Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 06.07.2020 SAAT 05:56:44
Advert
Advert Advert
 

Kocaeli'de kaç Suriyeli yaşıyor ?

Kocaeli'de kaç Suriyeli yaşıyor ?
Advert

İçişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilciliği tarafından gerçekleştirilen Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Bölgesel Üst Düzey Çalıştayları’nın Marmara Bölgesi Çalıştayı ilimizde yapıldı. The Ness Otel’de gerçekleştirilen çalıştayda konuşan, Vali Hüseyin Aksoy şu ifadeleri kullandı; “Dünya’da özellikle yaşanan sorunlar nedeniyle insanlar yerlerini bırakmak zorunda kalmışlar. Suriye sınırında yaşanan olaylar nedeniyle bölgemiz yoğun göç alıyor. Ülkemiz örnek bir yaklaşımla hiçbir inanç ayrımı gözetmeksizin ülkeye sığınanlara ev sahipliği yapmıştır. Önümüzdeki süreçte dünya genelinde yaşanan iç karışıklıklar ve ekonomik sorunlar nedeniyle göç hareketlerine tanıklık edeceğiz. Kocaeli vergi tahsilatında ilk sırada yer alan bir il. Kocaeli 13 organize sanayi bölgesiyle Türkiye ekonomisine katkı vermektedir


55 BİN 519 SURİYELİ VAR

Vali Aksoy sözlerinin devamında, “ Kocaeli’de ikamet izniyle oturan 10 bin 372 yabancı bulunmaktadır. Koruma statüsünde 345 yabancı bulunurken geçici statüde  55 bin 519 Suriyeli var. Bu da Türkiye’deki Suriyelilerin yüzde  1.55’ine tekabül ediyor.  Bunların çoğunluğu Gebze, Darıca ve İzmit’te bulunmaktadır. 13 bin çocuğumuz okul çağında. Bunların 10 bininin okullarımıza kazandırmış durumdayız. Okullaşma oranı yüzde 76. Liselerde bu seviye istediğimiz gibi değil. 1620 öğrenci uyum sınıfı kapsamında. Sokakta çalışan çocuklarla ilgili olarak çalışmalarda bulunuyoruz. 2 yılda sokakta 1373 çocuk bulduk. Bunların 247’si Suriyeli. 26 adli  işlem yapıldı. Gebze’de Göç İdare Merkezi açılacak yakın zamanda. Göç farklı boyutlarıyla tüm insanlığı ilgilendirmektedir. Türkiye bu meselenin çözümü için inisiyatif almaktadır.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Kent haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA