Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 14.08.2020 SAAT 07:41:27
Advert
Advert
 

Hürriyet, Cedit'i yine devretmek istedi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Cedit Mahalle sakinleri ile bir araya geldi
Hürriyet, Cedit'i yine devretmek istedi
Advert

Arif BULUT  - İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Cedit Mahallesi’nde büyük bir sorun haline gelen kentsel dönüşüm projesi ile ilgili mahalle sakinleriyle Bahtiyar Camii avlusunda bir araya geldi. Hürriyet’e CHP Milletvekili Haydar Akar, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, belediye meclis üyeleri ve partililer eşlik etti. 

 

EVLERİMİZDE BARDAK KIRILMADI

İzmit Belediye Meclis Üyesi Yaşar Kardaş “Bu proje başladığı günden buyana yılan hikayesine döndü. Geçen mecliste çıktılar anlamsız bir şekilde ‘Yapamıyorsanız bize verin’ gibi bir çıkış yaptılar. Bu projenin baştan yapılamayacağını bildiğimiz için Valiliğe başvurduk, red cevabı aldık. Bu proje sadece maket üzerinde kalmıştır. Plan ve programı yoktur. Bize kağıt üzerinden daire vaat etmişler.  Bu bütçeye para koymamıştır. Mallemiz ve insanlarımız mağduruz. Depremde bizim evlerimizde bardak kırılmadı. Ne hikmetse burayı riskli alan ilan ettiler” dedi.

 

İPTAL ETSEK DERT, ETMESEK DERT

Kentsel dönüşüm projesinin ödeme planı ve bundan sonra izlenecek yolla ilgili konuşan İzmit  Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “ Hepiniz yıllardır mağdur durumdasınız. Birileri fitne sokmadan size gelmek istedik. Belediye başkanı olmadan önceden de sizin için üzülüyordum. Sizin sorununuz siyasetin ötesinde. Siyasetin canı cehenneme. Buradam bir enkaz siyaseti yapacak değilim. Tek derdimiz sizin derdinizi nasıl çözebileceğimizdir. Projeyi iptal etsek bir dert etmesek başka bir dert. Proje kent için kötü sizi mağdur eden bir proje. Buraya 16 katlı binalar yapılması, altyapısı hesaplanmadan yapılmamış yanlıştır. İptal edip müteahhitlerle yapsak daha büyük sıkıntı. Bu yüzden projeye devam etme kararı aldık. El altından bir engelleme söz konusu. Birileri buradan bana yüklenmek istiyorlar. Onların 4 yıldır yapamadıklarını 7 ayda yapmamı bekliyorlar. 
 

12 MİLYON ÖDEME LAZIM
 

TOKİ burayı 3 yılda değil, 6 yılda bitireceğini söylüyor. Bize en azından kredi veya hibe sağlayın dedik. 2020 yılına kadar kaynak yaratın dedik. 12 milyon lira ödeme yapmamazı gerekiyor. İzmit Belediyesine büyük yük getirecek bir proje dedik. 4 ay boyunca bakanlıktan cevap bekledik. Cevap alamadık. En sonunda ben çat kapı genel müdürle görüştüm. Bize her şeyi devredin dedik. 


DEVRETMEYE HAZIRIZ

Büyükşehirden kimse beni arayıp Ceditle ilgili yardım gerekiyor mu? Diyen kimse olmadı. Yapamıyorsanız bize devredin diyorlar. Büyükşehir bu projeyi istiyor deniliyor. Biz kaç aydır çırpınıyoruz. Bize ne derseniz, deyin devretmeye hazırım dedim. Bu konu üzerinden siyaset yapmak gibi bir derdim yok. Ben buradan sesleniyorum, bu projeyi istiyorlar mı? İstemiyorlar mı? Vadi İzmit’te ki gayrimenkuller satılırsa bu projeyi yapmak için kaynağımız olacak. Sadece bunu beklemeyeceğiz. Ankara ile de görüşeceğiz. Mayıs ayında ki vergi gelirlerimizle biraz olsun rahatlayacağız. 

 

BU KIŞ BİRŞEY YAPAMAYACAĞIZ

Engellemelere rağmen, 12 milyonu ödesek dahi sizlerin AK Partili arkadaşların desteğine ihtiyacımız var.  Altyapıyı İSU yapacak, harfiyat kaldırılacak. Bunu hep birlikte yapmamız gerekiyor. Büyükşehir bu projeyi yapacaksa buyursun. Sizlerin tüm siyasi partilere bizim üzerimizden siyaset yapmayın demesi gerekiyor. Bakanlık devretme veya kaynak sağlama konusunda karar verecek. Bu kış bir şey yapmayacağız. Ancak Mayıs ayında gelecek olan gelirlerle adım atacağız. Bizim burayı TOKİ’ye teslim etmemiz en az 1 yıl. Buranın bitmesi 5 yıl sürer” dedi.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3388 TL 7.3095 TL
Euro
EURO
8.6850 TL 8.6503 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA