Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 11.08.2020 SAAT 09:58:04
Advert
Advert
 

Başiskele’de “iyilik” devrimi

Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Sosyal Yardımlaşma Vakfı çatısı altında hayırseverlerle ihtiyaç sahiplerini buluşturdu. http://basiskelesydv.gov.tr/ adlı internet sitesi yardımıyla hayırseverler ihtiyaç sahiplerine istedikleri yardımı yapabiliyor
Başiskele’de “iyilik” devrimi
Advert

Mevlüt SOYSAL - BAŞİSKELE Kaymakamı Atilla Kantay, benzeri görülmemiş bir çalışmaya imza attı. Başiskele Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı altında hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini bir araya getiren Kantay, “Başiskele İyilikte Buluşma Sistemi” adını verdiği çalışma ile giyimden kursa, eğitimden kiraya kadar her türlü ihtiyaç sahibinin yüzünü güldürdü.

 

İNTERNET SİTESİ

Bu çalışma dahilinde http://basiskelesydv.gov.tr/ adında bir internet sitesi oluşturuldu.  Muhtarlar ya da ihtiyaç sahipleri Sosyal Yarımlaşma Vakfı’na giderek nelere ihtiyacın olduğunu sundu ve internet sitesinde bağış bölümleri oluşturuldu. Eğitim bağışları bölümünde, araç-gereçler, ulaşım, burs ve kitap yer alıyor. Diğer yandan genel nakdi bağışlar, ayni bağışlar, emek bağışları, düzenli aylık bağışlar yer alıyor.

 

 

BAŞVURU YAPILIYOR

Sosyal Yarımlaşma Vakfı’na başvuruda bulunan vatandaşların ekonomik durumu, ihtiyaçlarını neden gideremediği belirlenirken, hayırseverler internet sitesinden hangi yardımı yapmak istiyorsa onu tıklıyor ve yardımını gerçekleştiriyor. Kimi hayırseverler bir vatandaşın evini boyarken, kimi hayırsever de ihtiyaç sahibi çocuklara oyuncak ya da enstrüman alıyor. Bazı hayırseverler de ihtiyaç sahiplerinin kiralarını ödüyor, öğrenci bursu veriyor, elektrik borçlarını karşılıyor.

 

 

VAKFIN AMACI

Vakfın amacı şu şekilde anlatılıyor: “Fakrı zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan vatandaşlar ile gerektiğinde her ne suretle olursa olsun Türkiye’ye kabul edilmiş veya gelmiş kişilere yardım etmek, sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlamak, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmektir.” Vakfın kapsamı ise şu şekilde: “Fakrı zaruret içerisinde ve muhtaç durumda bulunan vatandaşlara geçici olarak küçük bir yardım veya eğitim ve öğretim imkanları sağlanması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirilebilecek kişileri kapsamaktadır.”

 

 

GÖREVLERİ NE?

Vakfın görevleri ise şu şekilde: “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) başta yaşlı, engelli ve engelli yakını aylıkları olmak üzere; eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım (dul aylığı), şartlı eğitim yardımları (çocuk yardımı), muhtaç asker aylığı ve öksüz-yetim yardımı gibi düzenli merkezi yardımların yanında; nakdi para yardımı, sağlık yardımı, tıbbi malzeme yardımı, gıda yardımı, kömür yardımı, barınma yardımları ( ev yapım ve onarım) vb. ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır. Ayrıca SYDV’ler GSS (Eski Yeşilkart ) işlemlerini de yürütmekte başvuruda bulunanları Gelir Testine tabi tutup, gelir seviyesini belirleyerek, Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmektedir.”

 

 

VAKIF HEYETİ

Vakfın mütevelli heyeti şu şekilde: Atilla Kantay (Başiskele Kaymakamı / Vakıf Başkanı), Yasin Özlü (Belediye Başkanı), Özer Özkan (Mal Müdürü), Cemil Akkaya (İlçe Milli Eğitim Müdürü), Münevver Gonca Set, (İlçe Sağlık Müdürü), Abdulsamet Erkul (İlçe Müftüsü), Ramazan Yaman (İlçe Tarım ve Orman Müdürü), İlhan Altıntaş (STK Temsilcisi), Kadir Çetin, İsmet Temizel (Üye)  Mehmet Çalık, Osman Özer (Mahalle Muhtarları Temsilcisi). Projede Özlem Doğan Kaymak Vakıf Müdürü olarak görev alıyor.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3237 TL 7.2945 TL
Euro
EURO
8.6134 TL 8.5790 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA