iki tümör olduğu tespit edildi. Ameliyat olmam gerekiyordu ancak tümörlerden biri atardamara diğeri sinirlere baskı yaptığı için sakat kalma riskim vardı. Ameliyatımı Ankara Gazi Üniversitesi’nde oldum. Tedavim kontrollerle 5 yıl boyunca sürdü ve çok şükür sağlığıma kavuştum. Bu süreç hayatımın en zor süreciydi. Ama başardım. Eski sağlığıma kavuştum, şimdi ailemle çocuklarımla ve işimle yoğun ama keyifli bir hayatım var. Sağlık alanındaki bu sınavımdan sonra çok şükür beni bu denli üzen ya da zora sokan bir şey olmadı. Hayatın şartlarında kendi gücüme inandım ve her zorluğa göğüs gerdim.

 

En güçlü yanınız nedir?

Azmim ve çalışkan olmam. Kendi işim ciddi anlamda zor. Herkese açık olan Su Akademi'de bazen işler çok yoğun olabiliyor. Ama ben pes etmeden işlerimi yetiştiriyor, her şeyi zamanında halledebiliyorum. Bir iş için günler öncesinden hazırlık yapıyor, onun en iyisi olabilmesi adına adımlar atıyorum. İstediğim bir şey için ciddi anlamda çalışırım. Zorluklara karşı azmimle dimdik durabilirim. Bu sadece iş hayatında da değil. Sosyal çevrede yahut kendi özel hayatımda herkes beni azmimle ve çalışkan olmamla tanır. Eğer işinizde başarılı olmak istiyorsanız kesinlikle azmetmek gerekiyor. Mücadele vermeden çalışmadan başarıyı elde etmek gerçekten imkansız.

 

Kadın olmanın en gurur verici yanı nedir?

Anne olmak çok gurur verici. Bir insanı dünyaya getirmek, onun her anında yanında olmak ona iyiyi-kötüyü öğretmek, hayata hazırlamak geleceğe bir insan yetiştirmek çok ayrı bir duydu. Sadece anne olmak değil aslında bir insan olarak da gurur verici bir durum bu. Sadece annelik olarak bakmıyorum bu konuya. Ülkeme ve aileme faydalı işler yapıyorsam ve sonuçları da beni mutlu ediyorsa bu da bana gurur verir. Ya da yaptığım şeylerden mutlu oluyorsam her zaman gurur duyuyorum.

 

Yeter artık, çok yoruldum dediğiniz anlar oldu mu?

Bedensel ve ruhsal yorgunluk yaşadığım dönemler oldu. Çocuk, hastalık ve iş yoğunluğu zaman zaman yorgunluk yaratıyor. Yeter artık dediğim anlar elbette oldu. Tam o anlarda hem eşimin hem de evlatlarımın bana olan inancı ve desteğiyle hep daha güçlü yol aldım.  Ama asla pes etmedim.

 

ANNEM GİBİ

MÜCADELE EDİYORUM

Kendisinize rol model aldığınız kadın var mıydı?

Annem, hayatıma anlam katan beni dünyaya getiren kadın. Mücadelenin azmin ve çalışmanın tohumlarını bana eken kadındır annem. Onunla hayatı öğrendim, onunla yaşamı keşfettim. Hayatımda tanıdığım en güçlü kadındı. Hayatım boyunca onun gibi bir kadın daha tanımadım. Hem bizleri yetiştirdi hem de iyi bir insan olmamız için emek verdi. Bana her zaman faydalı bir birey olabilmem için çaba sarf etti. Ve şu an onun bana öğrettiği öğretiler ışığında çalışıyorum, projelerim için adımlar atıyorum.

 

Hiç unutamadığınız ağladığınız bir an var mı?

Ben bir anneyim ve iki tane oğlum var. Unutamadığım anların en başında evlatlarımı kucağıma aldığım o ilk anlar gelir. 9 ay zorlu bir sürecin ardından bebeğimi kucağıma almak, onların kokusunu içime çekmek ve onlara kavuşmak. Bu duygularla mutluluktan ağlamış, hayatımın en unutulmaz anını yaşamıştım.

 

Hiç şiddete uğradınız?

Özel hayatımda ekonomik ya da fiziksel şiddete uğramadım. Eşim ya da yakın çevremden hiçbir zaman fiziksel şiddet görmedim. Ama iş hayatında yahut sosyal hayatta ister istemez sözlü ve psikolojik şiddet yaşıyoruz. Aslında sadece ben ya da kadınlar değil bu şiddeti herkes yaşıyor. İnsanlarda anlayış ve sabır adına ne yazık ki pek bir şey kalmadı. Herkes sabırsız ve anlayışsız. Herkesin acelesi var sanki. Bu yüzden anı kaçırıp ne yazık ki çevremizdeki insanlara zarar verebiliyoruz.

 

Şimdiye kadar kılık-kıyafetinize karışan oldu mu?

Ailem her zaman eşitlikçi insanlardı ve aydın bir ailenin çocuğu olarak yetiştim. Büyüdüğüm ortam kadın kimliğini baskılayan bir toplum değildi. Daha sonrasında eşimle evlendim ve eşim de her zaman fikirlerime saygı duydu, bana her konuda destek verdi. İşimden dolayı sürekli suyun içerisinde olmama rağmen eşim bir kez bile ne kıyafetime ne de işime karıştı. O bana ben ona sonsuz güvenirim bu da bize özgür bir hayat sunuyor. Zaten karşısındaki insana saygı duyan herkes ne kılık kıyafete karışır ne de şiddete yönelir.

 

 

EĞER GEREKİRSE

EĞİTİM ALSINLAR

Kadın cinayetleri…

Türkiye'de kadın cinayetleri her geçen gün artıyor. Kadın cinayetlerine ve çocuklara yönelik şiddete/tacize karşı ciddi çalışmalar yapılmalı. Yetkililerin bu konuda gerekli önlemleri alması ve diğer toplumsal örgütlerin desteği ile bu düzenlemelerin hayata geçmesini ümit ediyorum. Sadece yasalarla ya da cezalarla bunun çözümünü bulamayız. İnsanlara psikolojik destek ya da eğitim verilmeli. Şiddete iten sorunlar çözülmeli. İnsanlar biraz nefes alabilmeli. Bir de bence kadına yönelik şiddetin ve cinayetin ne televizyonlarda ne gazetelerde haber olmaması gerek. Çünkü insanlar bu haberlerden de etkileniyor ve aklında yoksa bile aklına sokuyor. Bir an önce kadının gerçekten ne kadar değerli olduğunu erkeklere yeniden hatırlatmamız lazım.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA