Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 04.08.2020 SAAT 23:28:30
Advert
Advert
 

“Çatı ve bodrum katlarına teşvik kalkacak”

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik yeni Müteahhitlik Yasası’nı Yuvacık’taki Müteahhitler Birliği A.Ş. ofisinde düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu
“Çatı ve bodrum katlarına teşvik kalkacak”
Advert

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik ve Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Tahsin Karaosmanoğlu, Oğuzhan Keleş, Ulaş Erenkaya, Abdulsamet Ünal, Cumali Yalçınkaya, Reşat Mamik, Kocaeli Müteahhitleri A.Ş.’nin Yuvacık’ta bulunan ofisinde, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Yapı Müteahhitlik Yasası’nu duyurmak amacıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi. Programda konuşan Mamik, Büyükşehir Belediyesi’nin çatı ve bodrum katlarına teşvikin kaldırılmasına yönelik bir proje hazırladığını söylerken çatı ve bodrum katına karşılık normal bir kat talebinde bulunacaklarını belirtti.

 

EKONOMİK DARALMA

Yasa ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Faruk Mamik, “Müteahhitler Birliği ve Kocaeli Ticaret Odasının inşaatçılar komitesi ile birlikte hazırlık aşamasında yoğun çaba gösterdiğimiz müteahhitlik yasası resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Birçok bölgesi deprem kuşağında bulunan ülkemizde yapı kalitesini arttırabilmek için yapı denetim sisteminin tek başına yeterli olmadığını yıllardır çevre ve şehircilik bakanlığını ikna etmeye çalışıyorduk. Olumsuz sonuçlarının özellikle ekonomik daralmada sektörün dengesiz büyümesinin ne kadar ülkemizi sıkıntıya soktuğunu hep birlikte gördük” dedi.

 

CİDDİ ZARAR VERİYORDU

Devlete ve vatandaşlara ciddi zararı olduğunu söyleyen Mamik, “Berber olmak için bile yeterlilik istenirken müteahhit olmak işçin T.C vatandaşı ve 18 yaşından büyük olma haricinde istenen bir özellik yoktu. Müteahhitlere finansal yeterliliklerine bakılmadan ihalelere girmelerine ruhsat alabilmelerine izin veriliyordu. İş tecrübesi yetersiz müteahhitlerde zarar etmemek için yapı ve vergi kurallarını gözardı ederek düşük maliyet ile kalitesiz imalatlar yapıp devlete ve vatandaşa ciddi zararlar vermekteydi” şeklinde konuştu.

 

SINIFLANDIRMALARI YAPILACAKTIR

Mamik, “Yasanın gelişmesine katkıda bulunacağız. Yürürlüğe giren yasa ile birlikte müteahhit olma şartları ciddi kurallara bağlanmıştır. Geçmiş iş bitirmeler teknik personel sayısı ve finansal duruma göre müteahhitlerin sınıflandırmaları yapılacaktır. Sınıflandırması yapılmaya müteahhitler iş yapamayacaklardır. Elbette yasa her hali ile mükemmel değildir. Zamanla aksaklıklar ortaya çıkacaktır. Ana amacı saptırmamak kaydı ile müteahhitler birliği olarak şikayetleri dinleyerek yasanın gelişmesine katkıda bulunacağız. Konu ile ilgili en kısa sürede Ticaret odamız ile beraber bir toplantı tertip edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

 

KENT ESTETİĞİNİN TOPLANMASINI SAĞLAYACAK

“Mağduriyetler asgariye inecektir” diyen Mamik, “Müteahhitlerin kalitesindeki yükseliş dolaylı olarak yapı kalitesini de arttırmaya başlayacaktır. Belediyelerin kurallarını tam uygulamayan müteahhitlerin sayısındaki azalış kent estetiğinin de toparlanmasını sağlayacaktır. Yarım kalan inşaatlardan dolayı vatandaşın yaşadığı mağduriyetler asgariye inecektir. Yeni müteahhitlik yasası vatana millete hayırlı olsun” dedi.

 

KONUT ALMA ZAMANI

Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Mamik, “Kocaeli’de konut satışında bir artış var. Bu da faiz oranlarının düşmesinden kaynaklanıyor. Şu an tam konut alma zamanı. Fiyatlarda müteahhit arkadaşlarımız herhangi bir yansıtma yapmadı. Geçmişteki fiyatlarla aynı. Yeni başlayan projelerde yaklaşık yüzde 30-40 artış olacak. Yılda 30 bin 40 bin konut ihtiyacı oluyor. Kocaeli’de kentsel dönüşüm olması lazım. Şehir merkezlerinde ikamet eden vatandaşlar taşınıyor. Şehir merkezi canlandırılmalı” dedi.

 

EN SIKINTILI BÖLGE CEDİT VE YENİDOĞAN

Devamında Kocaeli’de hasarlı binalardan bahseden Mamik, “Kocaeli’nin tamamında 1999 Depremi öncesi yapılan binalar arasında, 200 bin hasarlı bina vardı. Yarısı dönüştürüldü yarısı hala duruyor. En sıkıntılı bölge Cedit, Yenidoğan ve tepede bulunan binalar. Zamanında bir onarım yapılmış ama tatmin etmiyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bir çalışma yapmasını rica ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Kentsel dönüşüm vatandaşın müteahhitlerin eliyle olmamalı. Devletin ve belediyelerin eliyle olmalı. Bu dönüşümü yapıldıktan sonra müteahhitlere kat karşılığı verebilir. Bu hem belediyelere hem de devlete ek gelir sağlar. Kocaeli, kentsel dönüşümde çok geç kalmış bir ilimiz. Kocaeli’de yeni bir şehirlenme olabilirdi” dedi.

 

ÇATI VE BODRUM KATLARI İLE İLGİLİ PROJE GELİYOR

Son olarak binaların kat sayısıyla ilgili gelişmeyi aktaran Başkan Mamik, “Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 5 aydır bodrum ve çatı katlarına yönelik çalışma yapıyor. Bu yönetmelik, çatı ve bodrum katlarına verilen teşviki kaldıracak. Yeni yapılacak çatı katı ve bodrum katı, normal bir kat gibi sayılacak. Bazı müteahhitler bunun yerine çatı ve bodrum kat yapmayıp bizlere normal bir kat yapma izninin verilmesini talep ediyoruz” dedi.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA