Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 07.04.2020 SAAT 12:34:09
Advert
Advert
 

"Kanal İstanbul ile Türkiye kaybedecek"

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulunun (İKK) tarafından Kanal İstanbul projesiyle ilgili basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada “Kanal İstanbul Projesiyle, başta İstanbul, Trakya, Kocaeli ve Türkiye çok şey kaybedecek” denildi
"Kanal İstanbul ile Türkiye kaybedecek"
rek

Arif BULUT - TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulunun (İKK) tarafından ‘Kanal İstanbul’ projesiyle ilgili Mimarlar Odası Tarihi Taş Bina’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya MMO Şube Başkanı ve TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekci, İl Koordinasyon Kurulu Üyeleri ile çok sayıda TMMOB üyesi sendika yetkisi katılım sağladı. Basın açıklamasını okuyan Küreci, ““Kanal İstanbul Projesi yapılmasa ülke olarak ne kaybederiz?” sorusuna her bir vatandaşımız hangi yanıtı verirdi diye düşünelim. Çok küçük bir azınlık olan rant çevrelerinin dışındaki herkes, eminiz ki “hiçbir şey kaybedilmeyeceği” yanıtını verirdi. Oysa Kanal İstanbul Projesiyle, başta İstanbul, Trakya, Kocaeli ve Türkiye çok şey kaybedecek. Bu projeyle ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği ipotek altına alınmaktadır. Topraklarımız,  başta bir grup sermaye çevresi, Katarlılar vb. olmak üzere ranta teslim edilmektedir. Süreçlerde, İstanbul Halkı, TMMOB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere adeta hiç kimse duyulmazdan gelinmektedir” dedi.

 

YIKIM İÇERMEKTEDİR

Açıklamayı okuyan Kürekci, “ Projenin etkileri sadece İstanbul ili sınırları ile sınırlı değildir. Proje; İstanbul, Trakya, Marmara ve Karadeniz için coğrafi, ekolojik, ekonomik, sosyolojik, kentsel, kültürel, yani yaşamsal bir yıkım içermektedir. Yoğunluklu yüzeysel su kaynaklarının bulunduğu alanda yapılması planlanan Kanal İstanbul Projesi, açık bir biçimde ekolojik bir yıkım getirecektir. Bu proje canlı habitatları için yok olma projesidir. Nihai ÇED Raporu incelendiğinde projeyle, içme suyunun %70`ini başka illerden karşılamak zorunda bırakılmış olan İstanbul’un mevcut su kaynaklarının yok edilmesi söz konusudur. ÇED raporunda, proje alanının yüzde 52'sinin tarım arazisi olduğu belirtilmektedir. Tehdit altındaki tarım arazisi sadece ÇED alanı olarak düşünülmemeli, etki alanı çok daha fazla tarım arazisini içerecektir” ifadelerinde bulundu.

 

DENGELERİNİ BOZACAK

Sözlerini sürdüren Kürekci, “Projeyle, Kuzey ormanlarının, meraların, tarım alanlarının, tüm hassas ekosistemlerin yok olması söz konusudur. Kentin tüm kuzey bölgesini ve hassas ekosistemlerini, kentsel, arkeolojik ve doğal sit alanlarını "baskısı altına alacaktır. Planlanan kanalın depremde yanal ve düşey hareketlere karşı sıfır toleranslı olacağı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Yine bir deprem sırasında yüzbinlerce, milyonlarca insanın yaşayacağı yeni bir kent yaratılacağı söylenen yeni şehrin tahliye edilmesinin dahi önemli bir sorun olduğu, Kanal İstanbul için açılacak devasa çukurla, kaybedilecek 3.6-4.5 milyar ton yükün kalkması ve yeraltı sıvı gözenek basıncı değişimleri nedeniyle yakın çevresindeki, yeryüzü ve yeraltı gerilme dengelerinin bozulacağı ve deprem risklerinin oluşacağı Deprem Bilimi ile ilgilenen Akademik çevrelerce dillendirilmektedir” dedi.

 

GEMİ SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR

Yanlış bir proje olduğunu belirten Kürekci, “Üç aktif fay hattının geçtiği bölgeye nüfus ve yapılaşma baskısı yükleyerek afet riskini artıran bu proje kabul edilemez. İstanbul Boğazı`nda sağlanamayan geçiş güvenliğinin Kanal İstanbul`da sağlanması söylemleri inandırıcı olmadığı gibi komiktir. En az kazanın hava yollarında yaşandığı bilinmektedir. İstatistikler, İstanbul Boğazı’nda gerçekleşen kazaların hava yollarında yaşanandan daha da az olduğunu göstermektedir. Yine İstatistiklerden son yıllarda geçen gemi sayısında düşüş olduğu görülmektedir.  Halkın yaşam kalitesini ve ekonomisini derinden sarsacak, yaşam ve su hakkını elinden alacak yanlış bir projedir . Kanal İstanbul Projesi, İstanbul`un üst ölçekli planında hukuken yer alması mümkün olmayan bir projedir ve bu özelliğiyle yok hükmündedir” şeklinde konuştu.

 

KONTROL EDİLEMEZ BİR HAL ALIR

Harcanacak paranın daha öncelikli konular için harcanması gerektiğini bildiren Kürekci, “Projenin 14-15 milyar dolar (yaklaşık 90 milyar TL) bedeli olduğundan bahsedilmektedir ki tecrübeyle sabittir ki bu bedel her zaman aşılır ve bütçeyle kontrol edilemez bir hal alır. Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın, ister yap-işlet-devret modeli, isterse kamu tarafından yapılsın, Projeye ayrılacak paranın, daha öncelikli konular için harcanmalıdır.2020 yılına girilecek olan Aralık ayının bu son günlerinde; vatandaşa yeni vergiler yüklenirken, yeniden değerleme oranlarıyla ve vergilere yapılan yeni zamlardan da anlaşılacağı üzere gerçek enflasyon yüzde 23’ler seviyesindeyken; Bugünlerde 2 bin 324 TL olarak belirlenen asgari ücretin daha insanca bir yaşam seviyesine yükseltilmesi dururken; bütçe aşığı artarken; tarımda, hayvancılıkta ve sanayide üretimsizlik bu kadar geri seviyelerdeyken ülkenin, halkın kaynaklarının heba edilmesi kabul edilemezdir” dedi.

 

TEHDİT OLUŞTURACAKTIR

Kürekci son olarak, “Doğaya –ekosistemlere karşı, bilimsel olmayan, Montrö Boğazlar antlaşmasını tartışmaya açarak kendi topraklarımızın yeniden emperyalistlerce tartışılır hale getirildiği bu büyük rant projesi ülkemizin, doğamızın ve halkımızın geleceği için çılgınca bir tehdit oluşturmaktadır; Acilen vazgeçilmelidir. Bu aşamada, Ülkemizde yaşayan herkesi yakından ilgilendiren bu projeye ilişkin görüş ve itirazlarımızı 2 Ocak 2020 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne iletmek bir vatandaşlık görevi ve yurtseverliğin gereği olduğunu paylaşıyor, Kocaeli halkını Kanal İstanbul Projesine karşı İtiraz dilekçelerini vermeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. TMMOB Pazartesi günü (30 Aralık) saat 14.30’ta İstiklal Caddesi’nde bulunan PTT’de bir araya gelerek itiraz dilekçesini verecek.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7773 TL 6.7502 TL
Euro
EURO
7.3231 TL 7.2939 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA