Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 04.08.2020 SAAT 20:04:11
Advert
Advert
 

Deprem mağduru haklı bulundu

1999 Marmara Depremi'nde işyeri hasar gören ve daha sonra devletten yeni bir iş yeri alan ancak ödemelerde sıkıntı yaşadığı için iş yeri elinden alınan İbrahim Yıldız, uzun zamandır verdiği hukuk mücadelesini kazandı
Deprem mağduru haklı bulundu
Advert

Burçin SAĞLAM AYSU - 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde İbrahim Yıldız'ın iş yeri ağır hasar aldı. Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun hükümleri uyarınca Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından inşa edilen 331 ada B blok 6 numaralı işyeri Yıldız'a tahsis edildi. Yıldız ile Ziraat Bankası arasında borçlanma senedi düzenlendi. Ödenecek meblağın yıllık taksitler halinde sekiz yılda ödeneceği ve her yıla ait taksitin en geç aralık ayının 31. gününde ödeneceği hüküm altına alındı. Borcun düzenli olarak ödenmemesi halinde banka tarafından borçlu hakkında ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapılacağı kararlaştırıldı.

 

VALİLİK İPTAL ETTİ

İş yeri, İbrahim Yıldız'a 22 Eylül 2003 yılında teslim edildi, 11 Aralık 2007 yılında da İbrahim Yıldız adına tapuya tescil edildi. İş yerinin teslim edilmesinin ardından taksitler 2006 yılında başlatıldı.  İbrahim Yıldız, beş taksitini belirtilen tarihlerde ödedi.  Ancak Kocaeli Valiliği üst üste üç taksiti ödemediği gerekçesiyle 6 Aralık 2013 tarihinde İbrahim Yıldız'ın hak sahipliğini iptal etti. Bunun üzerine Yıldız, ödenmeyen borçların 2011 ve 2012 yıllarına ait olup 2013 yılına ilişkin borcun ödeme süresinin dolmaması nedeniyle iddia edildiği gibi üç taksitin ödenmemesi durumunun söz konusu olmadığını ayrıca borçlanma senedinde bu yönde bir hüküm bulunmadığını ileri sürerek işlemin iptalini istedi ve mahkemeye başvurdu.
 

HAKKI İHLAL EDİLDİ

Uzun zaman alan mahkeme sürecinin ardından hüküm verildi.  Mahkeme, mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ilişkinin iddiasının kabul edilebilir olduğuna, Anayasa'nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin mülkiyet hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Kocaeli 1. İdare Mahkemesine gönderilmesine, 239,50 TL harç ve2.475 TL vekalet ücretinden oluşan toplan 2.714,50 TL tutarındaki yargılama güderlerinin İbrahim Yıldız'a ödenmesine, ödemelerin kararın tebliğini takiben başvurucunun Hazine ve Maliye Bakanlığına başvuru tarihinden itibaren dört ay içinde yapılmasına, ödemede gecikme olması halinde bu sürenin sona erdiği tarihten ödeme tarihe kadar geçen süre için yasal faiz uygulanmasına karar verdi.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Asayiş haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.9563 TL 6.9285 TL
Euro
EURO
8.1946 TL 8.1619 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA