Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 08.08.2020 SAAT 00:39:56
Advert
 

Başsavcı Korkmaz 2019 yılını değerlendirdi

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, 2019 yılını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği basın toplantısında oldukça önemli bilgiler verdi
Başsavcı Korkmaz  2019 yılını değerlendirdi
Advert

Abbas ÇAKAR - Boran KAYALAR - Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz 2019 yılını adli açıdan değerlendirmek için makamında gerçekleştirdiği basın toplantısında, öncelikle katılanlara teşekkür ederek  başladığı konuşmasında,” Kocaeli Cumhuriyet  Başsavcılığı olarak, 2019 yılında doğrudan kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiği yerde açıklamalar yaptık.  Bu dönem basın ve yargı için zor bir dönem. Sosyal medya çok gelişti.  Herkes bilmediği olaylar hakkında yanlış yorumlar yapılıyor. Bu milletimizin devlete ve adalete olan güvenini sarsıyor. Bu nedenle doğru bilgilendirme ve teyit almak önemlidir” dedi.

 

ADLİ YAPILANMAYA OPERASYON

Açılamalarını sürdüren ve sabah saatlerinde yapılan bir FETÖ operasyonu ile ilgili bilgiler veren Korkmaz, “Bugün mesela bir operasyon yapıldı. Adliye ve ceza çalışanlarına yönelik bir operasyon düzenlendi.  34 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı.  2 mahrem adliye imamı var. Bazıları bugüne kadar hiç soruşturma görmemiş. Onunda bilgisini buradan sıcak bilgi olarak vereyim. Bildiğiniz gibi Başsavcılığın Adli ve idari olmak üzere iki görevi bulunuyor. İdari görev olarak bakanlıkla olan ilişkilerimizi yerine getiriyoruz. Adli görevlerimizin başında soruşturma geliyor. İhbar veya müracaat ile bize gelen her konuyu değerlendiriyor ve sonuçlandırıyoruz. Bir diğer görevimiz ise infazdır. Para ve hapis cezaları ile ilgili çıkan kararlar doğrultusunda gereği yerine getiriliyor. Bir diğer görevimiz ise kamuyu temsilen iddia makamı olmaktır”

 

EYLÜL'E KADAR SAVCI YOK

2019 Yılı değerlendirmelerine başlamadan bir konu hakkında da bilgi vermek istiyorum.Adaleti hızlandırmak ve soruşturma yükünü azaltmak amacıyla Asliye Ceza Mahkemelerine şu an savcı görevlendirmiyoruz. Soruşturmaları eritene kadar bu yönde talebimiz oldu. 1 Eylül’e kadar bu uygulama devam edecek.   Savcının fiziken orada olmaması demek herhangi bir eksiklik yoktur.

 

SORUTURMA DOSYASI AZALDI

Ülkemiz genelinde ve ilimizde bu yıl anormal bir şey oldu. Her yıl soruşturmalar ve suçlar yüzde 15 artarken,  bu yıl ise bu sayı düştü. Bu yıl 33 bin 576 soruşturma evrakı geldi. 2018’den devreden 16 bin 120 dosya bulunuyordu. Toplam 49 bin 696 dosyadan 36 bin 187’si cumhuriyet savcılarımız tarafından tamamlanmış ve karar bağlanmıştır. 13 bin 509 dosya ise 2020 yılına devretti. 2019 yılından İnfaz dosyası olarak 46 bin 360 evrak gelmiş.  Önceki yıldan ise 61 bin 183 evrak gelmişti.  Bu evrakların 35 bin 595 sonuçlandırılmıştır. 71 bin 951’nin ise sonuçlanması için çalışmalar sürmektedir.   İhbar evrakı olarak 2 bin 222 gelmiş ve bunun bin 779 u tamamlanmıştır. 493 evrakın ise sonuçlanması için çalışmalar devam etmektedir. Dosyaların azalmasındaki nedenlerden biri FETÖ sorutturmalarının artık azalmasıdır. Birde biliyorsunuz ihbar müessesi geldi. Daha önce bir şikâyet yapıldığında şikâyet edilen şahıs şüpheli olarak kayıt ediliyordu.  Bu durum kurulan bu müessese ile değişti. Artık ihbar sonuçlanıp somut bir bulgu olmadan, şahıs şüpheli olarak düşmüyor. Kendisi ve ailesinin hakları da bu sayede engellenmiyor.

 

5 BİN 257 TERÖR SORUŞTURMASI

Terör örgütlerine yönelik devam eden soruşturmalarda 5 bin 257 terör evrakı geldi. Bu dosyalardan bin 108 tanesi hakkında iddianame hazırlandı.  Bin 369 dosya hakkında takipsizlik kararı verildi.  Bin 418 dosya hakkında ise birleştirme ve yetkisizlik kararı alındı. Bin 362 dosya ise 2020 yılına devretti. Geri kalanlar ise 4 cumhuriyet başsavcısı tarafından incelenmeye devam ediyor

 

KOCAELİ’NİN FETÖ BİLANÇOSU

FETÖ ile ilgili 15 Temmuz’dan bugüne kadar yapılan soruşturmalarda 9 bin 791 kişi soruşturuldu.  Bunlardan 3 bin 476 kişiye dava açıldı.3 bin 894 dosya hakkında ise takipsizlik verildi.  FETÖ tarafından yaratıldığı gibi herkese dava açılmıyor. 6 bin 235 dosya ise şüpheliler başka yerde olduğundan dosyaya yetkisizlik verilerek, şüphelinin bulunduğu illere götürüldü. Bu dosyalar ile ilgili 246 kişi adli kontrol ile serbest kaldı.  Bin 892 kişi etkin pişmanlıktan yararlanarak serbest kaldı.  Bize önemli bilgiler veren, kişiler bu kanundan yani pişmanlıktan yararlanıyor.  Ayrıca bu dosyalar kapsamında 2019 yılında elde inceleme bekleyen materyal sayısı 8 bin 790 oldu. Bu yıl ise bu materyallerin tamamı incelendi. Sadece 55 materyal 2020’ye kaldı. Bin 362 soruşturma dosyası ise devam ediyor. Şu anda Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığında en önemli dosyalar ankesör dosyası ve adliye yapılanmasına yöneliktir. . Bütün önemli diğer soruşturmalar tamamlandı.

 

İCRADA DOSYA ÇOK FAZLA

İcra müdürlüklerimiz duruma baktığımızda dosya sayısı oldukça fazla oldu. 2018 yılından 195 bin 722 icra dosyası geldi.  2019 yılında ise 209 bin 183 dosya geldi. Toplam 404 bin 905 dosyadan 72 bin 223 tanesi tamamlandı.

 

ARABULUCULUK VE UZLAŞMA BÜROSO

Başsavcılık bünyesinde farklı bürolar kuruluyor. Bunlardan biride Uzlaşma bürosu oldu.  Taraflar anlaştığında mahkemeler dava yükünden kurtuluyor. 2 cumhuriyet savcımız bu büroda uzlaştırmacı olarak görev yapıyor. Bu yıl 4 bin 761 uzlaşma evrakı büromuza geldi.  Bunun 3 bin 961’i neticelendi. Bunlardan 2 bin 812 dosya uzlaşma ile neticelenmiştir. Bu sonuç 2 ayrı asliye mahkemesinin 1 yıllık tasaruffu demektir.  Hala uzlaşma bürosunda 800 dosya bulunuyor.  Bir diğer büro ise Arabuluculuk büromuzdur. Bu büro direk bize bağlı değil.  Genelde iş mahkemeleri öncesinde bu büro devreye giriyor r.  Bu büroya 8 bin 397 gelmiş. Bunlardan bin 333’ü olumlu,  6 bin 240 tanesi olumsuz sonuçlanırken, 562’sinin ise işlemleri sürüyor.

 

9 BİN 690 TEDBİR KARARI ALINDI

Bir diğer büro ise aile içi şiddet büromuzdur. Bu toplumsal barış ve huzur ve asayişi zora sokuyor.  2 bin 232 evrak geldi. Bu kapsamda bin 878 dosya karara bağlandı. Hala 354 dosya devam ediyor.  Bu kapsamda 9 bin 690 tedbir kararı alınmıştır. Kabahatler bürosuna ise 242 evrak gelmiş ve  116  evrak neticelenmiştir.

 

SERİ YARGILAMA GELDİ

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı 5 cezaevi var.  Bu cezaevlerinde şu anda 5 bin 51 hükümlü ve tutuklu bulunuyor. 2019 yılı en büyük değişiklik, 1 yargı paketi ile gelen seri yargılanma oldu. Mağduru devlet olan suçlarda Köy ve meraya  tecavüz, umumi suların yönünü değişmek,ruhsatsız silah taşımak ,trafiği tehlikeye düşürmek, bilmeden aldığı sahte parayı bilerek tedavüle koymak, mühür bozmak veya kırmak gibi suçlarda  dosyadaki şüpheli suçunu itiraf ederse, cezasının yarısını alacak. Bu sayede soruşturma hızlanacak

 

YENİ ADLİYE BİNASI BU YIL BÜTÇEDE YOK

Kocaeli’nde gündeme gelen davalar ve olaylara da değinen Başsavcı korkmaz,  yapılması düşünen yeni adliye binası için de  “ Bildiğiniz üzere yeni adliye binası için Kartepe’de yer tahsis edilmişti.  Büyükşehir Belediyesi bu konuda projeyi hazırladı. Ancak bakanlığımızın bu yılki bütçesinde bu yatırım yer almadı. Temennimiz 2021 bütçesine konulması ve 5 yıl sonra Kocaeli’nin güzel bir adliye binasına kavuşmasıdır. Çünkü mevcut adliye binamız, bazı koşullar nedeniyle yetersiz kalıyor” dedi.

 

VATANDAŞIMIZ RAHAT OLSUN

Son olarak en başta söylediği gibi, bize intikal eden her konu her yerde tartışılıyor. Bilindiği üzere asıl olan tutuksuz yargılamadır.  Ancak toplum tutuklama beklerken, şüpheli ise serbest kalmayı bekliyor. Vatandaşlarımız bu konuda rahat olsun.  Tutuklanması gereken mutlaka tutuklanıyor. Herkes en başta yorum yapıyor eleştiriyor. Ancak kimse daha sonra davanın sonucuna kimse bakmıyor. Yeni yılın  ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA