Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 13.08.2020 SAAT 09:25:05
Advert
Advert
 

Etkinlikizi’nden tek kişilik oyun

Etkinlikizi’nden tek kişilik oyun
Advert

‘Sevgili Arsız Ölüm Dirmit’ adlı tek kişilik oyun, 22 Aralık Pazar günü Etkinlikizi Kültürel Etkinlikler Platformu’nun katkısı ile Alternatif Tiyatro’da 19.00’da sahnelenecek. 2018 yılında ‘'Yılın Kadın Oyuncusu’’ dalında Üstün Akmen Tiyatro Ödülü kazanan Nezaket Erden, uyarlanmasında büyük ölçüde yer aldığı Latife Tekin imzalı aynı isimli romanın sahnelenme aşamasında da Dirmit’i ‘bedenleştirme’ arzusunu seyirciye yansıtıyor.


OYUNUN KONUSU
Oyunda, köyden şehire ailesiyle beraber göç etmek zorunda kalmış hayalperest küçük bir kızın gelgitler ile dolu zihnine tanıklık ediyoruz. Tek göz bir odada, şehirde yaşamanın zorluklarını deneyimleyen ailenin fertleri, Dirmit’in her meraklı hamlesini ezberden bir ‘’Yasak!’’ ile karşılarlar. Yaşadıkları değişime karşı geliştirdikleri savunma mekanizmalarını küçük kızın üzerinde uygulamaya çalışmaktadırlar. Orta-alt sınıfın ekonomik buhranını ve yoksullaşmayı gözlemleyebileceğimiz aile; bazen gelenek, bazen adet bazen de terbiyeyi bahane ederek Dirmit’in uğraşlarını daima engellemektedirler. Sahnenin ortasında üzerinde pijaması ve Kepçe adını verdiği saksı ile Dirmit bir gece; yaratmaya, okumaya ve denemeye olan isteğini eski arkadaşı tulumbaya açar ve oyun boyunca süren ‘dertleşme’ başlar. Sıkışmış dünyasının içine envaiçeşit hayali eşyayı sığdırabilen Dirmit, hikâyedeki anlatıcı rolünü kendi yaşadığı olayları yorumlayarak bazen bilinçli bazen de bilinçsiz bir şekilde üstlenir. Arkadaşlarının yerine geçen deniz, ay, rüzgâr ve sokak, bazen canlı karakterden daha iyi bir dinleyici olmaktadırlar Dirmit’in anlatacaklarına. Oyundaki diğer karakterler ise, sahnedeki hayal gücü sarmalına Dirmit’le olan ilişkilerine göre, ancak parçalı bir şekilde dâhil olabilmektedirler. Karşılaştığı her soruna bir çözüm arayışında olan Dirmit, diğer karakterlerin aksine kendisini sürekli olarak yeniden kurmaya çalışır ve. Kendisine asla acımaz. Bulunmak istediği yere ulaşmak için çabalar ve yeni patikalar keşfeder. Şiirler yazmanın, düşler kurmanın ve sevmenin neden yasak olduğuna bir türlü anlam veremeyen Dirmit, engellemelere karşı özgür bir refleks geliştirip seyirciye aslında cevabını bildiği bir soruyu oyun boyunca sorar: “Durur muyum? Durmadım!” 
Kemalpaşa Mah. İnönü Cad. A Blok no. 84, Alternatif Tiyatro’da sahnelenecek oyunun bilet fiyatı 40 TL

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.3105 TL 7.2814 TL
Euro
EURO
8.5942 TL 8.5599 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA