Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 04.04.2020 SAAT 21:48:32
Advert
Advert
 

Türkiye'nin gündemi 'Şu an saat kaç' sorusu oldu

Türkiye'nin gündemi 'Şu an saat kaç' sorusu oldu
rek

Yaz Saati Uygulaması (YSU) kapsamında Avrupa'da ve Amerika kıtasında yer alan birçok ülkede saatler ileri alındı. Türkiye'de geçtiğimiz dönemde Bakanlar Kurulu ile bu uygulamanın kaldırılması, cihazların bu duruma entegre olamaması dolayısıyla bazı problemleri de beraberinde getirdi

Avrupa ve Amerika kıtasındaki bazı ülkelerin yaz saati uygulamasına geçmesi, ülkemizde bazı vatandaşların akıllı telefonları ve bilgisayarlarında da otomatik olarak saatlerin 1 saat ileri alınmasıyla sonuçlandı. Hal böyle olunca sosyal medyada 'saat kaç' sorusu yeniden gündem oldu. Ancak Türkiye’de yaz saati uygulamasıuygulanmadığı için saatler ileri alınmadı. Türkiye'de şu an saatin kaç olduğunu merak ediyorsanız kol saatinize veya manuel olan duvar saatinize bakabilirsiniz.

TÜRKİYE'DE ŞUAN SAAT KAÇ?

Avrupa'nın büyük çoğunluğu başta olmak üzere Amerika'nın kuzeyi ve bazı bölgelerde uygulanan Yaz Saati Uygulaması, Türkiye'de tıpkı geçen yıl olduğu gibi geçerli olmayacakk. Dolayısıyla Avrupa'da ve Amerika'da saatler bir saat ileri alınırken, Türkiye'de herhangi bir değişiklik yaşanmayacak.

Türkiye'de şu an saatin kaç olduğunu merak ediyorsanız kol saatinize veya manuel olan duvar saatinize bakabilirsiniz. Zira internet üzerinden online olarak görüntüleyebileceğiniz birçok saat, sizin işletim sisteminizdeki saat bilgisinden faydalanmaktadır. Dolayısıyla bu inceleme yanıltıcı olabilir.

Bu uygulamanın hangi ülkeler tarafından uygulandığını net bir şekilde sistemlerine tanımlayamayan önde gelen dijital platformlar, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi kullanıcılarda bazı mağduriyetlere sebebiyet verebiliyor.

Bu sorunla karşılaşmak istemeyen vatandaşlar Android ve İOS işletim cihazlarında bazı küçük ayarlamalarla sorunu çözebiliyor;

Telefonunuzun ayarlar kısmından tarih saat sekmesini tıklayıp saat ayarlarına geçebilirsiniz. Bu ayarlar içinden güncel saat bilgileri adımlar şöyledir.

Android için Ayarlar > Genel > Tarih & Saat > Otomatik tarih ve saat ayarını kapatıp henüz değişmeyen saatinizi kullanabilirsiniz.

İOS için Ayarlar > Genel > Tarih & Saat > Otomatik saat sekmesini kapalı konuma alıp alttaki açılan menüde çıkan saat özelliğini, eğer değişmişse analog bir saat yardımıyla güncel saat bilgisi ile güncelleyebilirsiniz.

YAZ SAATİNDEN VAZGEÇEN ÜLKE SAYISI FAZLA

Türkiye, Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Pakistan, Libya, Cezayir, Peru, Arjantin, Orta Asya Ülkeleri, Avustralya’nın bir kısmı, Orta ve Güney Amerika kıtasındaki bazı ülkeler, ABD ve Kanada’nın bazı eyaletlerinde yaz saati uygulaması sonradan kaldırılmıştır.

SAAT DEĞİŞİKLİĞİNİ HİÇ GİTMEYEN ÜLKELER DE YER ALIYOR

Yaz saati ve kış saati uygulamasına katılmayan ülkeler de bulunuyor. İşte o ülkeler;

Venezüella, Tayland, Arap yarımadası, Orta Afrika kıtasının bir bölümü, Güney Amerika’nın bazı ülkeleri ve bazı Uzakdoğu ülkelerinde yaz saati uygulaması hiç yapılmamıştır.

SAATLERİN İLERİ ALINMASI İLK NE ZAMAN UYGULANDI?

Yıl içinde saatlerin ileri veya geri alınması ilk olarak 1908 yılında İngiltere’de görülmektedir. Ancak Avrupa’da ilk olarak 1916 başında savaş nedeniyle benimsenir. Osmanlı Devleti’nde de bu uygulama diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte 1916 yılında başlamıştır.

Dünyadaki uygulamanın tarihteki fikir babası “Gece erken yatıp sabah erken kalkmak, insanı sağlıklı, zengin ve akıllı yapar” diyen Benjamin Franklin’dir. 1784’de ABD’nin Fransa büyükelçisi olduğu sıralarda Paris halkının -o zamanlar bulunması çok zor olan- mum israfını önlemesi ve gündüzden daha çok yararlanması için bir mektup yayınlar ve mumun karneye bağlanması, insanların gün doğumuyla birlikte top atışı yapılarak uyandırılması gibi önerilerde bulunur. Ama çağdaş anlamıyla uygulamanın asıl önerisinin Yeni Zelandalı böcek bilimci George Vernon Hudson olduğu söylenir. Hudson 1895 ve 1898 yıllarında yayınladığı iki bildiriyle iki saatlik bir uygulama önermiştir. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başlamıştır.

 

KAYNAK: HABER 7

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7124 TL 6.6857 TL
Euro
EURO
7.2518 TL 7.2228 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA