Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 05.06.2020 SAAT 08:53:01
Advert
Advert
 

Barış Akademisyenleri taleplerini sıraladı

Kocaeli Dayanışma Akademisi ve Eğitim Sen Kocaeli Üniversite Temsilciliği tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, ihraç edilen akademisyenler adına basın açıklamasını okuyan Doç. Dr. Gül Köksal, “Gasp edilen haklarımız için diğer kamu emekçileriyle birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi
Barış Akademisyenleri taleplerini sıraladı
Advert

Boran KAYALAR - Kocaeli Dayanışma Akademisi ve Eğitim Sen Kocaeli Üniversite Temsilciliği tarafından Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına AB Eski Bakanı Ali Haydar Konca, Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Prof. Dr. Zelal Ekinci, Prof. Dr. Ümit Biçer, Prof. Dr. Veli Deniz, Doç. Dr. Özlem Özkan, Doç. Dr. Aynur Özuğurlu, Doç. Dr. Hakan Koçak, Doç. Dr. Ruhi Demiray, Doç. Dr. Gül Köksal, Doç. Dr. Aslı Kayhan ve KESK’e bağlı sendikaların temsilcisi katıldı.

 

SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ

Ortak basın açıklamasını okuyan Doç. Dr. Gül Köksal şu ifadeleri kullandı; “Barış akademisyenleri olarak 11 Ocak 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” dedik. Hakaret, tehdit ve mesnetsiz suçlamalara maruz kaldık. 2016’da ilan edilen OHAL koşullarında üniversitemizden ihraç edildik. Yetmedi örgüt propagandası suçlaması ile yargılandık. 822 akademisyene dava açıldı. Cezalara çarptırıldık, hapis yattık.

 

SORUNLAR ACİLEN ÇÖZÜLMELİ

Nihayet 26 Temmuz 2019’da Anayasa Mahkemesi, barış talebimizin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti ve 522 arkadaşımız beraat etti. Ancak henüz beraat Barış Akademisyenleri de var. Evet, şu sıralar beraat kararları alıyoruz ancak hala gasp edilmiş haklarımızı geri alabilmiş değiliz. Ne üniversitemize dönebildik, ne de pasaportlarımızı alabildik. Sorunlarımızın acilen çözülmeleri gerekiyor”

 

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

 

1-“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin imzacısı olup KHK ile ihraç edilen, sözleşmesi yenilenmeyen, sözleşmesi feshedilen, istifa etmek yada emekliye ayrılmak zorunda kalan tüm imzacılar, talepleri halinde ihraç edildikleri kurumlardaki görevlerine geri dönebilmelidirler.

 

2-Araştırma görevlisiyken ihraç edilenlerin güvenceli bir kadroda işe dönüşü sağlanmalıdır. Öğrenimini sürdürenler öğrenim gördükleri kurumlarda görevlendirilmeli, doktorasını bitirenler doktor öğretim görevlisi olarak atanmalıdır. Doçentlik ve profesörlük koşullarını yerine getirdiği halde kadro ataması askıya alınan Barış Akademisyenleri hak kazandıkları kadrolarıyla göreve dönmelidir.

 

3-İşe alımda güvenlik ve arşiv soruşturması şartı, Anayasa’nın 20.  Maddesi’nde güvence altına alınan “Özel Hayata Saygı” hakkına müdahaledir. Buna derhal son verilmelidir.

 

4-KHK’larla ihraç edilen Barış Akademisyenlerinin ve kamu emekçilerinin yurttaşlık haklarına yapılan tüm saldırılar ortadan kaldırılmalıdır. Pasaportları derhal geri verilmeli, bütün hak kayıpları tazmin edilmelidir.

 

5-Hukuk devleti olmanın gereği yerine getirilmeli, OHAL KHK’ları kaldırılmalı, OHAL komisyonu lağvedilmelidir. Taraf olunan uluslararası antlaşmalara ve hukuk kurallarına uyularak toplumsal barışın önü açılmalıdır.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7699 TL 6.7429 TL
Euro
EURO
7.5927 TL 7.5624 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA