Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 23.02.2020 SAAT 20:31:42
Advert
 

Aşı reddinde korkutan rakamlar

​Son dönemde aşı reddi kampanyalar sonrası çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen ailelerin sayısındaki artış dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalara göre çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen ailelerin sayısı 183’ten 23 bine yükselirken, uzmanlar Sağlık Bakanlığı’nın harekete geçmesi için çağrı yaptı.Türkiye’de son yıllarda aşı reddine yönelik kampanyaların artması çocukların sağlığını büyük tehlikeye atıyor.
Aşı reddinde korkutan rakamlar
rek

Yapılan son araştırmalara göre son 7 yılda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 183’ten 23 bine yükseldi. Aşı reddi sonrası kızamık vakaları artarken, aşı reddinde dindar ve postmodern aileler başı çekiyor.Türkiye'de kampanyalar sonucunda aşı tereddüdü ve aşı reddi dikkat çekici boyutlara ulaştı. Yedi yılda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 183'ten 23 bine çıktı. 2019 yılının ilk dokuz ayında ise kızamık vakaları önceki yılın aynı dönemine kıyasla 5.2 kat artarak 2 bin 666’ya ulaştı.

 

AŞI REDDİ KIZAMIK VAKALARINI ARTIRDI

Aşı reddinde yaşanan artış kızamık vakalarının sayısını da katladı. Türkiye’de 2017 yılı itibariyle toplam kızamık vakalarının sayısı 69’dan 2018 yılında 510’a, 2019 yılının ilk dokuz ayında da önceki yılın aynı dönemine kıyasla 5.2 kat artarak, 2 bin 666’ya ulaştı. 


DİNDARLAR VE POSTMODERNLER BAŞI ÇEKİYOR
Son yıllarda aşı reddini savunan ailelerde kendisini dindar ve postmodern olarak tanımlayan aileler başı çekiyor. Uzmanlar, postmodern ailelerin çevresinde kızamık nedeniyle hayatını kaybeden ya da engelli durumuna gelen kimseyi görmediği için aşının gerekliliğini sorguladığının altını çiziyor. Dindar ailelerin ise ‘dini kanaat önderlerinin’ sözlerinden çıkmadığına dikkat çekiyor. Doktorlar, aşı reddi konusunda Sağlık Bakanlığı’nın acil önlem alması gerektiğinin altını çiziyor. 
 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1225 TL 6.0981 TL
Euro
EURO
6.6140 TL 6.5876 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA