Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 22.09.2020 SAAT 13:23:37
Advert
 

'25 yılda milyonlarca Müslüman öldürüldü'

Gönüllü Kültür Teşekkülleri Dönem Sözcüsü Şahin Yaşlık, son 25 yılda savaşlarda 12,5 milyon Müslüman’ın yaşamını yitirdiğini söyleyerek “Bu küresel çaplı bir soykırımın müsebbibi ya da faili emperyal sömürü düzenidir” dedi.
'25 yılda milyonlarca Müslüman öldürüldü'
Advert

Abbas ÇAKAR-10 Aralık İnsan Hakları Günü sebebiyle Memur Sen ve Gönüllü Kültür Teşekkülleri Fevziye Camii bahçesinde, Doğu Türkistan ve Mısır başta olmak üzere dünya da ki insan hakları ihlalleri için basın açıklaması düzendi. Açıklamaya Memur Sen İl Temsilcisi ve Gönüllü Kültür Teşekkülleri Dönem Başkanı Şahin Yaşlık, Türk Ocakları Başkanı Yücel Alpay Demir, BBP eski İl Başkanları Şeref Gönenli ve Serhat Duyar, İzmit Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Şener İnce, Diyanet Sen Başkanı Selami Tarcan, AK Parti eski İl Başkanı Mahmut Civelek ve STK temsilcileri katılım sağladı. Basın açıklaması öncesinde Diyanet Sen Başkanı Selami Tarcan, Kuran-ı kerim okudu.

 

ÖLEN 4 KİŞİDEN 3’Ü SİVİL

Basın açıklamasını grup adına Gönüllü Kültür Teşekkülleri Dönem Başkanı Şahin Yaşlık yaptı. Yaşlık açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ABD’den Rusya’ya Çin’den AB’ye kadar küresel emperyalizm, insanlığa ve özelde İslam dünyasına karşı acımasız bir savaş yürütüyor. Küresel emperyalizm nedeniyle küresel yoksulluk ve açlık büyürken, iç savaşlar ve insani krizler derinleşiyor. Bugün dünyada 66 ülkede savaş ve çatışma yaşanırken ölen her 4 kişiden 3'ünü siviller oluşturuyor. 2018 yılında  savaş ve çatışmalarda 12 binden fazla çocuk yaşamını yitirdi. BM’nin tespitlerine göre geçen yıl ölen ve yaralanan 24 binden fazla çocuğa karşı ağır hak ihlallerinin nedeni, çocukların savaşçı olarak kullanılması, cinsel şiddete maruz kalması ve hastane ya da okullara saldırılar düzenlenmesidir.

 

ACIMAZSIZCA YOK EDİYORLAR

Kendini tüm  insani değerlerin merkezi olarak gören Batı; bugün yabancı düşmanlığı, Müslüman karşıtlığı ve nefret suçları girdabına girmişken, dünyanın diğer ülkelerde sivillere yönelik her türlü ihlal “güvenlik” perdesi altında meşrulaştırılmaktadır. Bu ülkelerin başını yine Doğu Türkistan, Mısır, Suriye ve Filistin çekmiştir. Müslümanlara, çeşitli bahanelerle savaş açarak, acımazsızca yok ediyorlar. 1949 yılından bu yana Çin işgali altındaki Doğu Türkistan, her yıl sistematik olarak insan haklarının ayaklar altına alındığı bir hapishaneye dönüştürülmektedir. Komünist Çin rejimi, İspanyolların Endülüs’te yaptığı fiziki ve kültürel soykırımın benzerini Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur kardeşlerimize karşı gerçekleştiriyor. 28 toplama kampında tutulan 1 milyondan fazla Uygur, ideolojik programlarla kültürel, dini ve etnik yönden asimile ediliyor.

 

İNSAN HAKLARI İHLALİ

Kampların dışında kalanlar ise evlerine yerleştirilen ve birlikte yaşamak zorunda bırakıldıkları Çinli erkekler üzerinden baskı görüyor .Ölüm, hapis, işkence ve zorla alıkoyma uygulamaları dünyadan gelen tüm tepkilere rağmen devam etmektedir. Kesin rakamlar tam olarak tespit edilemese de insan hakları kuruluşların tahminlerine göre son 10 yılda öldürülen Uygur sayısı 10 bini aşmış durumdadır.  Kulaklar sağır, gönüller körleşmiş bu modern dünyada. Ne Çin işkencesi görülüyor, ne de zulüm altında yükselen feryatlar duyuluyor. Doğu Türkistan fotoğrafı, Çin’in bu yüzyıla hediye ettiği utanç tablosudur. Çin’deki zulmü aratmayan ihlallerin bir diğer adresi Mısır’daki Sisi diktatörlüğüdür. 2013 yılındaki darbenin ilk zamanlarındaki katliamlar zamanla azalsa da, siyasi muhaliflere yönelik kaçırma, gizli alıkonma, işkence ve infaz gibi en ağır insan hakları ihlalleri sistematik olarak devam etmektedir.  Son 25 yılda savaşlarda 12,5 milyon Müslüman yaşamını yitirdi. Bu küresel çaplı bir soykırımın müsebbibi ya da faili emperyal sömürü düzenidir”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA