Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 08.08.2020 SAAT 00:06:26
Advert
 

Çeker: Bu nasıl promosyon ihalesi

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Tüm kurumlar promosyon ihale süreçlerini şeffaf bir şekilde yayınlarken burada niçin bir gizleme çabası var. Bu nasıl promosyon ihalesidir” dedi
Çeker: Bu nasıl promosyon ihalesi
Advert

Boran KAYALAR-Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker sendika binasında düzenlediği basın açıklamasında, Kocaeli Üniversitesi’ne(KOÜ) bağlı faaliyet gösteren kuruluşlarda görev yapan personellerin maaş ve özlük haklarının banka üzerinden ödenmesi için 09 Ekim tarihinde yapılan son ihale ile ilgili eleştirilerde bulundu. Çeker açıklamasında, “Birçok meslek kuruluşu, kurum çalışanları, ilimizde yayın yapan yerel basın kuruluşları ihaleyi takip etmiş ve ihalenin hangi bankada kaldığı basın kuruluşları tarafından kamuoyuna duyurulmuştur. Yerel basın vasıtası ile kamuoyuna yansıyan bilgiye göre 4 bin 625 TL kişi başı ödeme ile ihalenin Akbank’ta kaldığı anlaşmanın Sayın rektörün onayı ile kesinleşeceği ihaleyi yöneten kurum yetkilisi tarafından ifade edilmiştir” sözlerini kullandı.

 

RAHATLIKLA BİLGİ EDİNİLMELİ

Sözlerini sürdüren Çeker, “Yaklaşık olarak aradan iki aydan fazla bir süre geçmesine rağmen idare tarafından bu güne ihale sonucu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadığı gibi kurum ile banka arasında yapılan promosyon sözleşmesi kurumun internet sitesinde yayınlanmamış ve personellerin görebileceği yerlere de asılmamıştır. Banka promosyonları hakkında 20 Temmuz 2007 Tarihli: 26588 sayılı Resmî Gazete yayınlanan 2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesinin 7’nci Maddesinde Genelge çerçevesinde yapılacak uygulamalar kurum personelinin rahatlıkla bilgi edinebileceği şekilde ilan panoları ve internet siteleri yoluyla ilan edilecek, aleniyet ilkesine titizlikle riayet edilecektir demektedir” diye konuştu.

 

GÜVEN BUNALIMINA SEBEP VERİYOR

Çeker sözlerini, “Promosyon İhale sürecini yöneten kurum idarecileri başbakanlık genelgesini yok hükmünde sayarak kurumu töhmet altında bıraktıkları gibi, belli bir süre sonra bazı sendika temsilcilerini de idareye çağrılarak promosyon anlaşmasının tamamlandığı hakkında bilgilendirilmişlerdir. 13.01.2020 tarihinde ise eğitim ve sağlık iş kolunda yetkili olan Malum Sendikalar tarafından kurum personelleri sözel bilgilendirilerek kurum ile banka arasında yapılan promosyon sözleşmesi gereği 17 ocak 2020 tarihinde promosyon ücretlerinin personel maaş hesaplarına yatırılacağı bilgisi kurum çalışanlarına aktarılmıştır. Kurum yetkilileri tarafından yapılması gereken resmi açıklamanın malum sendika temsilcileri tarafından yapılması çalışanlarda hoşnutsuzluk ve kuruma karşı güven bunalımına sebebiyet vermektedir” ifadeleriyle sürdürdü.

 

KURUMUN YIPRATILMASINA GÖZ YUMULUYOR       

Çeker sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Kurum çalışanları ve kamuoyu merak içerisinde, Yapılan ihale sonucunda Akbank’ta kalmış olan ihale ne zaman iptal edildi? Ziraat Bankasının kazandığı ihale ne zaman yapıldı? Tüm kurumlar promosyon ihale süreçlerini şeffaf bir şekilde yayınlarken burada niçin bir gizleme çabası var. Bu nasıl promosyon ihalesidir. Bir ihale sonuçlanmışsa üniversite niçin bunu kamuoyuna ilan etmiyor da yetkili fakat etkisiz sarı sendikalar vasıtasıyla kurum çalışanlarının promosyon ihalesi hakkında bilgilendirme yapmalarına zemin hazırlayarak kurumun yıpratılmasına göz yumuluyor?

 

AKILLARDA SORU İŞARETİ KALACAKTIR

Tüm bunların ortaya çıkması promosyon işinde bile sarı sendikaya destek olmak gayreti içinde olunması kabul edilemez. Burada destek olunacak katkı yapılacak birileri varsa onlarda çalışanlardır. Konu ile ilgili Rektörlüğe resmi başvurumuzu yaptık. Çalışanlar adına konunun takipçisiyiz. Ümit ediyoruz ki bu konuda gerekli açıklamalar idare tarafından yapılır ve kurum töhmet altında kalmaktan kurtulur. Aksi takdirde bu promosyon işi nasıl bir iş oldu diye akıllarda hep soru işareti kalacaktır.” dedi

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.2901 TL 7.2610 TL
Euro
EURO
8.6223 TL 8.5878 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA