Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.04.2020 SAAT 12:38:10
Advert
Advert
 

Koramaz: Davamızdan asla vazgeçmiyoruz

TMMOB’un 3. Kent Sempozyumu’nda konuşan TMMOB Başkanı Emin Koramaz, “Tarihi ve kültürel miraslarımız kent halkının yararına değil başka kesimlerin çıkarları doğrultusunda kullanıyor. Onlar yargı kurallarına uymuyor ama biz de davamızdan asla vazgeçmiyoruz” dedi
Koramaz: Davamızdan asla vazgeçmiyoruz
rek

 

 

Arif BULUT  - TMMOB 3. Kent Sempozyumu’nun açılış programı Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa TMMOB Başkanı Emin Koramaz’ın yanı sıra TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, İzmit Belediyesi Kültür Müdürü Dilek Alp, TMMOB Kocaeli İKK Sekreteri Murat Kürekçi, MMO Kocaeli Önceki Dönem Başkanı Nedim Kara, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Füsun Yılmaz, İç Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Kerem Toramangil, EMO Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Sözen, Harita Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Cuma Özdemir ve davetliler katıldı.

 

ORTAK ALAN OLMAKTAN ÇIKTI

Programın açılış konuşmasını yapan TMMOB Kocaeli İKK Sekreteri Murat Kürekçi, 2007 yılında ilkini, 2011 yılında ikincisini gerçekleştirdiğimiz kent sempozyumunun bu yıl 3.sünü yapıyoruz. Günümüze kentleri birbirine girmiş yaşamı paylaşıyor Kentlerin işlevsel ve yaşamsal sınırları bulunmamaktadır. Kentsel değişim ile yerleşim alanları aşırı betonlaşmaya, tarihi miraslar tahrip olmaya, tarım yok olmaya, kıyılar ve denizler kent yaşamının ortak alanları olmaktan çıkmıştır. Stratejik bir noktada yer alan Kocaeli İstanbul’un komşusu olmasından dolayı kendi planlamasına menfi etki eden bir değişim yaşamaktadır.

 

PROJELER ÜRETMEYE ÇALIŞACAĞIZ

Sözlerini sürdüren Kürekçi, “Kentin yapısal ve yaşamsal tüm sorunları tartışılırken Kocaeli’yi sınırlarındaki tüm küresel ölçeklerden değerlendirmeye yönetim politikalarında daha iyisi için çözümler ararken kentin yapılı ve doğal çevresinin rant ve sermaye aracı olmaksızın kamusal değerlere dönüşüm önerilerine dair projeler üretmeye çalışacağız. Bu kurguyla kent sempozyumunun gerçekleşmesine katkıda bulunan herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

KAMUOYUYLA PAYLAŞACAĞIZ

Kürekçi’nin ardından konuşan TMMOB Başkanı Emin Koramaz, “Bu sempozyum yoğun bir emeğin ürünü. Kocaeli için önemli bir kaynak teşkil edeceğine inanıyorum. TMMOB kentleşme sempozyumları oldukça uzun bir geçmişe dayanıyor. Türkiye’nin doğusundan batısına kentlerin fotoğraflarını ortaya kentlerin daha iyi nasıl yönetileceği konusundaki önerileri kamuoyuyla paylaşacağız. Kent içi ulaşım turizm, sanayi, kültürel sosyal eksikliklere kadar birçok konuyu masaya yatırıyoruz. Kentlerimizin birçok sorunu olduğunu biliyoruz.

 

ASLA VAZGEÇMİYORUZ

Sözlerini sürdüren Koramaz, “TMMOB olarak tüm kazanımlarımıza rağmen rant çevreleri yeni yeni girişimlerle kent kaynaklarını ortak yaşam alanlarını iktidar yandaşlarına kullandırmak noktasında çok hevesli görünüyorlar. Günümüzde kentlerimiz neredeyse rant çevrelerinin himayesi altında birer çıkar tezgahları olarak çalışıyor. Tarihi kültürel miraslarımız kent halkının yararına değil başka kesimlerin  çıkarların doğrultusunda kullanıyor. Onlar yargı kurallarına uymuyor ama biz de davamızdan asla vazgeçmiyoruz” dedi.

 

TİCARİ FAYDAYA DÖNDÜ

Kormaz sözlerinin devamında “Bilime gerekli özen verilmemesi, sermaye çıkarlarının gözetilmesiyle elektrik, su doğalgaz gibi temel kamusal hizmetler bile ülkemizde ticari faydaya dönüştürülmüş durumda. Kentlerimizin kamusal anlayışla yeniden yapılandırılması gerekiyor. Kent politikalarını kentin sahipleri belirlemek zorundadır. Sadece arazi anlayışına endekslenmiş anlayıştan vazgeçilmelidir. Kocaeli’nin trafik, deprem kültürel eksiklik sorunları var. Kocaeli’nin tarihi değerlerine sahip çıkmak sosyal ve kültürel yaşamını geliştirmek gibi istemler var. Sanayisi ile Türkiye ekonomisine büyük değer katan Kocaeli’nin bu sempozyumda dile getirecek görüşlerin ve önerilerin büyük kaynak teşkil edeceğine inanıyorum” dedi.

 

DESTEK VERİYORUZ

Kormaz’ın ardından konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural ise “Kocaeli ölçeğinde baktığımız yüzölçümüne zaman en yoğun kentlerin başında eğliyor sanayinin bu kadar dar alana sıkışmış olması, İstanbul gibi bir metropolün yanında olması bununla birlikte birçok problem getiriyor. Kocaeli hiçbir zaman İstanbul’un büyük baskısı altıdan maalesef kurtulamadı. İstanbul’daki limanların kapatılıp Kocaeli’ye kaydırılmasıyla ciddi bir trafik ve baskı yaşar hale geldi. Günlük yaşantımızın üzerinde ciddi yansımaları var bu sorunların. Buradan çıkacak sonuçlar umarım kent bileşenleri tarafından dikkate alınır. İzmit Belediyesi olarak kentle ilgili birçok konuyu gündeme getirip kamuoyu yaratılması konusunda destek veriyoruz” dedi.

 

KATKI SUNANLARA PLAKET

1994-2006 yılları arasında Kocaeli İKK Sekreterliği yapan Serhat Girgin’e plaketini MMO Kocaeli Şube Başkanı ve Kocaeli İKK Sekreteri Murat Kürekçi takdim etti. 2026-2010 yılları arasında Kocaeli İKK Sekreterliği yapan Yalçın Ergen’e TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener takdim etti. MMO Kocaeli Şubesi Önceki Dönem Başkanları Nedim Kara ve İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural’a ya plaketlerini TMMOB Başkanı Emin Koramaz takdim etti. Katkılarından dolayı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in plaketini Başkan Yardımcısı Ünal Özmural aldı. Özmural’a plaketini Mimarlar Odası Başkanı Füsun Yılmaz takdim etti. Art Nicemedia Derneği’ne katkılarından dolayı plaketini İç Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Kerem Toramangil takdim etti. Sevil Bulutlar Şen’e plaketini EMO Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Sözen takdim etti. Nilgün Akcan Özcan’a ise plaketini İzmit Belediyesi Kültür Müdürü Dilek Alp takdim etti. Doç Dr. Gülris Duygulu Gülkıvrak’a plaketini Harita Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Cuma Özdemir takdim etti.

 

RESİM YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Sempozyum kapsamında düzenlenen ‘Düşlerde Kocaeli’ isimli resim 3 adet birincilik ödülü verildi. Çayırova Güzeltepe Ortaokulu’ndan Damla Güler, Dilovası Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’ndan Sudenur Uslu, İzmit Mehmet Sinan Dereli Ortaokulu’ndan Yasemin Ersoy birincilik ödülüne layık görüldü. Yarışmada 7 adet de mansiyon ödülü verildi. Mansiyon ödülü alan isimler: Mimar Sinan Ortaokulu’ndan Ece Özdemir, Atatürk Ortaokulu’ndan Göksu Kuz, Gölcük Değirmendere Ortaokulu’ndan Betül Üder, Barbaros İmam Hatip Ortaokulu’ndan Zeynep Hemedanlı, Hacıbektaşı Veli Ortaokulu’ndan Yaren Dinç, Mimar Sinan Ortaokulu’ndan Ecrin Turan ve İnkılap Ortaokulu’ndan Ceren İpek Menekşe.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7773 TL 6.7502 TL
Euro
EURO
7.3231 TL 7.2939 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA