Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 21.09.2020 SAAT 19:30:04
Advert
 

Zeytinoğlu: İşsizlik oranları geriledi

Kocaeli Sanayi Odası 2020 yılının ilk meclis toplantısı Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi
Zeytinoğlu: İşsizlik oranları geriledi
Advert

Mine ARSLAN - Kocaeli Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısı meclis salonunda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve meclis üyeleri katıldı. Meclisin açılış konuşmasında kent ve ülke ekonomisindeki son durumu değerlendiren Zeytinoğlu, “Kocaeli’ni bir ülke olarak düşünürsek; Dış ticaret hacmi ile dünya sıralamasında 67. sırada yer aldık” dedi.

 

REKOR SEVİYEDE

İlk olarak ihracat rakamlarını değerlendiren Zeytinoğlu, “İhracatımız 171,6 milyar dolar 2018’de 167.9 milyar dolar ile yılı kapattık. Bu rakamlar özel ticaret sisteminin rakamlarıdır. Yani serbest bölgeler ve gümrük antrepoları gümrük sınırı dışında yer almaktadır. TUİK bu değerleri açıkladığı için biz de bu rakamları kullanıyoruz. Ancak Ticaret Bakanlığı ile Genel Ticaret Sistemi’ne ait veriler paylaşıldığı için bilgi vermek istedim. GTS’ye göre ise; ihracatımız 180,5 milyar dolar ile rekor seviyede gerçekleşmiştir.

 

 

İHRACATÇININ PASAPORT SÜRESİ UZATILDI

Diğer taraftan birçok komşumuz ülkelerdeki jeopolitik gerilimler de ticaretimize engel oluyor. Bu gelişmelere rağmen; 2019 yılında ihracatını artıran ülkeler arasında yer aldık. 2020 yılında ihracatta aylık bazda 17-18 milyar dolarları aşan seviyeleri görmeyi temenni ediyoruz. Bu bakımdan, Libya ve İdlib’de ateşkes sağlanması yönündeki tüm girişimleri olumlu değerlendiriyoruz. Kısa bir süre önce yıllık 500 bin dolar ihracat yapanlara da yeşil pasaport verileceği açıklanmıştı. Geçtiğimiz ayda da ihracatçılara verilen yeşil pasaport süresi 2 yıldan 4 yıla uzatıldı. Bu gelişmeleri de memnuniyet verici buluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

,

 

DIŞ TİCARET AÇIĞI GERİLEDİ

“İthalatımız ise 202,7 milyar dolar  oldu. Dış ticaret açığımız 31,1 milyar dolara geriledi” diyen Zeytinoğlu, “İhracatın ithalatı karşılama oranı % 84,6.  İthalat alt kalemlerine bakarsak (ocak-aralık); Hammadde (Ara mallar) 157.9 milyar dolar Yatırım malları 25.8 milyar dolar, Tüketim malları 18.5 milyar dolar. Tüketim mallarındaki gerileme memnuniyet verici. Ancak hammadde ve yatırım mallarındaki gerilemeyi dikkatle izlememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

EN ÇOK İHRACAT YAPAN İKİNCİ İL

Kocaeli’nin Ekonomi verilerini değerlendiren Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre; Aralık ayında; İhracat 2,6 milyar dolar, İthalat ise 3,7 milyar dolar oldu. Yılın tamamına baktığımızda; yıllık ihracatımız 29 milyar dolara ulaştı. Türkiye ihracatındaki payımız % 16,9 ile  İstanbul’dan sonra en yüksek ihracat yapan ikinci il olduk. TİM 2019 yılı Kocaeli ihracatı 15.2 milyar dolar. Fark 13.8 milyar dolar. Bu fark TİM rakamlarının firma merkezlerinin baz alınarak hesaplanmasından kaynaklanıyor. 600 firmamızın genel merkezinin çoğu İstanbul olmak üzere farklı illerde. Dolayısıyla onların ihracatları Kocaeli’de görünmüyor. Sadece 500 büyükte yer alan 79 firmamızın ihracatı 15,7 milyar dolar, İthalatımız ise 40,3 milyar dolar.

 

OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE BÜYÜK PAY

Türkiye ithalatındaki payımız % 19, Dolayısıyla; Kocaeli dış ticaret hacmi 69,3 milyar dolar oldu. Türkiye dış ticaretindeki payımız  % 18,5   İhracat şampiyonu İlimizde yine otomotiv sanayi oldu yüzde 1,27 artış. Otomotiv sanayinin toplam ilimiz ihracatındaki payı yüzde 45. Türkiye otomotiv ihracatının da yüzde 27’si İlimizden gerçekleşmiş” dedi. 

 

İŞSİZLİK ORANLARI GERİLEDİ

Son olarak istihdam rakamlarını değerlendiren Zeytinoğlu, “Bir evvelki yıla göre istihdam edilenlerin sayısı 527 bin kişi azaldı. Bu dönemde; tarım sektöründe çalışan sayısı 270 bin,  sanayi sektöründe 30 bin,  inşaat sektöründe ise 305 bin kişi azalırken,  sadece hizmet sektöründe çalışanlarda 78 bin kişilik artış gerçekleşti. Bir önceki yıla göre işsiz sayısındaki artış 2019’un başından itibaren kademeli geriliyor. Bu ayda işgücüne katılım sadece 82 bin kişi olduğu için, istihdam oranın gerilemesine rağmen işsizlik oranımız bir evvelki aya göre geriledi” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Ekonomi haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5970 TL 7.5667 TL
Euro
EURO
8.9725 TL 8.9367 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA