Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 22.09.2020 SAAT 13:36:54
Advert
 

Mutlu: Hangi bütçeden tasarruf edildi?

SP İl Başkanı Zafer Mutlu, 2019 yılında daha fazla olan bütçe, 2020 de ise daha düşük tutulmuş. Bu durum neden gerçekleşmiştir? İsraf bütçesinden mi tasarruf edildi yoksa hizmet bütçesinden mi” sözlerini kullandı
Mutlu: Hangi bütçeden tasarruf edildi?
Advert

Boran KAYALAR-Saadet Partisi(SP) İl Başkanı Zafer Mutlu, partisinin il binasında düzenlediği basın açıklamasında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Mutlu açıklamasında, “Gündemimizde dün yapılan meclis toplantısında görüşülen performans değerlendirmesi vardır. 2019 yılı bütçe değeri 3 milyar 390 milyon TL, 2019 yılı faiz gideri ise 376 milyon TL. Bütçedeki oranı ise yüzde 11’dir.  2020 yılı performans değeri 2 milyar 775 milyon TL, 2020 yılı faiz gideri ise 345 milyon TL’dir. Bütçedeki oranı ise 12,4’tür. Burada önemle üzerinde durulması gereken 3 husus var; 2019 yılında daha fazla olan bütçe,  2020 de ise daha düşük tutulmuş. Bu durum neden gerçekleşmiştir? İsraf bütçesinden mi tasarruf edildi yoksa hizmet bütçesinden mi? 2020 yılında Performans Değeri (Bütçe) düşmüş olsa da faiz gideri artmış. Her iki bütçe de faiz giderleri personel giderlerinden fazla. Personel gideri 327 milyon 744 bin 303 TL ile bütçenin yüzde 12’sidir” ifadelerini kullandı.

 

ULAŞIM POLİTİKALARININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

Sözlerini sürdüren Mutlu, “Faiz gideri genel bütçe içerisinde kırsal kalkınma, çevre ve benzeri birçok bölümün üzerinde bir değere sahip. Her yıl hizmete yönelik enerjimizin yüzde 11- yüzde 12’lik bölümü maalesef faize gitmektedir. Dünyada raylı taşıma ve metrobüs sistemleri 1800’lü yılların sonunda ve 1900’lü yılların başında tanışan gelişmiş ülkeler, Günümüz modern şehirlerinde toplu taşımanın önemini ön plana çıkarmakta ve gelişmiş ülkeler raylı sistemlerin toplu taşımada ki payını arttırmaya yönelik çalışmaları ulusal politikalar çerçevesinde geliştirmeye devam etmektedir. Bu durum ulaşım politikalarının sürdürülebilirliğini sağlamaktadır” diye konuştu.

 

YAPIM MALİYETLERİNİN YÜKSELİĞİ NEDENİYLE

“Bizim bütçemizde ise yüzde 7 dolaylarında olan raylı sistemlerin toplu taşımadaki payı yüzde 9’lara çıkması bir yıl içinde hedeflenmektedir” diyen Mutlu, “Hedefin daha hızlı gerçekleştirilmesi ve daha da arttırılması insanlarımızın sosyoekonomik yaşantısını pozitif yönde etkileyecektir. İlimizde raylı sistemlerin yapım maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile getirdiği yükten dolayı yapılamaz hale gelmesi ile ilk olarak Gebze bölgesinde ki hattın merkezi hükümete devredilmesi gündeme gelmiş ve devredilmiştir. Bunun devamında ise yine tüm raylı sistemin devri ile ilgili yetki Büyükşehir Meclisi tarafından Büyükşehir Belediye Başkanına verilmiştir” açıklamasında bulundu.

 

DAHA YEŞİL BİR ÇEVRE İÇİN

Mutlu, sözlerini, “Raylı sistemler özellikle ulaşımda sağladıkları kolaylıklar nedeni ile sürekli artan oranda kullanılmakta. Bu bağlamda yeni yapılan ve Kocaeli sporun kullandığı stadyuma kadar hattın uzatılması çok önemli bir durumdur. Bu husus uluslararası yapılacak organizasyonlarda önemli kriterler arasında yer almaktadır. Öyle ki geçmiş günlerde Almanya’da yapılan uluslararası bir organizasyon için değerlendirme sunumları çekimi için Stadyuma kadar giden güzergah üzerine metro durak levhaları konulmuş ve çekimler yapılarak sunum hazırlanmış ve ilgili komiteye sunulmuştur. 2020 için ise 12,17 metrekare olan kişi başı yeşil alanı ancak 12,57 metrekareye çıkartma hedefini içermekte. Daha yeşil bir çevre için daha fazla alanların oluşturulması imar planlarımızda olmalıdır” şeklinde sürdürdü.

 

ÖNGÖRÜLEN DEĞERLERİN ÜZERİNDE

Sözlerini sürdüren Mutlu, “2020 yılı performansında çevreye önemli bir kaynak ayrılsa da Körfezimiz halen istenilen yerde değil. Öyle ki Körfezde balık veya midye çiftlikleri kurulmak istense, kirlilik değerleri dünya sağlık örgütünün öngördüğü değerlerin üzerinde ve kurulamaz çıkmakta. Bu körfez çevresinde kurulu tersane, sanayi kuruluşları gibi birçok yerin gece operasyonları ile körfezi kirletmeye devam etmeleridir. Öyle ki balık tutmak için körfeze tekne ile açılan balıkçılar köpüklerle ve çeşitli kirletici unsurlarla karşılaşmaktalar. Bu durum NTV Yeşil Doğa programında dahi konu olmuştur. Midye konulu programda körfezden çıkan midyelerin kumlu, ağır metal içerdikleri vb. konular geçmiştir” dedi.

 

TAM ANLAMIYLA AYYUKA ÇIKMIŞTIR

“Otopark sorunu ise birçok yerleşim yerimizde halen sorun” diyen Mutlu, “Düğün salonları, kafeteryalar yapıyoruz veya ruhsatlandırıyoruz ama otoparkları yok. Araçlar ulaşım yollarında, ara sokaklarda vb. yerlerde. Sonra acil bir durumda yol kapalı, itfaiye manevra yapamıyor ve daha bir çok şikayet. Körfez çevresinde kurulu bir il olmamıza rağmen ulaşımda körfezden yararlanmak konusunda gerideyiz. Oysaki deniz ulaşımında ekonomik ve hızlı modeller üzerinde projeler geliştirilmelidir. İlimizin trafik problemi günümüzde tam anlamı ile ayyuka çıkmış, nüfus ve araç artışına paralel çözümler üretilememiştir. Toplu taşıma politikaları aynı paralelde geliştirilememiştir” ifadeleriyle konuşmasını sürdürdü.

 

FAİZ GİDERLERİNİN ÇOK ALTINDA

Mutlu, “İzmit körfezi önemli bir lojistik üssü olarak birçok limana sahiptir. Yaklaşık 34 civarında olan bu limanlar körfeze gelen gemi miktarını arttırmakta, bu artış ve taşıdıkları yükler ise tehlikeler oluşturmaktadır. Bu limanlarda ve gemilerde oluşabilecek yangın veya acil durumlara karşı ne kadar yeterliyiz? Su kazaları için yeterliliğimiz nedir? Kırsal ve Tarımsal Hizmetler için 2020 yılı ayrılan kaynak 13 milyon 695 bin TL. Oranı ise Yüzde 0,49. Yerel kalkınma projesi uygulamalarına 2020 yılı ayrılan kaynak 972 milyon 615 bin TL. Oranı ise yüzde 0,04. Atık bertaraf tesisi projelendirilmesi, yapımı ve işletilmesi için 2020 yılı ayrılan kaynak 81 milyon 880 bin TL. Oranı ise yüzde 2,95. Sürdürülebilir Çevre Hizmetleri 255 milyon 973 bin TL ve oranı ise yüzde 9,22. Faiz giderlerinin çok çok altında paylara sahiptir” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

 

GEÇ KALMADAN PROJELER ÜRETİLMELİ

Sözlerini sürdüren Mutlu, “Vatandaşımızın gönlünü kazanmak için sosyoekonomik yaşantısını kolaylaştırıcı projeler üretmemiz ve vatandaşımıza her zaman dokunmamız gerekir. Bu projeler ulaşım, toplum gelişimini sağlayacak kalkınma, kırsala yönelik projeler ile gerçekleşir. Adaletli ve hoşgörülü davranma ile olur. Maalesef bugün toplumumuzda kadın Cinayetleri ve İntiharlar her geçen gün artarak karşımıza çıkmakta. Bu iş sadece yandaşların Gönlünü Kazan Projeleri ile olmaz. Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre, temiz bir körfez, modern bir kent bırakmak en büyük hedefimiz olmalı ve geç kalmadan gerekli çalışmalar, projeler üretilmeli ve hayata geçirilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

YÜZLERCE TESİS KAPATILDI VE ÖZELLEŞTİRİLDİ

Mutlu açıklamasını, “12-18 Aralık günleri Yerli Malı haftası olarak kutluyoruz.  Bu vesileyle başta Kocaeli halkının ve tüm milletimizin bu özel haftasını kutluyorum. AK Parti iktidarı yerli sanayi, yerli otomobil söylemlerini zirvede tutarken bir yandan yerli Tank Palet fabrikamızı dış sermayeye devretmiştir.  Diğer taraftan da Rahmetli Erbakan hocamızın koalisyon hükümetleri döneminde ülkemize kazandırdığı yüzlerce tesisi ya kapatmış ya da özelleştirmiştir. Kocaeli ilimiz için TÜİK tarafından açıklanan resmi bir veriyi paylaşmak istiyorum. Ülkemizin sanayideki lokomotifi olan kentimizin son 2018 yılında gerçekleşen İhracat ve ithalat sonuçlarını kamuoyunun takdirine bırakıyorum.  2018 yılında ihracat 28 milyar 175 milyon ithalat ise 42 milyar 550 milyon. İhracatımızın ithalatı geçtiği dış ticaret açığı değil de fazlası verdiğimiz bir ekonomi tablosunu da göreceğimiz günlerin gelmesini temenni ediyorum” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA